Komunikat Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB o aktualnej i prognozowanej synoptycznej sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej w kraju

Termin opracowania: 06.07.2025 godz. 16:00

Modele numerycznej prognozy pogody wskazują na wystąpienie scenariusza obejmującego rozwój układu niskiego ciśnienia w poniedziałek nad północną częścią Półwyspu Apenińskiego. Omawiany układ niskiego ciśnienia w kolejnych dniach miałby przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim trajektorią zbliżoną do szlaku początkowo Vc, a następnie do Vb wg. klasyfikacji Van Bebbera. Szlak ten przebiega od Zatoki Genueńskiej, przez Nizinę Padańską, Nizinę Węgierską w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej, a niże przemieszczające się wzdłuż niego mają tendencję do przynoszenia intensywnych opadów, w szczególności w miesiącach półrocza ciepłego. Wynika to między innymi z zaciągania przez przemieszczający się niż w stronę Europy Środkowej ciepłej i wilgotnej masy powietrza tworzącej się w rejonie basenu Morza Śródziemnego. W nocy z wtorku na środę omawiany niż dotrze nad południowo-wschodnią cześć Polski. Najnowsze wyniki modeli wskazują na zablokowanie dalszej wędrówki niżu na północny wschód i przebywanie jego ośrodka w rejonie Polski przez kilka kolejnych dni. Taka sytuacja prawdopodobnie będzie skutkowała istotnymi hydrologicznie opadami deszczu na obszarze południowej, wschodniej i środkowej Polski.

Obecne wyniki modeli numerycznej prognozy pogody charakteryzują się pewnymi rozbieżnościami prognozowanego obszaru opadów, ich intensywności oraz czasu trwania. Oznacza to, że prognozy nadal obarczone są znaczną niepewnością, jednak wyniki z najnowszych przebiegów modeli charakteryzują się większą spójnością w porównaniu z prognozami omówionymi w poprzednim komunikacie.

Obecna sytuacja hydrologiczna charakteryzuje się występowaniem na rzekach dominacji strefy stanów niskich. 75% stacji hydrologicznych znajduje się w strefie wody niskiej. W nadchodzącym tygodniu w obszarach występowania opadów atmosferycznych spodziewane są wzrosty stanów wody. Natomiast, w obszarach najbardziej intensywnych opadów, wzrosty będą gwałtowne. Lokalnie istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych, zwłaszcza w zlewniach górskich i wyżynnych oraz zurbanizowanych. Dużym zagrożeniem mogą być lokalne podtopienia i zalania terenów zabudowanych.  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy na bieżąco analizuje wyniki modeli numerycznych, monitorując oraz reagując na wszelkie zmiany w wynikach modelowania, aby zapewnić właściwą osłonę hydrologiczno-meteorologiczną kraju.

Aktualna sytuacja meteorologiczna

Mapa synoptyczna 06.07.2025 00:00 UTC

Prognoza synoptyczna

Ważność od 2025-07-06 19:30 do 2025-07-07 19:30

Polska będzie pod wpływem niżów znad południowej Skandynawii oraz niżu, który w ciągu nocy nasunie się nad obszar kraju znad Czech i będzie przemieszczał się na północny wschód. W dzień z zachodu na wschód przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny. Ciepła masa powietrza będzie od zachodu stopniowo wypierana przez chłodniejsze powietrze polarne morskie, napływające za frontem. Ciśnienie będzie spadać.

 Ważność od 2025-07-07 19:30 do 2025-07-08 19:30

Polska będzie w zasięgu niżów z rejonu Bałtyku i cieśnin duńskich. Z zachodu na wschód kraju przemieszczać się będzie kolejny chłodny front atmosferyczny, za którym napływać zacznie jeszcze chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie w nocy będzie się wahać, w dzień od zachodu zacznie rosnąć.

