PROGNOZA METEOROLOGICZNA
W piątek Polska będzie pod wpływem klina wyżu z centrum nad Morzem Północnym, jedynie po południu na północy zaznaczy się wpływ ciepłego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad południowej Skandynawii. Z północy wciąż napływać będzie chłodna arktyczna masa powietrza. W weekend, przemieszczający się znad Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, płytki ośrodek niżowy i związany z nim układ frontów atmosferycznych przyniosą pochmurną aurę z opadami deszczu, lokalnie burzami. Na przeważającym obszarze kraju wystąpią przymrozki. W dzień temperatura wzrośnie do 17°C. Początek tygodnia pod znakiem chłodu, ale w drugiej jego połowie możliwy powrót bardziej wiosennych temperatur.

W piątek na zachodzie, południowym zachodzie oraz południu zachmurzenie na ogół umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami, szczególnie na północy, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7°C na Podhalu i 9°C na północnym wschodzie, około 12°C w centrum, do 15°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby, północny i północno-zachodni.
W nocy z piątku na sobotę w terenach podgórskich oraz w Karpatach zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu, najbardziej intensywne na północy oraz miejscami w centrum. Na Kujawach oraz Warmii prognozowana suma opadów do około 10 mm. Bez opadów tylko na południowym zachodzie oraz obszarach podgórskich i w Karpatach. Temperatura minimalna od –2°C na Podhalu i –1°C na północnym wschodzie, około 4°C w centrum, do 8°C na zachodzie i 9°C na północnym zachodzie. W kotlinach karpackich spadek temperatury przy gruncie do około –5°C, na północnym wschodzie do około –2°C. Wiatr słaby, na zachodzie i południu zachodni i południowo-zachodni, na pozostałym obszarze z kierunków północnych.
W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotny deszcz, na południowym wschodzie miejscami o natężeniu umiarkowanym. Na Ziemi Świętokrzyskiej oraz Podkarpaciu prognozowana suma opadów do około 10 mm. W Sudetach i Beskidach deszcz ze śniegiem, wysoko w Beskidach i Tatrach okresami śnieg. Temperatura maksymalna od 7°C na Podhalu i 9°C nad morzem, na Warmii oraz Ziemi Świętokrzyskiej, około 12°C w centrum, do 15°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południu oraz na Pomorzu okresami porywisty, nad morzem dość silny, na południu zachodni, na pozostałym obszarze z kierunków północnych. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 70 km/h, tam też zamiecie i zawieje śnieżne.
W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane, we wschodniej połowie kraju okresami duże i tam miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie na południu możliwe burze. W nocy nadal przymrozki. Temperatura maksymalna od 10°C do 17°C, miejscami na obszarach podgórskich i na Wybrzeżu od 7°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północny i północno-wschodni.
Na początku tygodnia wciąż możliwe przelotne opady, ale również więcej chwil ze słońcem. Temperatury w dzień będą rosnąć, w połowie przyszłego tygodnia spodziewamy się wartości do około 20°C. W nocy przymrozki wystąpią już tylko lokalnie.
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
Najbliższy tydzień to kontynuacja wiosny w chłodnym wydaniu i z niewielką ilością opadów deszczu. Susza hydrologiczna będzie się rozwijać w kolejnych zlewniach dorzecza Odry i Wisły. Prognozowane opady deszczu nie będą miały większego wpływu na sytuację hydrologiczną i na rzekach prognozuje się dalsze utrzymanie tendencji spadkowej. Po prognozowanych opadach deszczu w weekend spodziewać się możemy jedynie niewielkich wzrostów w strefie wody średniej na rzekach południowej Polski.

