Poprzez naukę do zdrowych rzek

Przedstawiciele instytutów badawczych i uczelni zajmujących się środowiskiem oraz reprezentanci administracji państwowej i biznesu spotkali się w siedzibie IMGW-PIB w Warszawie, by porozmawiać o najnowszych osiągnięciach technologicznych i możliwościach poprawy jakości wód w polskich rzekach i jeziorach. Podczas wydarzenia zaprezentowano innowacyjne metody zwalczania złotej algi i inne rozwiązania pozwalające ograniczyć procesy nadmiernej eutrofizacji w zlewniach

Zintegrowane zarządzanie i zintegrowane działania – ta myśl przewodnia przyświecała konferencji zorganizowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB, której celem było przybliżenie rozwiązań mogących realnie przyczynić się do zapobiegania oraz minimalizowania skutków katastrof ekologicznych, takich jak masowe zakwity glonów czy śnięcia ryb. O konieczności współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy naukowcami, administracją publiczną oraz przedsiębiorcami – w kontekście ochrony wód powierzchniowych, bioróżnorodności i bezpieczeństwa ekologicznego kraju – mówili zarówno prelegenci, jak i uczestnicy dyskusji.

„Głównym tematem tej konferencji są zakwity złotej algi i próby jakie podjęto w licznych instytucjach, aby ten problem opanować. Niemniej w naszych rozmowach poruszymy również inne wyzwania związane z zanieczyszczeniem wód w Polsce i wynikającą z tego nadmierną eutrofizacją”. – wyjaśnił prof. Robert Czerniawski, Dyrektor IMGW-PIB, otwierając spotkanie. – „Chciałbym żeby wnioski, które tu wypracujemy znalazły zrozumienie wśród decydentów i instytucji zajmujących się zarządzaniem wodami w Polsce, abyśmy mogli podjąć realne działania w celu ochrony naszych rzek i jezior. Mam nadzieję, że prezentowane dziś rozwiązania pomogą w wypełnieniu zadań, jakie nakładają na nas różne akty prawne, ale też zmienią nasze podejście do sposobu zarządzania zlewniami – w kierunku bardziej zintegrowanego i bliższego naturze”.

Szczególną uwagę uczestników przykuły najnowsze propozycje IMGW-PIB służące skutecznej walce z zakwitami złotej algi oraz z nadmierną eutrofizacją w zlewniach. Wśród nich znalazły się min.:

  • BIOMFILTER – innowacyjny, modularny system filtracji przeznaczony do oczyszczania wód powierzchniowych z niepożądanych zanieczyszczeń, posiadający dodatkową aktywność odzysku biogenów na cele rolnicze.
  • SinStop – innowacyjny preparat do rekultywacji zbiorników i cieków wodnych, posiadający aktywność neutralizacji szkodliwych zakwitów. Jest naturalną, polską alternatywą dla chemicznych substancji. Posiada również potwierdzone działanie hamujące wzrost i rozwój złotej algi oraz sinic.
  • WaterSense (ASIR) — Autonomiczny Systemu Internetu Rzeczy (IoT) do Monitorowania Jakości Wód oraz Operacyjnego Wspomagania Identyfikacji Zagrożeń w trybie ciągłym, który wykorzystuje AI do prognozowania parametrów fizykochemicznych rzek w celu sygnalizowania bieżących zagrożeń dla ekosystemów oraz przewidywania potencjalnych skutków dla środowiska, umożliwiając odpowiednie i wczesne działania.

Zaprezentowane rozwiązania stanowią konkretne narzędzia służące zapobieganiu nadmiernej eutrofizacji i poprawie jakości wód powierzchniowych. Ich skuteczność i potencjał aplikacyjny potwierdzono w ramach dyskusji z udziałem ekspertów z różnych dziedzin, a także na podstawie wyników dotychczasowych badań i wdrożeń pilotażowych.

Wszystkie przedstawione w trakcie konferencji zagadnienia – od monitoringu po praktyki prewencyjne – zostaną szerzej zaprezentowane w materiałach pokonferencyjnych. Relacja z konferencji dostępna jest na kanale YouTube IMGW.

Poprzez naukę do zdrowych rzek