06.07.2025 13:30 – 19:30 06.07.2025 (Niedziela)

Po południu i wieczorem zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Słabe przelotne opady deszczu głównie na Pomorzu, a po południu także w pasie od Podlasia po Śląsk oraz na południu Małopolski. Lokalnie możliwe burze z opadem do około 10 mm. Temperatura maksymalna od 24°C na północnym zachodzie, około 30°C w centrum, do 32°C na południu; chłodniej na wybrzeżu, od 21°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowy i południowo-zachodni, na zachodzie kraju także zachodni. Podczas burz porywy wiatru do 65 km/h. Wysoko w górach wiatr w porywach do 55 km/h.

06.07.2025 19:30 – 19:30 07.07.2025 (Niedziela/Poniedziałek)

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże, tylko początkowo na południowym wschodzie małe. Od południa do centrum kraju postępująca strefa opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, z wbudowanymi burzami. Suma opadu w centrum i na Śląsku od 20 mm do 35 mm. Na pozostałym obszarze przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 15°C na północnym zachodzie, około 18°C w centrum, do 20°C lokalnie na wschodzie; w obszarach podgórskich od 13°C do 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie z kierunków południowych, na pozostałym obszarze przeważnie zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h. Wysoko w Karpatach wiatr w porywach do 85 km/h, w Sudetach do 65 km/h.

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, a głównie na południowym wschodzie oraz miejscami na zachodzie, także burze, lokalnie z gradem. Suma opadu w wielu miejscach do 10-15 mm, w czasie burz na zachodzie do około 20 mm, a na południowym wschodzie do 30-40 mm. Temperatura maksymalna od 22°C na zachodzie, około 24°C w centrum, do 33°C na południowym wschodzie; w obszarach podgórskich Sudetów i nad morzem od 18°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich, początkowo na wschodzie z kierunków południowych. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h, na południowym wschodzie do 90 km/h, punktowo około 100 km/h. Wysoko w Karpatach wiatr w porywach do 75 km/h, w Sudetach do 60 km/h.

07.07.2025 19:30 – 19:30 08.07.2025 (Poniedziałek/Wtorek)

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu, początkowo, także burze, głównie na wschodzie i zachodzie kraju. Suma opadów na północnym zachodzie do 10 mm, a na wschodzie do 25-35 mm. Temperatura minimalna od 12°C na Pomorzu, w centrum i miejscami na południu, 13°C, 15°C na przeważającym obszarze, do 17°C na południowym wschodzie; chłodniej miejscami w rejonach podgórskich Karpat, około 10°C. Wiatr słaby, na zachodzie okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru początkowo do 90 km/h, później do około 70 km/h.

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a przed południem miejscami także z rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu, a zwłaszcza w drugiej połowie dnia, również burze, lokalnie z gradem. Suma opadów do 25 mm, a na południu do 35-40 mm. Temperatura maksymalna od 18°C na południowym zachodzie, 21°C, 24°C na przeważającym obszarze, do 28°C na południowym wschodzie; w rejonach podgórskich Sudetów od 15°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, przeważnie z kierunków zachodnich, jedynie na południowym wschodzie, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. W szczytowych partiach Sudetów pod wieczór porywy wiatru do 80 km/h.

Prognoza synoptyczna średnioterminowa (6 dni).

Prognoza sytuacji meteorologicznej z wykorzystaniem modeli numerycznych

W związku z przemieszczaniem się niżu po trajektorii początkowo Vc, a potem zbliżonej do toru Vb nad wschodnią częścią Polski, w kolejnych dniach prognozowane jest wystąpienie opadów atmosferycznych, szczególnie nad południową, środkową i wschodnią częścią kraju. Intensywne opady deszczu mogą utrzymywać się nawet przez kilkadziesiąt kolejnych godzin.

