Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (23-29.05.2025 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Najbliższe dni z przewagą zachmurzenia dużego i z opadami deszczu oraz lokalnymi burzami. Okresami, szczególnie na zachodzie kraju, pojawiać się będą także rozpogodzenia. Z kolei na południowym wschodzie zachmurzenie całkowite i tu padać będzie deszcz o umiarkowanym natężeniu. Na wschodzie okresami temperatura powietrza wyniesie około 10°C, zaś na zachodzie wzrośnie do około 22°C.

Wieczorne niebo, 21.05.2025, fot. Grzegorz Walijewski IMGW-PIB

W piątek na przeważającym obszarze kraju pochmurno z większymi przejaśnieniami oraz przelotnymi opadami deszczu, a w strefie nadmorskiej także z burzami; tylko na południowym wschodzie zachmurzenie całkowite i jednostajne opady deszczu. Na południowym wschodzie może spaść do 15 mm opadu. Temperatura maksymalna od 9°C na Lubelszczyźnie do 17°C miejscami w centrum. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodnim wybrzeżu dość silny, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich.

W nocy z piątku na sobotę na wschodzie kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i jednostajne opady deszczu, w Karpatach deszczu ze śniegiem i wysoko w górach śniegu. Na południowym wschodzie może spaść od 15 mm do 20 mm opadu. Na pozostałym obszarze noc pogodna, tylko na wybrzeżu przelotny deszcz. Temperatura od 1°C w kotlinach sudeckich (i tu spadki temperatury przy gruncie do –2°C) do 10°C na Suwalszczyźnie. Wiatr słaby, zmienny, tylko na wybrzeżu umiarkowany i porywisty, południowo-zachodni.

W sobotę w całym kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opady deszczu. Temperatura od 9°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich i północnych.

Od niedzieli do wtorku zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami; okresami opady deszczu i możliwe burze. Na południowym wschodzie opady chwilami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura minimalna od 4°C do 11°C, w rejonach podgórskich Karpat okresami około –1°C. Temperatura maksymalna od 9°C miejscami na wschodzie do 22°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się.

W środę i czwartek na wschodzie i południu kraju przewaga zachmurzenia całkowitego z opadami deszczu i burzami; opady chwilami będą miały umiarkowane natężenie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 6°C do 13°C. Temperatura maksymalna od 10°C do 23°C, na Podhalu około 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, z kierunków zmieniających się. W burzach porywy wiatru do 60 km/h.

Zachód słońca w Warszawie, 21.05.2025, fot. Grzegorz Walijewski IMGW-PIB

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

W ciągu najbliższych dni prognozowane są opady deszczu związane z wolno przemieszczającym się na wschód frontem atmosferycznym. W strefie frontu, oprócz dużego zachmurzenia, występować będą przelotne opady deszczu, również burze. W kolejnych dniach opady lokalnie pojawią się w całym kraju. Prognozowane opady przyczynią się do wzrostu poziomu wody w rzekach szczególnie na południu i południowym wschodzie kraju, miejscami mogą wystąpić przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Dorzecze Wisły

W ciągu najbliższych trzech dni na górnej Wiśle prognozowane są wzrosty poziomu wody (związane ze spływem wód opadowych) w strefie stanów średnich, punktowo w niskich. Na Wiśle środkowej i dolnej przewiduje się stabilizację stanu wody, z możliwością wahań na odcinku poniżej ujścia Narwi, związanych z pracą zbiorników wodnych – w strefie wody niskiej. Na dolnym odcinku Wisły prognozowane są wahania i lokalnie wzrosty stanów wody w strefie stanów niskich.


Na rzekach w zlewni górnej Wisły spodziewana jest stabilizacja, a następnie wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich lub niskich, lokalnie wysokich. W dolnych odcinkach Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka prognozowane są wzrosty spowodowane spływem wód opadowych. W czwartek oraz piątek w zlewniach woj. śląskiego i małopolskiego w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu oraz opadami burzowymi spodziewane są głównie wahania i wzrosty stanów wody w strefie wody średniej i wysokiej. Ponadto, w miejscach wystąpienia prognozowanych opadów możliwe są gwałtowne wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy wody wysokiej z możliwością punktowego przekroczenia stanu ostrzegawczego i alarmowych (szczególnie w silnie zurbanizowanych zlewniach woj. śląskiego). Od niedzieli przeważać będą spadki i stabilizacja, a kolejne wzrosty możliwe są pod koniec okresu prognostycznego.

Na Narwi i Bugu w prognozowanym okresie zaznaczy się głównie stabilizacja oraz spadki i nieznaczne wahania poziomu wody głównie w strefie stanów niskich. Wzrosty możliwe są pod koniec okresu prognozy. W zlewni powyższych rzek do niedzieli prognozowane są stabilizacja oraz okresowe wahania i wzrosty stanów wody związane z prognozowanymi opadami deszczu, w strefie stanów średnich lub niskich.

