Komunikat Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB o aktualnej i prognozowanej synoptycznej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej w kraju

Termin opracowania: 05.07.2025 godz. 18:00

Modele numerycznej prognozy pogody wskazują na wystąpienie scenariusza obejmującego rozwój układu niskiego ciśnienia w poniedziałek nad północną częścią Półwyspu Apenińskiego. Omawiany układ niskiego ciśnienia w kolejnych dniach ma przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim trajektorią zbliżoną do szlaku między Vb i Vc klasyfikacji Van Bebbera. Szlak ten przebiega od Zatoki Genueńskiej, przez Nizinę Padańską, Nizinę Węgierską w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej, a niże przemieszczające się wzdłuż niego mają tendencję do przynoszenia intensywnych opadów, w szczególności w miesiącach półrocza ciepłego. Wynika to między innymi z zaciągania przez przemieszczający się niż w stronę Europy Środkowej ciepłej i wilgotnej masy powietrza tworzącej się w rejonie basenu Morza Śródziemnego. We wtorek omawiany niż najprawdopodobniej dotrze nad obszar południowo-wschodniej Polski, a następnie skieruje się na Ukrainę, Białoruś oraz Kraje Bałtyckie. Wędrówka omawianego ośrodka niskiego ciśnienia może skutkować istotnymi hydrologicznie opadami deszczu na obszarze południowej, wschodniej i środkowej części Polski.

Obecne wyniki modeli numerycznej prognozy pogody charakteryzują się dużą rozbieżnością prognozowanego obszaru opadów, ich intensywności oraz czasu trwania. Prognozy obarczone są dużą niepewnością.

Obecna sytuacja hydrologiczna charakteryzuje się występowaniem na rzekach dominacji strefy stanów niskich. 74% stacji hydrologicznych znajduje się w strefie wody niskiej. W nadchodzącym tygodniu w obszarach występowania opadów atmosferycznych wystąpią wzrosty stanów wody. Lokalnie w obszarach najbardziej intensywnych opadów mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy na bieżąco analizuje wyniki modeli numerycznych, monitorując oraz reagując na wszelkie zmiany w wynikach modelowania, aby zapewnić właściwą osłonę hydrologiczno-meteorologiczną kraju.

Aktualna sytuacja meteorologiczna

Ryc 1. Analiza synoptyczna 05.07.2025 12:00 UTC

Sytuacja synoptyczna

Ważność od 2025-07-05 19:30 do 2025-07-06 19:30
Nad Polskę nasunie się od północnego zachodu zatoka niżu znad południowej Skandynawii, tylko południowy wschód kraju pozostanie w zasięgu wyżu, którego centrum znad Ukrainy powoli będzie przemieszczać się na wschód. Z południowego zachodu napłynie bardzo ciepła masa powietrza polarnego morskiego. Prognozuje się spadek ciśnienia.
Ważność od 2025-07-06 19:30 do 2025-07-07 19:30
Polska pozostanie pod wpływem zatoki niżu znad Skandynawii, w strefie powoli przemieszczającego się z zachodu na wschód pofalowanego chłodnego frontu atmosferycznego. Ciepła masa powietrza będzie od zachodu kraju stopniowo wypierana przez chłodniejsze powietrze polarne morskie, napływające za frontem. Dalszy spadek ciśnienia.

05.07.2025 19:30 – 19:30 06.07.2025 (Sobota/Niedziela) W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy kraju okresami duże i tam miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 12°C do 17°C; chłodniej w rejonach podgórskich Karpat, od 6°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, na zachodzie kraju także zachodni. Wysoko w Sudetach wiatr w porywach do 60 km/h.

W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, za wyjątkiem południowego wschodu okresami wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu głównie na Pomorzu i wybrzeżu, a po południu także w pasie od Podlasia po Śląsk oraz na południu Małopolski. Na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku pod koniec dnia lokalnie burze z opadem do 15 mm. Temperatura maksymalna od 24°C miejscami na północnym zachodzie, do około 30°C w centrum i 32°C na południu; chłodniej na wybrzeżu, od 21°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowy i południowo-zachodni, na zachodzie kraju także zachodni. Podczas burz porywy wiatru do 65 km/h. Wysoko w górach wiatr w porywach do 60 km/h.

