PROGNOZA METEOROLOGICZNA
Do piątku będzie słonecznie i ciepło. Temperatura w ciągu dnia wyniesie od 8-10°C na Wybrzeżu do 18-19°C na przeważającym obszarze kraju; lokalnie może być nawet 20°C. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, północny. W nocy możliwe silne zamglenia oraz mgły, temperatura od 0-2°C do około 5°C, niewykluczone przygruntowe przymrozki. W weekend od północy stopniowo będzie nasuwać się zatoka niżowa wraz z chłodnym frontem atmosferycznym. Zacznie napływać powietrze pochodzenia arktycznego, które spowoduje drastyczny spadek temperatury. W wielu miejscach wartości nie przekroczą 2-4°C, a w nocy spadki nawet do –6°C. Pojawią się opady śnieg, chwilami o natężeniu umiarkowanym, wiatr będzie dość silny, w porywach do 85 km/h. Początek tygodnie nie przyniesie poprawy aury.

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, wieczorem na północy kraju wzrastające do dużego. Początkowo na południu zanikające mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od 15°C na północnym wschodzie do 20°C na zachodzie i południu; chłodniej na północy i w rejonach podgórskich, od 13°C do 15°C, i nad samym morzem – tam od 8°C do 12°C. W nocy lokalnie spadki temperatury przy gruncie do –4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, północno-zachodni i północny.
W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu oraz krupy śnieżnej. Opady śniegu okresami mogą ograniczać widzialność do 500 m. W Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm. Lokalnie, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, możliwe burze. Temperatura maksymalna od 4°C na północy kraju, około 7°C w centrum, do 12°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północny. Porywy wiatru na ogół do 70 km/h, a nad morzem do 85 km/h, w górach do 90 km/h. W rejonach opadów śniegu wiatr może powodować zawieje śnieżne.
W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna od –6°C do –1°C, tylko nad morzem cieplej, od 0°C do 2°C. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C, chłodniej w rejonach podgórskich, od –1°C do 1°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, północny. Porywy wiatru na ogół do 60-70 km/h, nad morzem do 80 km/h, północny. W rejonach opadów śniegu wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna od –4°C na południu i wschodzie do 2°C nad samym morzem; w rejonach podgórskich od –7°C do –5°C. Temperatura maksymalna od 3°C na południu do 9°C na zachodzie; chłodniej w rejonach podgórskich od 0°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, północno-zachodni, lokalnie powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Nad morzem porywy wiatru do 60 km/h.
We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Temperatura minimalna od –3°C na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, około 1°C w centrum i na zachodzie, do 4°C nad morzem. Temperatura maksymalna od 1°C w rejonach podgórskich Karpat, około 7°C w centrum, do 10°C na północnym zachodzie. Wiatr słaby, okresami umiarkowany i porywisty, z kierunków północnych.
W środę zachmurzenie umiarkowane i duże, gdzieniegdzie możliwe słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od –3°C na wschodzie, około 0°C na zachodzie, do 3°C nad morzem. Temperatura maksymalna od 4°C w rejonach podgórskich Karpat, około 8°C na wschodzie, do 14°C na zachodzie. Wiatr na wschodzie słaby, na pozostałym obszarze kraju umiarkowany i porywisty, północno-zachodni i zachodni.
W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże, na zachodzie, południu i w centrum przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 0°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, około 3°C w centrum, do 6°C na południowym zachodzie. Temperatura maksymalna od 6-7°C w rejonach podgórskich Karpat i nad samym morzem, około 9°C na wschodzie, do 15°C na północnym zachodzie. Wiatr słaby, okresami umiarkowany i porywisty, północno-zachodni i północny, tylko nad morzem zachodni.
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
Do soboty (05.04) sucha, słoneczna i stabilna aura sprawi, że na rzekach utrzyma się stabilizacja i niewielkie spadki stanów wody. Od soboty prognozujemy diametralną zmianę pogody – temperatury będą niższe, pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Na rzekach stany wody mogą lokalnie wzrastać lub wahać się w wyniku spływu wody opadowej. Punktowo, w dorzeczu Odry utrzymają się przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na rzekach górskich mogą rozwijać się zjawiska lodowe.

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle początkowo utrzyma się wyrównany przebieg stanów wody, w strefie wody średniej i niskiej. Od soboty możliwe będą lokalne wahania związane z prognozowanymi opadami – w obecnych strefach stanu. Na środkowej Wiśle stany wody będą początkowo opadać w strefie wody niskiej. Następnie dominować będzie stabilizacja i lokalne niewielkie wzrosty związane ze spływem wód opadowych z dolnych części zlewni. Lokalnie, dla przebiegu stanów wody może mieć wpływ działanie urządzeń hydrotechnicznych. Na dolnej Wiśle wystąpią niewielkie spadki, w strefie wody średniej i niskiej, następnie prognozowana jest stabilizacja. Na stacjach hydrologicznych położonych za zbiornikiem Włocławek obserwowane będą także wahania stanów wody o amplitudach zależnych od pracy zbiornika.