Na dopływach Wisły środkowej oraz dolnej przewiduje się w pierwszej części okresu prognozy wahania z przewagą wzrostów, związane z opadami deszczu, miejscami z pracą urządzeń hydrotechnicznych, w drugiej części – stabilizację i opadanie stanu wody w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie w wysokiej.

Tęcza nad Warszawą 21.05.2025, fot. Krzysztof Piasecki IMGW-PIB

Dorzecze Odry

Początkowo (czwartek/piątek) stany wody górnej Odry, na skutek spływu wody po opadach deszczu, będą podnosiły się w szybkim tempie, odcinkami do strefy wody wysokiej (Chałupki, Olza) i w strefie wody średniej (Krzyżanowice, Racibórz-Miedonia). W kolejnych dniach spadki i stabilizacja na poziomie zbliżonym do obecnego.

Na odcinku skanalizowanym wystąpią lokalne wahania stanów wody o amplitudach i tendencjach zależnych od prowadzonej gospodarki wodnej, w strefie wody średniej, punktowo wysokiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej przeważać będzie tendencja wzrostowa stanów wody, na ogół początkowo w strefie stanów niskich a następnie średnich. Poniżej ujścia Bobru stany wody mogą ulegać wahaniom. Na granicznym odcinku Odry, poniżej profilu hydrologicznego Słubice do profilu hydrologicznego Bielinek, prognozowane są wzrosty i wahania stanów wody. Na odcinku rzeki między profilami Widuchowa−Gryfino zaznaczą się wahania stanów wody. Stany wody układać się będą w strefie stanów niskich, punktowo średnich.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry wystąpią przeważnie wahania lub stopniowe wzrosty . Prognozowane opady mogą skutkować krótkotrwałymi lokalnymi wzrostami stanów wody, zwłaszcza w zlewniach lewostronnych dopływów górnej Odry. Dodatkowo, większe wahania spodziewane są poniżej pracujących zbiorników i urządzeń hydrotechnicznych. Stany będą układały się w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Miejscami stany wody będą utrzymywały się powyżej stanów ostrzegawczych (Ślęza, boczne koryto Opawy, Nysa Kłodzka).

Na Warcie dominować będą spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie zaznaczą się niewielkie wzrosty. Na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko do ujścia rzeki przeważać będą niewielkie wzrosty i stabilizacja stanów wody, lokalnie możliwe wahania. Na dopływach Warty prognozowana jest stabilizacja i spadki stanów wody. Występować mogą również wzrosty oraz wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą w strefach wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej. Na stacji hydrologicznej Dębe na Swędrni utrzymywać się będzie przekroczenie stanu ostrzegawczego.

Na Noteci i dopływach prognozowana jest głównie stabilizacja i spadki stanów wody. Występować mogą także wzrosty oraz wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą w strefach wody niskiej i średniej.

Czasem słońce, czasem deszcz. Fot. Sandra Sowińska-Pazio IMGW-PIB

Wybrzeże i rzeki Przymorza

W ciągu najbliższych dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym oraz na Żuławach prognozowane są początkowo wahania poziomów wody w strefie wody średniej. W kolejnych dniach lokalnie wzdłuż Wybrzeża obserwowane będą nieznaczne wzrosty poziomów wody w aktualnych strefach stanu.

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego prognozowane są wahania stanów wody w strefie stanów średnich i niskich, miejscowo wysokich. Na dopływach Pregoły i Niemna w granicach Polski przewiduje się stabilizację i opadanie stanu wody oraz lokalne wahania, związane głównie z pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody niskiej, lokalnie w średniej.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Dziś (22.05) przepływ wody poniżej progu SNQ występuje na 42 stacjach. Oznacza to spadek liczby stacji hydrologicznych z niżówką hydrologiczną w porównaniu do poprzedniego tygodnia o 43, kiedy takich stacji było 85 (15.05).

Aktualnie obowiązuje 12 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną w woj.: podlaskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, wielkopolskim, śląskim, opolskim, mazowieckim, lubuskim, zachodniopomorskim.

W nadchodzącym okresie prognostycznym w związku z przewidywanymi opadami deszczu – szczególnie na południu kraju – spodziewana jest stopniowa poprawa sytuacji hydrologicznej w kontekście suszy. Na zachodzie, gdzie prognozy wskazują na mniejsze sumy opadowe i bardziej suchą aurę, zagrożenie niżówką utrzyma się na poziomie zbliżonym do obecnego. Należy jednak zaznaczyć, że prognozowane opady burzowe, ze względu na swój punktowy i krótkotrwały charakter, wpłyną na poprawę warunków hydrologicznych jedynie lokalnie i w ograniczonym zakresie.

Suma skumulowanego opadu od początku maja 2025.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji
z przepływem poniżej SNQ

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 22.05.2025 r.

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 22.05.2025 r

Stan wody na rzekach w Polsce 22.05.2025 r. godz. 8:00.