06.07.2025 19:30 – 19:30 07.07.2025 (Niedziela/Poniedziałek) W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże, tylko początkowo na południowym wschodzie małe. Od południa do centrum kraju postępująca strefa opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, z wbudowanymi burzami; prognozowana suma opadu do 25-30 mm na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku i miejscami 15-20 mm na wschodzie Dolnego Śląska, Wielkopolski i na Ziemi Łódzkiej. Na pozostałym obszarze przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 14°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków południowych, miejscami słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h. Wysoko w Karpatach wiatr w porywach do 80 km/h, w Sudetach do 60 km/h. W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, w centrum, na północy i północnym wschodzie także opady jednostajne, początkowo o natężeniu umiarkowanym. Po południu na południowym wschodzie oraz miejscami na zachodzie burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadu w wielu miejscach do 10-15 mm, na Kujawach i Warmii do 20 mm, a na południowym wschodzie do 30-40 mm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 20°C do 25°C, na wschodzie i południowym wschodzie od 26°C do 31°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich, początkowo także z południowych. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h, na południowym wschodzie miejscami do 80 km/h. Wysoko w Karpatach wiatr w porywach do 75 km/h, w Sudetach do 60 km/h.

Prognoza sytuacji meteorologicznej z wykorzystaniem modeli numerycznych
W związku z przemieszczaniem się niżu po trajektorii zbliżonej do Vb nad terytorium Polski prognozuje się wystąpienie opadów atmosferycznych, szczególnie nad południową i południowo wschodnią częścią kraju.
W poniedziałek, 7 lipca 2025, modele numeryczne GFS oraz ECMWF IFS prognozują opady nieprzekraczające 20 mm nad obszarem Polski.

Ryc 2. Dobowa suma opadów 07.07.2025 00:00 UTC – 08.07.2025 00:00 UTC GFS, ECMWF IFS

Modele GFS oraz ECMWF IFS są modelami globalnymi o mniejszej rozdzielczości przestrzennej od modeli mezoskalowych. Ponadto należy zaznaczyć, iż część procesów fizycznych modelowanych przez modele mezoskalowe jest w modelach globalnych sparametryzowana.

Dostępne wyniki modeli mezoskalowych, które obejmują poniedziałek, wskazują w porównaniu do wyników uzyskanych z modeli globalnych na wyższe wartości dobowej sumy opadów. Różnica wynika głównie z powodu modelowania zjawisk konwekcyjnych przez modele mezoskalowe oraz ich wyższej rozdzielczości przestrzennej, co skutkuje występowaniem w prognozowanym polu stosunkowo małych obszarów z wyraźnie wyższą sumą opadów.

Prognozowane na poniedziałek suma opadów przez model Alaro wyniesie od 15 do 40 mm w pasie rozciągającym się od Kotliny Kłodzkiej przez Ziemię Łódzką, Wielkopolskę aż po Pomorze oraz Warmię. W odróżnieniu od modelu Alaro model UM 4km uwzględnia wystąpienie wyższych sum opadów również na obszarze woj. małopolskiego i podkarpackiego, co jest związane z przejściem mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS) prognozowanego przez ten model na godziny wieczorne. Scenariusz wskazywany przez model UM zakłada wystąpienie dobowej sumy opadów do 50 mm (punktowo 60 mm) na południowym wschodzie kraju. W pasie rozciągającym się od województwa dolnośląskiego przez Wielkopolskę po Warmię model UM prognozuje sumę opadów osiągającą od 15 do 40 mm. Na pozostałym obszarze kraju oba modele wskazują na punktowe sumy opadów nieprzekraczające 15 mm.

Ryc 3. Dobowa suma opadów 07.07.2025 00:00 UTC – 08.07.2025 00:00 ALARO 4km, UM 4km

Prognozowana przez model GFS dobowa suma opadów na wtorek, 8 lipca 2025, nie przekroczy 30mm. Model ten najbardziej intensywne opady prognozuje w południowo-wschodniej części kraju. Na zachodzie i północnym zachodzie dobowa suma opadów ma wynieść do ok. 10 mm. Scenariusz obliczony przez model ECMWF IFS jest jednak nieco inny. Według niego najwyższe wartości dobowej sumy opadów mają wystąpić na południowym wschodzie i wschodzie Polski, gdzie nie przekroczą 40 mm. Opady o niższej intensywności (do ok. 5-10 mm w ciągu doby) mają objąć również północno zachodnią część kraju.

