Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (03-09.03.2023 r.)
PROGNOZA METEOROLOGICZNA
Zimowa aura jeszcze nas nie opuści. Po kilku spokojnych dniach w najbliższy weekend z północy Europy napłynie nieco chłodniejsze polarne powietrze. Miejscami pojawią się opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a także porywisty, północny i zachodni wiatr. Początek tygodnia będzie chłodny, ale spokojny. W nocy temperatury poniżej 0°C, w dzień od 0°C do 6°C. Pod koniec tygodnia wróci silniejszy wiatr oraz intensywniejsze opady deszczu i śniegu.
W piątek zachmurzenie duże z lokalnymi rozpogodzeniami. Miejscami słabe opady deszczu lub mżawki, a na północnym wschodzie rano również śniegu. Temperatura minimalna od –4°C na zachodzie i krańcach wschodnich do 0°C nad morzem; lokalnie w obszarach podgórskich spadek temperatury do –10°C. W dzień od 2°C na południowym wschodzie do 7°C miejscami na północy; w obszarach podgórskich lokalnie od –2°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni.
W sobotę nadal zachmurzenie duże z okresowymi rozpogodzeniami. W całym kraju miejscami przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu lub krupy śnieżnej. Temperatura minimalna od –2°C na południu do 3°C nad morzem; lokalnie w obszarach podgórskich spadek temperatury do
–10°C. Temperatura maksymalna w dzień od 1°C na północnym wschodzie do 5°C na zachodzie; w obszarach podgórskich lokalnie od –3°C do 0°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach nad morzem do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni. W Tatrach i Sudetach porywy wiatru do 80 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.
W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, głównie na północy i północnym wschodzie kraju oraz w górach, słabe i przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna w nocy od –4°C do 0°C, tylko w rejonach podgórskich i w górach chłodniej około –6°C. W dzień temperatura maksymalna od 0°C do 3°C. Wiatr będzie wiał z zachodu i północnego zachodu, na ogół słaby i umiarkowany, jedynie na północy dość silny i porywisty.
W poniedziałek w całym kraju dużo chmur i przelotne opady śniegu, przejściowo deszczu ze śniegiem. Opady nie powinny być intensywne. W nocy i nad ranem miejscami ślisko. Temperatura w nocy od –5°C do –1°C, w dzień od 0°C do 4°C. Wiatr nadal z kierunków zachodnich, słaby i umiarkowany.
We wtorek nadal pochmurno, choć na północy możliwe są większe przejaśnienia. Słabe opady śniegu możliwe będą sporadycznie na zachodzie kraju. Temperatura w nocy od –5°C do 0°C, natomiast w dzień maksymalna od 1°C na północy i wschodzie do 6°C na południowym zachodzie. Wiatr z zachodniego zmieni kierunek na południowy i południowo-wschodni. Przeważnie będzie umiarkowany.
W środę i w czwartek Polska dostanie się w zasięg niżu z frontami atmosferycznymi. Pojawi się silny wiatr oraz wystąpią silniejsze opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od –2°C do 0°C, natomiast w dzień od 0°C na północy do 6°C na południu. Wiatr chwilami będzie dość silny i porywisty, powodujący zawieje śnieżne.
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
Na rzekach przeważa stabilizacja i tendencja spadkowa przy miejscami przekroczonych stanach umownych (ostrzegawczych i alarmowych). Taka sytuacja na ogół będzie utrzymywać się w najbliższych dniach. Jedynie w weekend i pod koniec okresu prognozy na Wybrzeżu silny wiatr z kierunków zachodnich i północnych będzie powodował większe wahania i wzrosty poziomu wody do strefy wody wysokiej z możliwością krótkotrwałych przekroczeń stanów ostrzegawczych. Nocne spadki temperatury powietrza w kolejnych dniach tygodnia będą prowadzić do rozwoju zjawisk lodowych. Szczególnie w górnych biegach karpackich dopływów Wisły zjawiska te mogą lokalnie zaburzać przebieg stanów wody.
Dorzecze Wisły
Na Wiśle przeważają spadki oraz stabilizacja, miejscami wahania związane z pracą zbiorników. W najbliższych dniach prognozowana jest kontynuacja obecnej sytuacji. Stany wody układać się będą w strefie średniej, lokalnie wysokiej. W weekend i pod koniec omawianego okresu w ujściowym odcinku Wisły występować będą wahania i wzrosty do strefy wody wysokiej z możliwością krótkotrwałych osiągnięć stanu ostrzegawczego.
W zlewniach dopływów Wisły prognozowana jest głównie tendencja spadkowa stanu wody w strefie wody wysokiej i średniej, punktowo niskiej. Liczba stacji z przekroczonym stanem ostrzegawczym będzie stopniowo maleć. W weekend oraz po nim prognozowane są opady, głównie w postaci śniegu i deszcz ze śniegiem, które nie będą miały znaczącego wpływu na sytuację hydrologiczną. Jedynie lokalnie mogą wystąpić wzrosty i wahania stanu wody w/do strefy wody wysokiej, a w zlewniach górskich Karpat tworzyć się zjawiska lodowe (głównie śryż i lód brzegowy).
W zlewni Narwi i Bugu przewidywana jest stabilizacja lub niewielkie wahania z tendencją spadkową stanów wody związane z dalszym spływem wód opadowych. Na Narwi i Bugu przekroczenia stanu ostrzegawczego będą się utrzymywać.
Dorzecze Odry
Na Odrze, podobnie jak na Wiśle, dominować będzie tendencja spadkowa w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej. Na środkowym odcinku Odry mogą zaznaczyć się większe wahania stanu wody związane z pracą urządzeń technicznych. W ujściowym odcinku w weekend możliwe są wahania i wzrosty do strefy wody wysokiej.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowane są głównie spadki i stabilizacja stanu wód, lokalnie wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Jedynie w weekend i pod koniec okresu prognostycznego, na skutek przewidywanych opadów, mogą wystąpić niewielkie wzrosty stanu wody, szczególnie na ciekach górskich. Stany wody będą układać się w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej. Przekroczenia stanów umownych (ostrzegawczych i alarmowych) będą się utrzymywały.
Na górnej Warcie przeważać będzie stabilizacja oraz spadki stanu wody. Na dopływach Warty prognozowana jest przede wszystkim stabilizacja i stopniowe spadki stanu wody w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej, miejscami zaznaczą się wahania i wzrosty szczególnie w weekend.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
Na Zalewie Szczecińskim, Wybrzeżu, Zalewie Wiślanym i Żuławach początkowo występować będą niewielkie wahania poziomu wody głównie w strefie wody średniej. W weekend na stacjach będących pod wpływem Bałtyku zaznaczą się wzrosty do strefy wody wysokiej, z możliwością punktowych osiągnięć stanów ostrzegawczych, związane z silniejszym i porywistym wiatrem z kierunków zachodnich i północnych. Podobnych wahań i wzrostów można spodziewać się pod koniec okresu prognostycznego. Ponownie będzie to efekt silniejszego wiatru.
Na rzekach Przymorza początkowo prognozowane są wahania i spadki stanu wody w obecnych strefach.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy w minionym tygodniu nie uległa większej zmianie. Obecnie przepływu poniżej SNQ obserwowane są na 4 stacjach. W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływami poniżej SNQ będzie utrzymywała się na podobnym poziomie z nieznaczną tendencja wzrostową.