Prezentowany scenariusz prognozowanych zjawisk został opracowany w oparciu o wyliczenia modeli numerycznych. Należy mieć na uwadze ograniczenia modeli wynikające z zastosowanych różnych schematów parametryzacyjnych, różnych schematów numerycznych oraz siatek obliczeniowych. Aktualne wyniki prognoz numerycznych charakteryzują się rozbieżnościami co do położenia niżu, stąd przebieg zdarzeń może odbiegać od przedstawionego.

W poniedziałek, 7 lipca 2025, model numeryczny GFS 0.25° prognozuje opady nieprzekraczające 15 mm nad obszarem Polski. Inne modele uwzględnione w analizie wskazują na największe sumy w woj. małopolskim i podkarpackim do 20-40 mm (model ECMWF IFS 0.1°, Cosmo 7 km). W przypadku modelu o większej rozdzielczości (Alaro 4 km), prognozy wskazują na sumy opadów do 35-40 mm we wschodniej części Polski, tj. woj. lubelskie i podkarpackie. Dodatkowo, model Alaro 4km nie wyklucza wystąpienia gwałtownych burz z porywistym wiatrem na południowym wschodzie kraju.

Dobowa suma opadów 07.07.2025 06:00 UTC – 08.07.2025 06:00 UTC według wyliczeń modeli GFS 0.25°, ECMWF IFS 0.1°, Cosmo 7km, Alaro 4 km.

We wtorek, 8 lipca 2025, prognozowana przez model GFS 0.25° dobowa suma opadów w znacznej części kraju wynosi ponad 30 mm, a w części woj. małopolskiego i świętokrzyskiego nawet 80-100 mm. Wyniki modelu ECMWF IFS 0.1° wskazują na wystąpienie największych sum opadów nieco bardziej na zachód, w woj. opolskim, śląskim, gdzie możliwe są wartości rzędu ponad 40 mm, a nawet do 120 mm w południowej części woj. śląskiego. Na odmienny scenariusz wskazuje model Cosmo 7 km, który sygnalizuje wystąpienie największych opadów na południu i wschodzie kraju. Zgodnie z tą prognozą wystąpiłyby tam opady o dobowej sumie 20-50 mm, a miejscami nawet do 80-120 mm (punktowo do 150 mm). Prognoza pochodząca z modelu Alaro 4 km wskazuje na zupełnie odmienny przebieg zjawisk. W omawianej dobie opadowej całkowita suma opadów powyżej 80 mm dotyczyć będzie znacznej części południowo-zachodniej Polski. Maksymalne wartości dobowej sumy opadów prognozowane przez ten model wynoszą do 170-200 mm i obejmują południową część woj. dolnośląskiego i opolskiego.

Dobowa suma opadów 08.07.2025 00:00 UTC – 09.07.2025 00:00 według wyliczeń modeli GFS 0.25°, ECMWF IFS 0.1°, Cosmo 7km, Alaro 4 km.

Prognozy na środę, 9 lipca 2025 ponownie charakteryzują znaczne rozbieżności. Według wyników modelu globalnego GFS 0.25°, opady powinny wystąpić w znacznej części Polski. Największe dobowe sumy prognozowane są w woj. małopolskim i świętokrzyskim, gdzie w ciągu doby miałoby spaść nawet 60-100 mm deszczu. Prognoza Cosmo 7 km wskazuje na występowanie opadów w podobnym obszarze co model GFS 0.25°, jednak wyliczenia tego modelu sygnalizują dobowe sumy opadów rzędu 40-80 mm na północy, w centrum i w południowym wschodzie kraju. We wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego możliwe są sumy do 100 mm. Prognoza modelu mezoskalowego Alaro 4 km ponownie wskazuje na dość odmienny obszar występowania opadów. Zgodnie z prognozą, strefa opadów miałaby objąć obszar rozciagajacy się od południa kraju (woj. śląskie, opolskie, dolnośląskie), przez woj. wielkopolskie, aż po woj. pomorskie i warmińsko-mazurskie. W tej strefie prognozowane są sumy dobowe przekraczające 20 mm, przy czym, na południu kraju są to opady rzędu 50-70 mm, a miejscami w woj. dolnośląskim i śląskim nawet 80-120 mm.

