Przejdź do treści

09.06.2022

IMGW-PIB: Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (10-16 czerwca 2022 r.)

Prognoza meteorologiczna

Pogoda w najbliższym tygodniu będzie zmienna. Do soboty Polska będzie jeszcze w zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego, który spowoduje, że na wschodzie Polski występować będą burze z gradem oraz intensywnymi opadami deszczu do 40 mm. W sobotę Polska dostanie się w zasięg klina wyżu, co skutkować będzie na przeważającym obszarze kraju uspokojeniem pogody i nieco większą ilością słońca. W poniedziałek znów spodziewać się możemy pogody dynamicznej z deszczem i burzami, a we wtorek nieznacznie się ochłodzi i temperatura wyniesie około 15°C-22°C.

W piątek w dalszym ciągu będzie obecny nad Polską front atmosferyczny. Zagrożenie burzami wystąpi głównie we wschodniej połowie kraju: będzie tam pochmurnie z przelotnymi opadami deszczu (do 25 mm, a na wschodzie do 35-40 mm), możliwym gradem oraz porywami wiatru do 70 km/h. Burze będą występować także w nocy. Na zachodzie przejaśnienia i miejscami rozpogodzenia. Temperatura maksymalna od 22°C do 26°C, cieplej na wschodzie: od 27°C do 29°C, chłodniej nad morzem, Warmii i miejscami na Pomorzu: około 17°C.  Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty.

W sobotę pogoda na przeważającym obszarze kraju spokojniejsza. Więcej słońca, zachmurzenie przeważnie umiarkowane, jedynie na północy i na południowym wschodzie przelotne opady deszczu. Na południowym wschodzie dodatkowo możliwe jeszcze słabe burze (do 10 mm opadu, porywy wiatru do 60 km/h). Temperatura maksymalna od 21°C do 27°C, chłodniej nad morzem: od 18°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni,

W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane. Miejscami słabe przelotne opady deszczu, głównie w centrum kraju. Temperatura maksymalna od 20°C na północy do 27°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby, z kierunków zmieniających się.

Poniedziałek przyniesie dynamiczną pogodę. Z zachodu na wschód przemieści się front atmosferyczny z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami, także z gradem. Opady chwilami mogą mieć umiarkowane natężenie. Wiatr będzie przeważnie umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

We wtorek i środę chłodniej, temperatura maksymalna od 15°C na północy do 22°C na południowym zachodzie (w środę do 25°C). Zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na północy okresami wzrastające do dużego i słabe przelotne opady deszczu.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże ze słabymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 20°C na północy do 27°C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, nad morzem północny.

Szczegółowa prognoza hydrologiczna

W nadchodzącym tygodniu na Wiśle prognozowane są na ogół wahania stanu wody lub początkowo niewielkie wzrosty. Na górnej Wiśle w pierwszej części okresu prognostycznego zaznaczą się wzrosty stanu wody, a pod koniec tygodnia wahania lub tendencja spadkowa. Na Wiśle środkowej i dolnej przewiduje się głównie stabilizację lub wahania stanu wody, ale w drugiej części tygodnia zaznaczą się wzrosty związane ze spływem wód opadowych z górnej części zlewni. Stany wody na Wiśle będą układać się w strefie stanów średnich i niskich.

W dorzeczu Wisły początkowo, od czwartku do soboty, prognozowane są intensywne opady burzowe, które lokalnie mogą prowadzić do kumulacji sum opadu. Szczególnie w zlewniach rzek górskich oraz na obszarach zurbanizowanych może dojść do lokalnych przekroczeń stanów umownych. Największe wzrosty są spodziewane w większości dorzecza w czwartek i w piątek, ale już głównie na wschodzie obszaru. Lokalnie gwałtowne wzrosty stanów wody mogą powodować  przekroczenia stanu ostrzegawczego, a w zlewni Małej Wisły i Przemszy również alarmowego. Stany wody w dorzeczu Wisły będą się układały głównie w strefie wody średniej i niskiej, a miejscowo przed weekendem nastąpią wzrosty do strefy wody wysokiej. Również w zlewni Narwi i Bugu możliwe są początkowo lokalne wzrosty stanu wody związane z prognozowanymi opadami deszczu – wzrosty te będą miały miejsce przeważnie w strefie wody średniej i niskiej, a miejscowo – wysokiej, istnieje możliwość punktowego przekroczenia stanów ostrzegawczych. W weekend i później na dopływach Wisły przeważać będzie stabilizacja stanu wody; zaznaczą się też spadki lub wahania w granicy strefy wody średniej i niskiej.

Na górnej Odrze początkowo prognozowane są wahania i wzrosty stanów wody w strefie wody średniej i niskiej. Na Odrze środkowej stany wody będą układały się w strefie wody średniej i niskiej – możliwe są większe wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych.

Na początku okresu prognostycznego, w zlewniach dopływów górnej Odry oraz w zachodniej części zlewni środkowej Odry wystąpią wahania i wzrosty stanów wody w strefie wody średniej i niskiej. Największe wzrosty do strefy wody wysokiej mogą nastąpić zwłaszcza w obrębie woj. śląskiego. W dalszej części tygodnia nastąpi stabilizacja i opadanie stanu wody. Większe wahania stanu wody wystąpią także pod wpływem pracy urządzeń hydrotechnicznych w zlewni Małej Panwi, na Bobrze, Kwisie i Bystrzycy.

W zlewni Warty prognozowany jest wyrównany przebieg stanów wody z lekką tendencją spadkową, a lokalnie niewielkie wzrosty lub wahania stanów wody w strefie wody średniej i niskiej. W czwartek możliwe są lokalnie większe wzrosty stanów wody związane z prognozowanymi opadami burzowymi.

Przez najbliższe dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Wiślanym i Żuławach, na Zalewie Szczecińskim oraz w ujściu Odry i Wisły przewidywane są niewielkie wahania poziomów wody w strefie wody średniej i niskiej.

Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego stany wody będą utrzymywały się w strefie stanów niskich i średnich, początkowo z tendencją wzrostową.