Przejdź do treści

20.07.2021

Prognoza WRF-GFS na okres od 20.07.2021 do 04.08.2021

90 lat temu, 20 lipca 1931 roku, przez Lublin przeszło jedno z najsłynniejszych tornad w historii Polski. Przypadek ten jest wyjątkowy z uwagi na siłę wiatru, skalę zniszczeń oraz fakt, że trąba powietrzna pojawiła się w centrum dużego miasta i przetaczała się przez obszar o gęstej zabudowie. Nikt nie był w stanie przewidzieć tak niszczącego i tragicznego w skutkach zjawiska. Dziś, dzięki modelom pogodowym, mamy możliwość wskazania obszarów, na których możliwe jest wystąpienie niebezpiecznych zjawisk konwekcyjnych nawet kilka dni przed zdarzeniem.

Poniżej prezentujemy prognozę modelu WRF-GFS Medium-Range Forecast na okres od 20.07.2021 do 04.08.2021. Wg modelu od niedzieli do połowy przyszłego tygodnia znów wrócą upały, którym towarzyszyć mogą burze z ulewnym deszczem, silnym wiatrem i gradem. Później ma zrobić się chłodniej, ale tylko do początku sierpnia, kiedy znów na termometrach, głównie na wschodzie kraju, będziemy mogli zobaczyć wartości powyżej 30°C.
 
WRF-GFS Medium-Range Forecast (temperatura na 2 m w °C)
https://www.youtube.com/watch?v=AaZWSaRmiMM

WRF-GFS Medium-Range Forecast (opad 3-godzinny w mm)
https://www.youtube.com/watch?v=8wjEfAHqIvw

WRF-GFS Medium-Range Forecast (wiatr w m/s)
https://www.youtube.com/watch?v=t_J7ZaCthR8

WRF-GFS Medium-Range Forecast (temperatura powierzchni gruntu)
https://www.youtube.com/watch?v=ryaEQRBndPM

Obliczenia są wykonywane w systemie WRF METEOPG, który jest prognostycznym systemem pogodowym, operacyjnie pracującym w Centrum Informatycznym TASK na Politechnice Gdańskiej na superkomputerze TRYTON. Prognozy z WRF METEOPG powstają we współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym na mocy podpisanego porozumienia o współpracy z 2019 roku i koordynowanego przez prof. Mariusza J. Figurskiego.
 
Prezentowana prognoza jest wynikiem obliczeń numerycznego modelu pogodowego i nie jest weryfikowana przez synoptyków.
 
Według wyliczeń naukowców, wykonanych w 1936 roku, prędkość wiatru podczas wspomnianego lipcowego tornada w Lublinie wynosiła 360-522 km/h (wg powstałej w 1971 r. skali Fujity kategoria F5). Gdyby to oszacowanie było prawidłowe, wskazywałoby to na najsilniejsze tornado, jakie kiedykolwiek odnotowano w historii Polski. Ostatnie badania wykazują, że trąba powietrzna miała siłę kategorii F3/F4 (254–418 km/h) pozostawiając wąski pas zniszczeń o długości około 20 km, raniąc około 100 osób i pozbawiając życia 6 osób.
 
Dzięki modelom numerycznym i dostępności takich serwisów, jak meteo.imgw.pl, dziś możemy lepiej przygotować się na tego typu zdarzenia i skutecznie ostrzegać, ratując ludzkie zdrowie i życie.