Przejdź do treści

25.06.2021

IMGW-PIB: Prognoza eksperymentalnego modelu WRF-GFS Medium-Range Forecast na okres 25.06.2021 od godz. 14:00 - 10.07.2021 do godz. 2:00 (temperatura na 2m w °C, wiatr w m/s, opad 3 godzinny w mm oraz CAPE w J/kg).

Poniżej prezentujemy prognozę eksperymentalnego modelu WRF-GFS Medium-Range Forecast na okres 25.06.2021 od godz. 14:00 - 10.07.2021 do godz. 2:00 (temperatura na 2m w °C, wiatr w m/s, opad 3 godzinny w mm oraz CAPE w J/kg).

Co to jest CAPE? Miara wartości energii dostępnej dla procesu konwekcji (ang. convective available potential energy) jest w meteorologii opisem ilości energii potencjalnej elementu masy atmosfery uzyskanej podczas pionowego ruchu w atmosferze. Pisząc prościej, wiemy, że cieplejsze powietrze unosi się do góry a zimniejsze w dół. Ta zasada rządzi procesem konwekcji a wznosząca się cząstka (masa powietrza) unosi się tym szybciej im w zimniejszym otoczeniu się znajduje. Przy wnoszeniu rośnie jego energia, im jest większa, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia burzy. O tym właśnie mówi wskaźnik CAPE. W ciągu burzowego dnia CAPE osiąga zazwyczaj wartość przekraczającą 1000 J/kg. Im wyższa energia potencjalna dostępna konwekcyjnie, tym większe ryzyko silnych burz.

Wg modelu w nadchodzący weekend odetchniemy od upałów. Początek przyszłego tygodnia ma przynieść kolejną falę wysokich temperatur a w późniejszym terminie i groźnych zjawisk tak jak miało to miejsce w ostatnich dniach.

Prezentowana prognoza jest wynikiem obliczeń numeryczno-statystycznego modelu pogodowego i nie jest weryfikowana przez synoptyków a CAPE ma charter poglądowy.

Bądź przygotowany na zmieniające się warunki pogodowe i obserwuj naszą prognozę meteo.imgw.pl