Należy podkreślić, że aktualnie w wynikach poszczególnych modeli numerycznych występują rozbieżności dotyczące między innymi położenia ośrodka niskiego ciśnienia.

Dobowa suma opadów 09.07.2025 06:00 UTC – 10.07.2025 06:00 UTC według wyliczeń modeli GFS 0.25°, ECMWF IFS 0.1°, Cosmo 7km, Alaro 4 km.

Prognoza wiązkowa (zespołowa)

W przypadku prognozowania zjawisk ekstremalnych bardzo istotnym elementem oceny ich prawdopodobieństwa wystapienia jest analiza wyników prognoz wiązkowych (zespołowych). Każda z prognoz wiązkowych zawiera zespół kilkudziesięciu prognoz elementarnych (elementów wiązki) z nieznacznie zmienionymi warunkami początkowymi (perturbacje), co oddaje występujące w meteorologii niepewności pomiarowe. Każdy element wiązki należy traktować jako osobny scenariusz rozwoju sytuacji meteorologicznej.

Na podstawie wyników prognozy wiązkowej można określić prawdopodobieństwo wystąpienia okreslonej sytuacji lub zjawiska meteorologicznego na danym obszarze i terminie prognostycznym, a także sprawdzić, czy prognoza charakteryzuje się dużą stabilnością (wtedy w zespole będą występować niewielkie różnice pomiędzy minimalną i maksymalną wartością prognozowanego elementu pogody). W przypadku występowania dużej niepewności prognoza wiązkowa będzie charakteryzowała się dużą rozbieżnością pomiędzy skrajnymi scenariuszami rozwoju sytuacji meteorologicznej. Duża niepewność prognozy jest charakterystyczna dla odległych terminów prognostycznych, jednak w określonych sytuacjach synoptycznych może występować także w mniej odległych terminach.

W związku z prognozowanym wystąpieniem intensywnych opadów deszczu, do oceny prawdopodobieństwa ich wystąpienia użyto prognozy wiązkowej modelu ECMWF IFS z przebiegu z 06.07.2025, godz. 00 UTC. Konsorcjum ECMWF udostępnia produkt  prezentujący przestrzenny rozkład prawdopodobieństwa przewyższenia określonej sumy opadu w ciagu 12 godzin w okreslonym terminie prognostycznym. Najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia wysokich sum opadów prognozowane jest przez ten model na okres od 09.07.2025 godz. 00 UTC do 09.07.2025, godz. 12 UTC. W przypadku przekroczenia progu 25 mm pas z najwyższym prawdopodobieństwem osiągającym wartość 15-30% rozciąga się obecnie od woj. śląskiego i zachodniej cześci woj. małopolskiego przez woj. łódzkie, świętokrzyskie i mazowieckie aż po woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie. Z kolei największe prawdopodobieństwo przekroczenia progu 12-godzinnej sumy opadów o wysokości 50 mm prognozowane jest w południowej części woj. śląskiego i na południowym zachodzie woj. małopolskiego, gdzie osiąga wartości z zakresu 7,5-10%.

Prawdopodobieństwo wystąpienia sum opadów w okresie 12 h (09.07.2025 00 UTC – 12 UTC) przekraczających 25 mm (górna grafika) i 50 mm (dolna grafika) według prognoz wiązkowych modelu ECMWF.

Z analizy pola barycznego wynika, że zarówno górny jak i dolny niż utrzyma się co najmniej do początku przyszłego tygodnia.

Prognozowane na 14 lipca 2025 roku pole geopotencjału na poziomie 500 hPa. Źródło: https://www.wetter3.de/fax_dt.html

Prognozowane pole ciśnienia na 15 lipca 2025 roku, godz. 00 UTC.