W zlewniach dopływów górnej Wisły do soboty prognozowany jest głównie trend utrzymania się aktualnych stanów wody, a także niewielka tendencja spadkowa. W kolejnych dniach, w wyniku prognozowanych opadów, miejscami na rzekach w tym obszarze stany wody będą rosły lub wahały się przede wszystkim w strefie stanów średnich, lokalnie niskich. Nie jest wykluczony chwilowy wzrost do strefy stanów wysokich. Na rzekach pozostających pod wpływem pracujących urządzeń hydrotechnicznych możliwe są większe zmiany w stanach wody. W wyniku niskich temperatur w nocy, w zlewniach karpackich dopływów Wisły, niewykluczony jest punktowy rozwój zjawisk lodowych.
W zlewni Narwi i Bugu przez większość okresu prognozy dominować będzie stabilizacja i opadanie stanów wody, punktowo zaburzone nieznacznymi wzrostami i wahaniami w wyniku spływu wody z opadów deszczu. Lokalnie na przebieg stanów wody będzie wpływać praca urządzeń wodnych (możliwe wahania). Rzeki pozostaną głównie w strefie stanów niskich i średnich. W zlewni Pisy, zlewni górnego Ełku i górnej Legi utrzyma się stan suszy hydrologicznej.
W zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły stany wody utrzymają się w aktualnych strefach, czyli w strefie wody średniej i niskiej, odcinkami wysokiej. Prognozowany jest ustabilizowany przebieg stanów wody oraz powolne spadki. Lokalnie mogą zaznaczyć się okresowe, nieznaczne wzrosty po opadach deszczu, a także wahania związane z działaniem urządzeń hydrotechnicznych.
Dorzecze Odry
Na górnej Odrze stany wody będą wyrównane w strefie stanów średnich. Lokalnie mogą wystąpić nieznaczne wahania po opadach deszczu. Na Odrze skanalizowanej wpływ na przebieg stanów wody będzie miała praca urządzeń hydrotechnicznych – możliwe są wahania w strefie wody średniej, okresowo niskiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej oraz na granicznym odcinku rzeki stany wody będą wykazywały ustabilizowanych przebieg z niewielkim trendem spadkowym. Na tym odcinku Odry dominować będzie strefa wody średniej.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przeważać będzie stabilizacja i opadanie stanów wody, lokalnie wystąpić mogą niewielkie wzrosty i wahania związane z pojawiającymi się opadami oraz pracą urządzeń wodnych, szczególnie poniżej zbiorników na Bobrze, Kwisie i Bystrzycy. Woda w rzekach utrzyma się w strefach stanów średnich, miejscami niskich oraz wysokich. Na Nysie Kłodzkiej w Kłodzku stan wody może ulegać okresowym wahaniom w strefie wody wysokiej i w pobliżu stanu ostrzegawczego ze względu na prace budowlane prowadzone w korycie rzeki lub jego sąsiedztwie. Przekroczenie stanu ostrzegawczego w Branicach może się utrzymywać ze względu na prowadzoną tam gospodarkę wodną.
Na Warcie i jej dopływach prognozowana jest stabilizacja i tendencja spadkowa stanów wody, lokalnie, szczególnie poniżej zbiorników i urządzeń hydrotechnicznych, stany wody będą się wahać i niekiedy rosnąć. Prognozowane opady nie zmienią diametralnie sytuacji hydrologicznej, dlatego stany wody pozostaną w strefie stanów średnich i niskich, punktowo wysokich. Na Warcie dominować będzie strefa wody niskiej, lokalnie strefa wody średniej na pograniczu ze strefą wody niskiej. W zlewni górnej Noteci utrzyma się stan suszy hydrologicznej. Na stacji hydrologicznej Dębe na rzece Swędrnia notowany od tygodni stan ostrzegawczy utrzyma się także w nadchodzących dniach.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
Początkowo, wzdłuż Wybrzeża, w ujściowym odcinku Odry i Wisły, na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim oraz na Żuławach utrzyma się dość ustabilizowany poziom wody w strefie wody średniej. W sobotę i niedzielę, w związku z pojawieniem się silnego wiatru z sektora północnego, wystąpią większe wzrosty i wahania do strefy wody wysokiej. Po weekendzie wiatr osłabnie, jednak jego kierunek się utrzyma – amplituda wahań będzie mniejsza, pojawią się również spadki.
Na rzekach Przymorza oraz rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego wystąpią spadki i utrzymanie stanów wody. Od soboty, w wyniku opadów deszczu, mogą pojawić się nieduże, punktowe wzrosty stanów wody. Miejscami poniżej pracujących urządzeń hydrotechnicznych dodatkowo będą obserwowane wahania. Stany wody układać się będą głównie w strefie wody średniej i niskiej.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Dziś (03.04) przepływ wody poniżej progu SNQ utrzymuje się na 24 stacjach. Oznacza to wzrost liczby stacji hydrologicznych z niżówką hydrologiczną w porównaniu do poprzedniego tygodnia, kiedy takich stacji było 12 (27.03).
Aktualnie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne przed suszą hydrologiczną:
- dla zlewni górnej Noteci (woj. kujawsko-pomorskie, wielkopolskie);
- dla zlewni Pisy, zlewnia górnego Ełku i górnej Legi (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie).
W nadchodzącym tygodniu przewidujemy spadek liczby stacji z przepływem poniżej SNQ. Szansą na uzupełnienie retencji są kwietniowe opady deszczu, których miesięczna suma może być wyższa niż norma opadowa dla tego miesiąca. Należy pamiętać, że w przypadku braku opadów rozpoczynający się okres wegetacyjny spowoduje szybki ubytek wody z gleby i rzek.