Dorzecze Wisły
W ciągu najbliższych dni na górnej Wiśle prognozowane są spadki bądź wahania stanu wody, w strefie wody niskiej, punktowo średniej. Na Wiśle środkowej i dolnej przewiduje się: do ujścia Narwi głównie opadanie stanów wody, poniżej ujścia Narwi wahania (z tendencją opadającą) spowodowane pracą zbiorników wodnych – w strefie wody niskiej. Na dolnym odcinku Wisły prognozowane są wzrosty stanów wody – w strefie wody niskiej.
Na rzekach w zlewni górnej Wisły oraz w zlewniach rzek uchodzących do Dunaju i Dniestru w granicach państwa spodziewana jest stabilizacja bądź spadki poziomu wody, w strefie stanów średnich lub niskich. Jedynie w trakcie weekendu, w związku z prognozowanymi opadami, możliwe są niewielkie wahania lub wzrosty stanów wody na ogół w obecnych strefach lub do strefy wody średniej.
W zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły przewiduje się stabilizację i opadanie stanów wody, lokalnie wahania związane głównie z pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody niskiej, lokalnie w średniej i wysokiej. W zlewni Narwi i Bugu w prognozowanym okresie na ogół spodziewana jest stabilizacja bądź spadki stanów wody w strefie wody niskiej, a punktowo średniej.
Dorzecze Odry
Na górnej Odrze przewiduje się niewielkie wahania stanów wody w strefie wody średniej i niskiej. Na Odrze skanalizowanej możliwe są lokalne wahania stanów wody związane z gospodarką wodną – głównie w strefie wody średniej, odcinkami w strefie wody niskiej. W kolejnych dniach prognozowane są znaczne wahania stanów wody na odcinku Odry poniżej ujścia Nysy Kłodzkiej związane z okresowymi zmianami odpływu ze zbiornika Nysa. Na odcinku Odry środkowej swobodnie płynącej prognozuje się niewielkie wahania stanów wody w strefie wody niskiej. Na granicznym odcinku Odry prognozowane są spadki, lokalnie stabilizacja stanów wody. Na odcinku rzeki między profilami Widuchowa – Gryfino zaznaczą się wahania stanów wody. Stany wody układać się będą w strefie wody niskiej, punktowo średniej.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozuje się na ogół spadki stanów wody lub przebieg wyrównany, lokalnie wahania wywołane przede wszystkim gospodarką wodną – głównie w strefach wody niskiej i średniej, miejscami wysokiej. Na Nysie Kłodzkiej między zbiornikami Kozielno i Otmuchów podwyższony stan wody będzie utrzymywał się do momentu zmniejszenia odpływu ze Zbiornika Kozielno. Na odcinku poniżej Nysy, w związku z kontrolowanym czasowo zwiększonym odpływem ze Zbiornika Nysa, wystąpią znaczne wahania stanu wody, początkowo wzrosty powyżej stanu ostrzegawczego w Kopicach, a w Skorogoszczy powyżej stanu alarmowego. W Branicach na Bocznym korycie Opawy oraz w Kłodzku na Nysie Kłodzkiej stany wody mogą utrzymywać się okresami w strefie powyżej stanów ostrzegawczych.
Na Warcie dominować będzie stabilizacja oraz lokalne spadki, a na dolnym odcinku również punktowe niewielkie wzrosty stanów wody. Na dopływach Warty prognozowane są spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie wzrosty oraz wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefach wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej. Na stacji hydrologicznej Dębe na Swędrni utrzymywać się będzie przekroczenie stanu ostrzegawczego.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
W ciągu najbliższych dni wzdłuż Wybrzeża, w ujściowym odcinku Wisły i Odry, na Zalewach Szczecińskim i Wiślanym oraz na Żuławach przewidywane są wahania poziomów wody – w strefie wody średniej, lokalnie na granicy ze strefą wody wysokiej.
Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej oraz na rzekach uchodzących do Zalewu Wiślanego przewidywane są wahania stanów wody, lokalnie zaznaczy się słaba tendencja spadkowa w strefie wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej.
Na dopływach Pregoły i Niemna w granicach Polski przewiduje się stabilizację i opadanie stanów wody oraz lokalne wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych w strefie wody niskiej, lokalnie w średniej.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Dziś (08.05) przepływy wody poniżej progu SNQ występują na 69 stacjach. Oznacza to wzrost liczby stacji hydrologicznych z niżówką hydrologiczną w porównaniu do poprzedniego tygodnia o 16, kiedy takich stacji było 53 (1.05).
Aktualnie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne przed suszą hydrologiczną:
- dla zlewni górnej Noteci (woj. kujawsko-pomorskie, wielkopolskie);
- dla zlewni Pisy i Węgorapy (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie);
- dla zlewni Przemszy i przyrzecza Wisły (woj. śląskie, małopolskie);
- dla Szkwy i Rozogi (woj. mazowieckie, warmińsko-mazurskie);
- Warta środkowa od Zb. Jeziorsko do Wełny, Warta górna z Liswartą (obejmującym zasięgiem województwa: łódzkie, wielkopolskie, śląskie);
- dla Tążyny (woj. kujawsko-pomorskie);
- dla górnej, środkowej i dolnej Narwi (woj. podlaskie, mazowieckie);
- dla zlewni górnego Ełku i górnej Legi (woj. warmińsko-mazurskie);
- dla zlewni Biebrzy (woj. podlaskie);
- dla zlewni Iny i Płoni (woj. zachodniopomorskie).
W okresie prognozy, wraz z kontynuacją słonecznej i suchej aury, poziom zagrożenia niżówką hydrologiczną zacznie ponownie się zwiększać. Szybki wzrost liczby stacji będzie jednak lokalnie hamowany przez pojawiające się przelotne opady deszczu.






Dodatkowe informacje 24h/dobę:
IMGW-PIB Biuro Prasowe
Twitter: https://twitter.com/IMGWmeteo
E. biuroprasowe@imgw.pl | T. (+48) 503 122 100
SERWIS POGODOWY DLA POLSKI: https://meteo.imgw.pl/
APLIKACJA MOBILNA: http://aplikacjameteo.imgw.pl/
SERWIS Z CAŁOROCZNĄ POGODĄ DLA GÓR: http://gory.imgw.pl/
DARMOWY WIDGET POGODOWY: http://widgetmeteo.imgw.pl/
IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.