Niezmiernie nas cieszy, że Szanowna Kapituła Konkursu wśród nadesłanych w tegorocznej edycji niemal 100 zgłoszeń konkursowych dostrzegła i wyróżniła również działania i Serwis MODELE.IMGW.PL opracowany i prowadzony przez Ekspertów Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. W środę 11 grudnia mieliśmy okazję uczestniczyć w uroczystej Gali i poznać grono wspaniałych ekspertów, dziennikarzy i specjalistów z wielu dziedzin, szczerze zaangażowanych w upowszechnianie wiedzy i naukowych doniesień w przestrzeni publicznej w Polsce.
Nasz Zespół liczy niemal 40 osób, na uroczystej Gali reprezentowali go: Dyrektor CMM prof. dr hab. inż. Mariusz Figurski, Zastępca Dyrektora CMM dr Marta Gruszczyńska oraz dr Joanna Wieczorek i dr Adam Jaczewski.
Kim jesteśmy i co inspiruje nas do działania
Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Mariusza J. Figurskiego oficjalnie rozpoczęło działalność w styczniu 2021 roku.
W Zespole od początku przyjęliśmy formułę pracy Open Team, czyli choć jako pracownicy funkcjonujemy w różnych zakładach w ramach Centrum, to swobodny przepływ wiedzy, informacji i doświadczeń inspiruje powstawanie nowych tematów badawczych i rozwojowych, a ponadto stwarza nam większą możliwość ich równoczesnej popularyzacji. Stawiamy przy tym na współpracę i rozbudowę sieci kontaktów eksperckich i instytucjonalnych, stąd m.in. przygotowywane przez nas treści publikowane są równocześnie na stronie MODELE.IMGW.PL w serwisach CMM i Polskich Łowców Burz. Wierzymy w life-long learning i propagujemy ideę Open Science – Otwartego Dostępu do Nauki.
Podstawowym obszarem działalności popularyzatorskiej naszego Zespołu jest szeroko pojęta meteorologia stosowana. W naszym Zespole pracuje łącznie 40 osób, a tworzą go specjaliści i eksperci, a także pasjonaci łączący swoją wiedzę i zainteresowania z dziedzin takich jak meteorologia i klimatologia, modelowanie numeryczne, informatyka, fizyka atmosfery, klimatologia fizjologiczna i biometeorologia, chronobiologia, geografia, ergonomia środowiska, geodezja i kartografia, geofizyka, geologia, informatyka, uczenie maszynowe i sieci neuronowe, archeoastronomia, astronomia, badania kosmosu…Więcej o członkach naszego Zespołu można znaleźć na stronie https://cmm.imgw.pl/?page_id=26319.
Szeroki zakres zainteresowań badawczych, a także dodatkowe umiejętności i talenty – w Zespole pracują DJ, basista zespołu heavymetalowego, muzyk organistka, pianista, saksofonista, malarka, edukatorka i animatorka, strażak ochotnik, łowcy burz, programiści, medioznawca i redaktor – pomagają Zespołowi by, treści – choć dotyczą w większości zagadnień związanych z atmosferą ziemską; były redagowane w zróżnicowany sposób w odniesieniu do ich treści i formy przekazu – od podstawowych wpisów, poprzez materiały wideo i animacje, komiksy, opowiadania czy ikonografiki.
W naszym rozumieniu upowszechnianie wiedzy powinno bowiem odbywać się na wielu płaszczyznach, stąd w naszych kanałach społecznościowych i portalach tematycznych wiedzę meteorologiczną i klimatologiczną popularyzujemy zwykle w sposób pośredni. Na zasadzie swobodnej inspiracji Czytelnika notatką informującą o aktualnych zjawiskach i pomiarach, uzupełnioną grafikami i komentarzem o ich genezie, zmienności czy występowaniu anomalii, bądź potencjalnym oddziaływaniu na organizm człowieka. Wierzymy, że w ten sposób przybliżamy wiedzę i wskazujemy źródła pozyskiwania rzetelnych informacji oraz inspirujemy do kolejnych poszukiwań. Często warunki atmosferyczne bywają dobrym punktem wyjścia do wskazywania najkorzystniejszych strategii adaptacyjnych wobec zmiany klimatu, czy systematyzowania wiedzy praktycznej. Chętnie dzielimy się naszą ekspercką wiedzą i upowszechniamy wyniki badań naukowych innych badaczy, by prowadzona przez nas strona MODELE.IMGW.PL i portale społecznościowe były miejscem, gdzie każdy może znaleźć rzetelne jakościowe treści.
Do kogo skierowane są nasze treści
Zmiany w atmosferze ziemskiej mają wpływ na aktywność Nas Wszystkich, dlatego treści przygotowujemy dla szerokiego grona odbiorców. Teksty bywają zróżnicowane, mają trafiać zarówno do laików i zachęcić do dalszych poszukiwań jak i pogłębiać wiedzę – zwłaszcza, że na rynku brakuje nowoczesnych opracowań z dziedziny meteorologii i klimatologii, zaawansowanych użytkowników. W naszych tekstach wskazujemy również na złożony system powiązań pomiędzy stanem atmosfery, a możliwością i warunkami realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć. Zatem interesujące treści mogą znaleźć zarówno pasjonaci meteorologicznych obserwacji jak i użytkownicy branży energetycznej, ale przede wszystkim społeczeństwo.
Specjalną uwagę przykładamy również do publikacji treści dla najmłodszych. Zgodnie z predykcjami warunki klimatyczne w nieodległej przyszłości stanowić będą jeszcze większe obciążenie w życiu codziennym. Chcemy zatem wspomóc najmłodszych w budowaniu najlepszych strategii adaptacyjnych i wesprzeć umiejętnościami korzystania z prognoz, ale też zachęcić do rozwijania wiedzy.
Więcej na temat naszej działalności można również przeczytać w artykule opublikowanym w portalu Nauka w Polsce pod adresem: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105509%2Ccentrum-modelowania-meteorologicznego-najbardziej-zrozumiala-pogoda-pod
Koleżankom i Kolegom z Centrum Modelowania Meteorologicznego dziękujemy za zaangażowanie i chęci wspólnego tworzenia jakościowych treści. Dyrekcji Instytutu za przychylność, energię do działania, zrozumienie i dobrą współpracę. A wszystkim naszym Odbiorcom i Sympatykom naszego Serwisu MODELE.IMGW.PL za zaufanie i życzliwe wsparcie.