Ryc 4. Dobowa suma opadów 08.07.2025 00:00 UTC – 09.07.2025 00:00 UTC GFS, ECMWF IFS


Dostępne dla omawianego terminu wyniki modeli Alaro oraz UM wskazują na istotnie wyższe dobowe sumy opadów w porównaniu do tych prezentowanych przez modele globalne. Prognozowany przez nie scenariusz zakłada wystąpienie opadów deszczu o sumie od 60 do 100 mm, a punktowo nawet do 120mm (ALARO) i do 150mm (UM). Prognozowane przez Alaro pole opadu jest bardziej jednorodne, natomiast model UM wskazuje na jego większe zróżnicowanie. Jest to spowodowane różnym przebiegiem procesów konwekcyjnych symulowanych w obliczeniach modeli w związku z parametryzacją procesów fizycznych oraz uwzględnieniem topografii terenu. Wyniki należy interpretować ostrożnie ze względu na odległy termin prognozy modeli mezoskalowych.

Ryc 5. Dobowa suma opadów 08.07.2025 00:00 UTC – 09.07.2025 00:00 ALARO 4km, UM 4km


Prezentowany scenariusz prognozowanych zjawisk został opracowany w oparciu o wyliczenia modeli numerycznych. Należy mieć na uwadze ograniczenia modeli wynikające z zastosowanych różnych schematów parametryzacyjnych procesów mikrofizycznych zachodzących w chmurach, różnych schematów numerycznych oraz siatek obliczeniowych. Obecne wyniki prognoz numerycznych charakteryzują się znacznymi rozbieżnościami co do położenia niżu, stąd przebieg zdarzeń może znacząco się różnić od przedstawionego.

Obowiązujące ostrzeżenia meteorologiczne

Ryc 6. Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne


Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne opublikowane są na stronie:
https://meteo.imgw.pl/dyn/index.html#osmet=true&oshyd=false&pronieb=false&roadwarn=false&pnzh=false&model=alaro4k0&loc=52.24,21.034,6.25

Prognoza zagrożeń meteorologicznych
Wydano prognozę zagrożeń meteorologicznych uwzględniającą burze oraz silny deszcz z burzami (2 stopień) obejmujący województwa śląskie, małopolskie, łódzkie, świętokrzyskie oraz mazowieckie w związku z prognozowanymi opadami deszczu w okresie od wtorku 8 lipca 2025 07:30 do czwartku 10 lipca 2025 07:30. W związku z dynamiką zmian wyliczeń modeli numerycznych prognoza może ulec zmianie.

Ostrzeżenie na 6 lipca 2025: burze.
Ostrzeżenie na 6 lipca 2025: upały.
Ostrzeżenie na 7 lipca 2025: upały.
Ostrzeżenie na 7 lipca 2025: burze.
Ostrzeżenie na 8 lipca 2025: intensywne opady deszczu.
Ostrzeżenie na 8 lipca 2025: burze.
Ostrzeżenie na 8 lipca 2025: silny deszcz z burzami.



Ryc 6. Aktualne prognozy niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych.

Aktualne prognozy niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych opublikowano na stronie:
https://meteo.imgw.pl/dyn/index.html#osmet=false&oshyd=false&pronieb=true&roadwarn=false&pnzh=false&model=alaro4k0&loc=52.24,21.034,6.25

Aktualna sytuacja hydrologiczna (05.07.2025 godz. 17 UTC, 19 CEST)

Aktualna sytuacja hydrologiczna 05.07.2025 (17 UTC)

Dorzecze Wisły
Stany wody w dorzeczu Wisły układają się w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. Stan średni zanotowano na Tyśmienicy, Supraśli, Nurcu i Brdzie oraz lokalnie na Wiśle, Dunajcu, Liwcu, Wkrze, Bzurze i Drwęcy.

Dorzecze Odry
Stany wody w dorzeczu Odry układają się w strefie wody niskiej, lokalnie średniej i wysokiej. Stan średni zanotowano na Widawie i Gwdzie oraz lokalnie na Odrze, Nysie Kłodzkiej, Ślęzie, Bystrzycy, Bobrze, Prośnie i Noteci. Stan wysoki obserwowano lokalnie na Bobrze.

Dorzecza rzek Przymorza, Pregoły i Niemna
Stany wody w dorzeczach rzek Przymorza, Pregoły i Niemna układają się w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. Stan niski zanotowano na Parsęcie, Słupi, Gubrze i Węgorapie oraz lokalnie na Łynie. Stan wysoki zanotowano na Nogacie oraz lokalnie na Łynie.