Ostrzeżenie przed burzami.

Ostrzeżenie przed upałem.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne opublikowane są na stronie: https://meteo.imgw.pl/dyn/index.html#osmet=true&oshyd=false&pronieb=false&roadwarn=false&pnzh=false&model=alaro4k0&loc=52.24,21.034,6.25

Prognoza zagrożeń meteorologicznych

Prognoza niebezpiecznych zjawisk na 7 lipca 2025: burze.

Prognoza niebezpiecznych zjawisk na 7 lipca 2025: upał.

Prognoza niebezpiecznych zjawisk na 8 lipca 2025: silny deszcz z burzami.

Prognoza niebezpiecznych zjawisk na 8 lipca 2025: burze.

Prognoza niebezpiecznych zjawisk na 9 lipca 2025: intensywne opady deszczu.

Prognoza niebezpiecznych zjawisk na 9 lipca 2025: silny deszcz z burzami.

Prognoza niebezpiecznych zjawisk na 10 lipca 2025: intensywne opady deszczu.

Prognoza niebezpiecznych zjawisk na 10 lipca 2025: silny deszcz z burzami.

Prognoza niebezpiecznych zjawisk na 10 lipca 2025: silny wiatr.

Aktualne prognozy niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych opublikowano na stronie: https://meteo.imgw.pl/dyn/index.html#osmet=false&oshyd=false&pronieb=true&roadwarn=false&pnzh=false&model=alaro4k0&loc=52.24,21.034,6.25

Aktualna sytuacja hydrologiczna (06.07.2025 godz. 15 UTC, 17 CEST)

Aktualna sytuacja hydrologiczna 06.07.2025 (15 UTC)

Dorzecze Wisły

Stany wody w dorzeczu Wisły układają się w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. Stan średni zanotowano na Tyśmienicy, Supraśli, Nurcu i Brdzie oraz lokalnie na Wiśle, Skawie, Dunajcu, Liwcu, Wkrze, Bzurze i Drwęcy.

Dorzecze Odry

Stany wody w dorzeczu Odry układają się w strefie wody niskiej, lokalnie średniej, punktowo wysokiej. Stan średni zanotowano na Widawie i Gwdzie oraz lokalnie na Odrze, Nysie Kłodzkiej, Bystrzycy, Bobrze, Prośnie i Noteci. Stan wysoki obserwowano lokalnie na Bobrze.

Dorzecza rzek Przymorza, Pregoły i Niemna

Stany wody w dorzeczach rzek Przymorza, Pregoły i Niemna układają się w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. Stan niski zanotowano na Parsęcie, Słupi, Gubrze i Węgorapie oraz lokalnie na Łynie. Stan wysoki zanotowano lokalnie na Łynie.

Morze Bałtyckie, Zalew Szczeciński i Zalew Wiślany

Poziom wody na stacjach morskich układa się w strefie wody średniej.

Uwaga!
Na stacjach hydrologicznych w Polsce nie zanotowano przekroczenia stanu ostrzegawczego i stanu alarmowego.

Liczba stacji hydrologicznych z przepływami mniejszymi od średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ):  314.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych:
– strefa wody niskiej 75%;
– strefa wody średniej 24%;
– strefa wody wysokiej 1%.

Aktualne ostrzeżenia hydrologiczne

Aktualne ostrzeżenia hydrologiczne 06.07.2025 (15 UTC, 17 CEST)

Prognozowana sytuacja hydrologiczna (06.07.2025 godz. 15 UTC, 17 CEST)

Najbliższy tydzień przyniesie zmianę w sytuacji hydrologicznej, szczególnie w południowej, centralnej i północno-wschodniej części kraju. Przebieg stanów wód będzie jednak ściśle związany z rozwojem sytuacji meteorologicznej.

W nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek, w związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na rzekach, w południowej części kraju, zwłaszcza na obszarze woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego mogą wystąpić wzrosty, punktowo gwałtowne, na ogół w aktualnych strefach stanów. Miejscami niewykluczone jest krótkotrwałe przekroczeń stanów ostrzegawczych.

W nocy z poniedziałku na wtorek sytuacja się uspokoi, ale od wtorkowego popołudnia prognozowane są intensywne opady deszczu i burze, które mogą objąć południowe, centralne i północno wschodnie regiony kraju i trwać do piątku. Prognoza zagrożeń meteorologicznych wskazuje na możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu (również z burzami) 2 i 3 stopnia.

Przewidywane opady będą powodować gwałtowne wzrosty stanów wód, a w obszarach najbardziej intensywnych opadów, notowane będą przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych, zwłaszcza w zlewniach górskich i wyżynnych oraz zurbanizowanych. Dużym zagrożeniem mogą być lokalne podtopienia i zalania terenów miejskich. Wydane zostaną ostrzeżenia hydrologiczne 1 i 2 stopnia oraz lokalnie możliwość najwyższego 3 stopnia na wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych.

Natomiast już słabsze opady mogą się utrzymywać aż do połowy następnego tygodnia. Dla tego okresu najbardziej niebezpieczna sytuacja hydrologiczna spodziewana jest w pasie szerokim od Opolszczyzny po Podkarpacie i ciągnącym się na północny wschód przez Górny Śląsk, Ziemię Łódzką, Świętokrzyską, Kujawy i Mazowsze aż po Warmię i Mazury.

W przypadku realizacja najbardziej niekorzystnych scenariuszy numerycznych prognoz pogody (prognozy modeli UM, Alaro) w południowej i częściowo centralnej części kraju prognozowane sumy opadów mogą stanowić zagrożenie powodziowe, zwłaszcza w obszarach górskich i zurbanizowanych, w zlewni górnej Wisły oraz górnej i środkowej Odry.

Aktualne prognozy niebezpiecznych zjawisk hydrologicznych opublikowano na stronie:

https://meteo.imgw.pl/dyn/index.html#osmet=false&oshyd=false&pronieb=false&roadwarn=false&pnzh=true

Apelujemy o sprawdzanie aktualizowanych prognoz oraz ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych na portalach IMGW-PIB: https://meteo.imgw.pl/  i https://hydro.imgw.pl/

IMGW-PIB ZESPÓŁ KOMUNIKACJI
E. biuroprasowe@imgw.pl | T. +48 503 122 100
Social Media: Facebook (Meteoimgw), X (imgwmeteo), Instagram (imgwmeteopolska), LinkedIn (IMGW), YouTube (IMGWMETEO)

SERWIS POGODOWY DLA POLSKI: https://meteo.imgw.pl/
SERWIS HYDROLOGICZNY DLA POLSKI: https://hydro.imgw.pl/
SERWIS MODELI NUMERYCZNYCH POGODY W IMGW: https://modele.imgw.pl/
APLIKACJA MOBILNA: http://aplikacjameteo.imgw.pl/
SERWIS Z CAŁOROCZNĄ POGODĄ DLA GÓR: http://gory.imgw.pl/
DARMOWY WIDGET POGODOWY: http://widgetmeteo.imgw.pl/

IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.

Opracowali:
mgr inż. Piotr Szuster, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Laboratorium Modelowania Meteorologicznego
dr Natalia Pilguj, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Laboratorium Modelowania Meteorologicznego
mgr Artur Surowiecki, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Laboratorium Modelowania Meteorologicznego
mgr Dariusz Witkowski, Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju, Centralne Biuro Hydrologii Operacyjnej

Konsultacja z synoptykiem kraju:
mgr Jakub Gawron, starszy synoptyk, Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie.

Zatwierdzili:
dr Grzegorz Duniec, Dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju
dr Paweł Przygrodzki, Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju

Komunikat nr 2 – opracowany i opublikowany 6 lipca 2025 roku.