Prognoza pogody na tydzień 11.05 – 17.05.2026.

Przed nami dość dynamiczny i zróżnicowany tydzień w pogodzie. Po dość ciepłym poniedziałku z opadami deszczu, burzami i temperaturą sięgającą nawet 24°C, czeka nas odczuwalne ochłodzenie. Wtorek oraz środa przyniosą pochmurną pogodę i spadek temperatury; w połowie tygodnia na wschodzie i południu mogą pojawić się przygruntowe przymrozki.  Od czwartku do Polski ponownie zacznie napływać nieco cieplejsze powietrze, jednak nadal pojawiać się będą przelotne opady deszczu i lokalne burze. Przez cały nadchodzący tydzień wyraźnie chłodniej będzie nad morzem.

Rys. 1. Synoptyczna prognoza pogody na tydzień 11-17.05.2026r.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże, w pierwszej połowie dnia na wschodzie kraju małe. Przelotne opady deszczu, po południu miejscami burze, także z gradem. Wysokość opadów na północnym zachodzie i wschodzie do 10 mm, na pozostałym obszarze do 20 mm. Będzie ciepło, temperatura maksymalna od 18°C na północnym zachodzie do 23°C, 24°C na południowym wschodzie, chłodniej nad morzem i miejscami na obszarach podgórskich: od 15°C do 18°C. Wiatr umiarkowany, miejscami dość silny, w porywach do około 60 km/h, a pod koniec dnia do 65 km/h na północnym zachodzie, z kierunków południowych i zachodnich. W czasie burz możliwe porywy wiatru do 80 km/h.

Wtorek przyniesie spore ochłodzenie, na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zaledwie od 10°C do 14°C, cieplej tylko na południowym wschodzie, do 17°C; na obszarach podgórskich miejscami około 8°C. Na wschodzie będzie dominować duże zachmurzenie z opadami deszczu, przejściowo o umiarkowanym natężeniu; prognozowana suma opadów do 20 mm, w Bieszczadach do 25 mm. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu. Wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W Tatrach może spaść około 10 cm śniegu. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach do 60 km/h na południu i wschodzie kraju, zachodni i północno-zachodni.

W środę zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, głównie na północy i w centrum kraju. Nad ranem na obszarach podgórskich lokalnie przygruntowe przymrozki -3°C. Temperatura maksymalna od 11°C do 15°C, tylko w rejonie Helu około 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich.

W czwartek na wschodzie i południu pogodnie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami przelotne opady deszczu. Nad ranem lokalnie na wschodzie i południu kraju spadek temperatury przy gruncie do -3°C. Temperatura maksymalna od 15°C do 19°C, tylko na wybrzeżu oraz na Podhalu od 12°C do 14°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, na północnym zachodzie porywisty, przeważnie południowy i południowo-zachodni.

W piątek na wschodzie i południowym wschodzie będzie pogodnie, nad resztą kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Na północy kraju możliwe burze. Temperatura maksymalna od 15°C, 16°C na północnym wschodzie i obszarach podgórskich do 21°C na południowym wschodzie i w centrum. Wiatr słaby, przeważnie zmienny, w czasie burz porywisty.

Sobota z zachmurzeniem małym i umiarkowanym, miejscami wzrastającym do dużego. Na zachodzie, północnym zachodzie i południowym wschodzie przelotne opady deszczu. Na zachodzie możliwe również burze. Temperatura wyniesie od 15°C do 22°C, tylko nad morzem wyraźnie chłodniej, od 9°C do 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, wschodni i północno-wschodni. Podczas burz porywy wiatru do 60 km/h.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, miejscami burze. Będzie dość ciepło, na termometrach od 18°C do 22°C, na obszarach podgórskich miejscami od 14°C do 17°C, a nad samym morzem zaledwie około 10°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunków północnych.

Rys. 2. Synoptyczna prognoza pogody na tydzień 11-17.05.2026r.