PROGNOZA METEOROLOGICZNA
Wiosenna, a chwilami wręcz letnia aura zostanie z nami co najmniej na najbliższy tydzień. Po bardzo ciepłym, lecz miejscami burzowym, piątku wielkanocny weekend będzie nieco chłodniejszy, z przelotnym deszczem, a na północnym wschodzie również z burzami. W sobotę w wielu miejscach będzie pochmurno, od niedzieli już na ogół słonecznie. Noce nieco chłodniejsze z temperaturami nawet poniżej 5°C. Przelotne opady deszczu oraz burze powrócą od wtorku, lecz w dalszym ciągu spodziewać się możemy wiosennych temperatur. Chłodniej będzie tylko na Wybrzeżu, gdzie temperatura maksymalna nie przekroczy 15°C.

Wiosna na Mazowszu, kwiecień 2025 r. Fot. Jan Szymankiewicz | IMGW-PIB
Piątek przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami z przelotnym deszczem, a w pasie od Warmii i Żuław przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Opolszczyznę, Górny Śląsk, Małopolskę oraz Podkarpacie – również burze. W czasie burz prognozowana suma opadów do około 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Temperatura maksymalna od 20-21°C na zachodzie i miejscami południu do 27°C na wschodzie i w centrum. Jedynie na Helu około 12°C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, z kierunków południowych.
W sobotę w całym kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami padać będzie słaby przelotny deszcz, jedynie na północnym wschodzie i w centrum miejscami opady mogą być nieco silniejsze, tutaj też możliwe są burze. Ochłodzi się, na zachodzie temperatura maksymalna od 13°C do 15°C, w centrum i na południu około 19°C, na wschodzie od 20°C do 23°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w czasie burz w porywach do 65 km/h, południowy i zachodni.
Niedziela słoneczna i pogodna, tylko na północnym wschodzie zachmurzenie okresami duże i padał będzie przelotny deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 17-18°C na północy do 22-23°C na południu; nad morzem od 10°C do 15°C. Wiatr słaby, z kierunków południowych, nad morzem północno-zachodni.
W poniedziałek w całym kraju słonecznie. Najchłodniej na północy, od 14°C do 18°C, najcieplej na południu, do 23-24°C. Jedynie nad morzem i w rejonie Zatoki Gdańskiej od 8°C do 12°C. Wiatr będzie słaby, na północy umiarkowany, a nad morzem porywisty, z kierunków północnych, tylko na zachodzie wschodni.
Wtorek we wschodniej połowie kraju słoneczny, na zachodzie i Pomorzu zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami przelotny deszcz. W Karpatach możliwe burze. Temperatura maksymalna od 14°C do 18°C na północy, około 24°C w centrum, do 27°C miejscami na południu. Tylko nad morzem od 9°C do 13°C. Wiatr słaby, na północy umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.
W środę na wschodzie słonecznie, na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego z przelotnymi opadami deszczu; miejscami w centrum i na południowym wschodzie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 18-20°C na północy, około 24°C w centrum, do 26-27°C na południu. Nadal zdecydowanie chłodniej nad morzem, od 10°C do 12°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny i porywisty, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.
Czwartek w całym kraju ze zmiennym zachmurzeniem oraz przelotnymi opadami deszczu i możliwymi burzami. W dzień maksymalnie na termometrach od 19°C do 21°C na północy, około 24°C w centrum, do 25°C miejscami na południu i zachodzie. Chłodniej nad morzem, od 9°C do 12°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w czasie burz w porywach do 60 km/h, na Pomorzu północny i północno-wschodni, na pozostałym obszarze południowy i południowo-wschodni.
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
Najbliższe dni z kontynuacją ciepłej aury. Okresowo pojawiać się będą przelotne opady deszczu, a w piątek (18.04) również burze. Na rzekach nadal dominacja spadków i stabilizacja stanów wody. W miejscu wystąpienia opadów dochodzić może do wahań i wzrostów, głównie w obecnych strefach stanu. W piątek, w miejscu występowania opadów burzowych, wzrosty mogą być gwałtowne – do strefy wody wysokiej, szczególnie w zlewniach zurbanizowanych i górskich. Wysokie temperatury i rozwijająca się wegetacja, wpłyną na pogorszenie się sytuacji pod kątem suszy hydrologicznej.