Morze Bałtyckie, Zalew Szczeciński i Zalew Wiślany
Poziom wody na stacjach morskich układa się w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej.

Uwaga!
Na stacjach hydrologicznych w Polsce nie zanotowano przekroczenia stanu ostrzegawczego i stanu alarmowego.

Liczba stacji hydrologicznych z przepływami mniejszymi od średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ): 300.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych:

  • strefa wody niskiej 74%;
  • strefa wody średniej 24%;
  • strefa wody wysokiej 2%.

Aktualne ostrzeżenia hydrologiczne

Aktualne ostrzeżenia hydrologiczne 05.07.2025 (17 UTC, 19 CEST)

Prognozowana sytuacja hydrologiczna (05.07.2025 godz. 17 UTC, 19 CEST)
Najbliższy tydzień przyniesie zmianę w pogodzie oraz w sytuacji hydrologicznej. Przebieg stanów wód będzie ściśle związany w rozwojem sytuacji meteorologicznej.

W nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek, w związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na rzekach, w południowej części kraju, zwłaszcza na obszarze woj. śląskiego małopolskiego i podkarpackiego mogą wystąpić wzrosty, punktowo gwałtowne, na ogół w aktualnych strefach stanów. Miejscami niewykluczone jest krótkotrwałe przekroczeń stanów ostrzegawczych.

W nocy z poniedziałku na wtorek sytuacja się uspokoi, ale od wtorku wróci intensywny deszcz i burze, które mogą objąć wschodnie, południowe i centralne regiony kraju. Najbardziej niebezpiecznie sytuacja wygląda dla tego okresu w pasie od Małopolski i Górnego Śląska, przez Ziemię Łódzką i Świętokrzyską po Mazowsze, gdzie prognoza zagrożeń wskazuje na możliwość wystąpienia silnego deszczu (również z burzami) 2 stopnia. Przewidywane opady będą powodować gwałtowne wzrosty stanów wód. Lokalnie istnieje możliwość przekroczenia stanów umownych, zwłaszcza w zlewniach górskich i wyżynnych oraz zurbanizowanych. Przy szczególnie intensywnym deszczu mogą występować lokalne podtopienia i zalanie terenów zabudowanych.

W przypadku realizacja najbardziej niekorzystnego scenariusza numerycznych prognoz pogody (prognozy modeli UM, Alaro) w południowej, południowo-wschodniej i częściowo centralnej części kraju prognozy opady mogą stanowić zagrożenie powodziowe (zwłaszcza w zlewniach górskich i zurbanizowanych).

Apelujemy o sprawdzanie aktualizowanych prognoz oraz ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych na portalach IMGW-PIB: https://meteo.imgw.pl/ i https://hydro.imgw.pl/

Dodatkowe informacje 24h/dobę:
IMGW-PIB Biuro Prasowe
Twitter: https://twitter.com/IMGWmeteo
E. biuroprasowe@imgw.pl | T. (+48) 503 122 100

SERWIS POGODOWY DLA POLSKI: https://meteo.imgw.pl/
SERWIS HYDROLOGICZNY DLA POLSKI: https://hydro.imgw.pl/
SERWIS MODELI NUMERYCZNYCH POGODY W IMGW: https://modele.imgw.pl/
APLIKACJA MOBILNA: http://aplikacjameteo.imgw.pl/
SERWIS Z CAŁOROCZNĄ POGODĄ DLA GÓR: http://gory.imgw.pl/
DARMOWY WIDGET POGODOWY: http://widgetmeteo.imgw.pl/

IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.

Opracowali:
mgr inż. Piotr Szuster, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Laboratorium Modelowania Meteorologicznego
dr Natalia Pilguj, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Laboratorium Modelowania Meteorologicznego
mgr Artur Surowiecki, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Laboratorium Modelowania Meteorologicznego
mgr inż. Izabela Adrian, Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju, Centralne Biuro Hydrologii Operacyjnej

Konsultacja z synoptykiem kraju:
mgr Piotr Mańczak, starszy synoptyk, Regionalne Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu.

Zatwierdzili:
dr Grzegorz Duniec, Dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju
dr Paweł Przygrodzki, Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju

Komunikat nr 1 – opracowany i opublikowany 5 lipca 2025 roku.