Mazowsze, kwiecień 2025 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB
Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle dominować będzie ustabilizowany przebieg stanów wody w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. W piątek, w wyniku prognozowanych opadów, może dochodzić to wahań w obecnych strefach stanu. Na odcinku środkowej Wisły po profil hydrologiczny Dęblin dominować będą spadki i stabilizacja w strefie wody niskiej; poniżej początkowo zaznaczą się niewielkie wzrosty. W kolejnych dniach stan wody będzie opadał i stabilizował się. Okresowe wahania wynikać będą ze spływu wód opadowych z górnych części zlewni. Na dolnej Wiśle stan wody będzie utrzymywał się na pograniczu wody niskiej i średniej. Poniżej zbiornika we Włocławku występować będą większe wahania związane z pracą zbiornika.
W zlewniach dopływów górnej Wisły prognozowany jest głównie wyrównany przebieg stanów wody, a także niewielka tendencja spadkowa w strefie wody niskiej i średniej. Lokalnie, w wyniku prognozowanych opadów możliwe są większe wzrosty stanów wody, miejscami do strefy wysokiej. Największe wzrosty mogą się zaznaczyć w piątek i sobotę, w związku z prognozowanymi burzami, w zlewniach zurbanizowanych i górskich. W górnych odcinkach karpackich dopływów Wisły zaznaczą się wzrosty związane z topnieniem pokrywy śnieżnej.
W zlewni Narwi i Bugu przez większość okresu prognozy dominować będzie stabilizacja i opadanie stanów wody. Lokalne wahania wynikać będą z prowadzonej gospodarki wodnej i przelotnych opadów deszczu. W zlewni Pisy utrzyma się stan zagrożenia suszą hydrologiczną. Stany wody układać się będą w strefie wody niskiej, lokalnie średniej, a tylko punktowo w wysokiej.
W zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły stany wody utrzymają się w aktualnych strefach, czyli w strefie wody średniej i niskiej, odcinkami wysokiej. Prognozowany jest ustabilizowany przebieg stanów wody oraz powolne spadki. Lokalnie mogą zaznaczyć się okresowe, nieznaczne wzrosty po opadach deszczu, a także wahania związane z działaniem urządzeń hydrotechnicznych.
Dorzecze Odry
Na górnej Odrze stany wody będą wykazywały wyrównany przebieg, w strefie stanów średnich. Na odcinku skanalizowanym będą miały miejsce wahania, regulowane prowadzoną gospodarką wodną – w strefie wody średniej i niskiej. Na granicznym odcinku Odry dominować będzie stabilizacja i lokalne wahania w strefie wody niskiej i średniej.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przeważać będzie stabilizacja i spadki stanów wody w strefie niskiej i średniej, punktowo wysokiej. W trakcie omawianego okresu, w związku z prognozowanymi przelotnymi opadami deszczu, występować mogą lokalne wzrosty i wahania stanów wody, szczególnie w zlewniach mniejszych rzek i na obszarach zurbanizowanych.
Na Warcie i jej dopływach prognozowana jest dalsza stabilizacja i tendencja spadkowa stanów wody. Przeważać będzie strefa wody niskiej, lokalnie występować będzie strefa średnia, a tylko punktowo strefa wody wysokiej. Przekroczenie stanu ostrzegawczego w Branicach na Bocznym Korycie Opawy będzie się utrzymywało. W Kłodzku na Nysie Kłodzkiej stan wody może być czasowo podpiętrzany w związku z prowadzonymi pracami w korycie rzeki – niewykluczone jest także krótkotrwale osiągnięcie stanu ostrzegawczego.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
Wzdłuż Wybrzeża, w ujściowym odcinku Odry i Wisły, na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim oraz na Żuławach zaznaczą się wahania w strefie wody średniej. Na rzekach Przymorza prognozowana jest stabilizacja oraz spadki stanów wody – głównie w strefie wody średniej i niskiej.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Dziś (17.04) przepływy wody poniżej progu SNQ występują na 31 stacjach. Oznacza to wzrost liczby stacji hydrologicznych z niżówką hydrologiczną w porównaniu do poprzedniego tygodnia, kiedy takich stacji było 28 (10.04).
Aktualnie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne przed suszą hydrologiczną:
- dla zlewni górnej Noteci (woj. kujawsko-pomorskie, wielkopolskie);
- dla zlewni Pisy (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie);
- dla zlewni Przemszy i przyrzecza Wisły (woj. śląskie, małopolskie).
W okresie prognozy, wraz z kontynuacją ciepłej i słonecznej aury, poziom zagrożenia niżówką hydrologiczną zacznie ponownie się zwiększać. Szybki wzrost liczby stacji będzie jednak lokalnie hamowany przez pojawiające się przelotne opady deszczu.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Suma skumulowanego opadu od początku kwietnia 2025.

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 17.04.2025 r.

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 17.04.2025 r.

Stan wody na rzekach w Polsce 17.04.2025 r. godz. 8:00.