Termin opracowania: 10.07.2025 godz. 22:30
W poniedziałek, nad północną częścią Półwyspu Apenińskiego (w pobliżu zatoki Genueńskiej) doszło do rozwoju układu niskiego ciśnienia, który następnie przemieszczał się w kierunku północno-wschodnim, trajektorią zbliżoną do szlaku początkowo Vc, a następnie do Vb wg. klasyfikacji Van Bebbera. Szlak Vb przebiega od Zatoki Genueńskiej, przez Nizinę Padańską, Nizinę Węgierską w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej, a niże przemieszczające się wzdłuż niego mają tendencję do przynoszenia intensywnych opadów, w szczególności w miesiącach półrocza ciepłego. Wynika to między innymi z zaciągania przez przemieszczający się niż w stronę Europy Środkowej ciepłej i wilgotnej masy powietrza tworzącej się w rejonie basenu Morza Śródziemnego.
Polska znajduje się w zasięgu niżu z układem frontów atmosferycznych, którego ośrodek przemieści się powoli znad Białorusi, przez Litwę, w rejon Pomorza.
Najbardziej aktualne wyniki modeli numerycznej prognozy pogody wciąż charakteryzują się pewnymi rozbieżnościami prognozowanego obszaru opadów, ich intensywności oraz czasu trwania. Rozbieżności te związane są między innymi ze specyficzną sytuacją synoptyczną. Rzeczywisty przebieg zjawisk może w pewnym stopniu różnić się od prognozowanego.
Na rzekach w Polsce przeważa strefa wody średniej (47% stacji hydrologicznych). Na 43% stacji notujemy strefę wody niskiej. Udział stacji hydrologicznych w strefie wody wysokiej spadł do 10%. Aktualnie notujemy 4 przekroczenia stanów ostrzegawczych. Wzrosty skupiają się w zlewniach, gdzie w poprzednich dniach występowały opady deszczu – w południowej, południowo wschodniej i lokalnie w centralnej Polsce. Znaczne wzrosty stanów wody w ciągu ostatnich 12 godzin notowane były w zlewni górnej Wisły, szczególnie w zlewni Dunajca, ale największy wzrost zanotowano na prawym dopływie Wisłoka – na rzece Mleczka, stacja hydrologiczna Gorliczyna (94 cm). W nadchodzących godzinach na obszarach występowania opadów atmosferycznych, w północnej i północno-wschodniej Polsce, spodziewane są dalsze wzrosty stanów wody, lokalnie do strefy wody wysokiej, punktowo pojawiać się mogą przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy na bieżąco analizuje wyniki modeli numerycznych, monitorując oraz reagując na wszelkie zmiany w wynikach modelowania, aby zapewnić właściwą osłonę hydrologiczno-meteorologiczną kraju.
Prognoza synoptyczna
W nocy z czwartku na piątek opady utrzymają się głównie na północnym wschodzie, gdzie mogą mieć umiarkowane natężenie – do 25 mm. Lokalnie możliwe burze, miejscami pojawią się mgły. Temperatura minimalna od 7°C w rejonach podgórskich do 16°C nad morzem. Wiatr umiarkowany, nad morzem z kierunków północnych, w porywach do 80 km/h.
W piątek (11.07) zachmurzenie będzie duże, z przejaśnieniami na południu. W wielu miejscach wystąpią opady deszczu – na północy o umiarkowanym natężeniu, miejscami również burze. Suma opadów do 20 mm. Temperatura maksymalna od 15°C–17°C w centrum i na północy do 24°C na zachodzie i południowym wschodzie. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h, nad morzem wiatr z kierunków północnych, w porywach do 85 km/h.
W nocy z piątku na sobotę opady deszczu wystąpią głównie w zachodniej połowie kraju – miejscami do 25 mm, okresami o umiarkowanym natężeniu. Na północnym zachodzie możliwe burze. Na północy nad ranem mogą pojawić się mgły. Temperatura minimalna od 9°C w rejonach podgórskich do 16°C nad morzem. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty.
W sobotę (12.07) prognozowane są przelotne opady deszczu i burze, zwłaszcza na północnym zachodzie i południowym wschodzie, z sumą opadów lokalnie do 25 mm. Opady burzowe mogą mieć charakter ulewny. Temperatura maksymalna od 16°C na południu i nad morzem do 22°C na krańcach wschodnich. Wiatr w porywach do 55 km/h.
W nocy z soboty na niedzielę przelotne opady deszczu, niewykluczone burze – szczególnie liczne i intensywne na zachodzie, gdzie miejscami wysokość opadu może wynieść około 25 mm. Na wschodzie słabnące przelotne opady deszczu, również możliwe burze. Temperatura minimalna od 10°C na Podhalu do 17°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany.
W niedzielę (13.07) przelotne opady deszczu oraz burze możliwe są niemal w całym kraju, najliczniej wystąpią na zachodzie, w centrum i na południu. Lokalnie opady mogą mieć charakter silnie ulewny. Wysokość opadu do 25 mm, incydentalnie możliwe wyższe wartości. Temperatura maksymalna od 18°C, 20°C nad morzem do 25°C na południu i wschodzie. W czasie burz wiatr porywisty, do 60 km/h.
Obowiązujące ostrzeżenia meteorologiczne

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne publikowane są tutaj.
Aktualna sytuacja hydrologiczna (10.07.2025 godz. 16 UTC, 18 CEST)

Dorzecze Wisły
Stany wody w dorzeczu Wisły układają się w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. Stan niski zanotowano na Przemszy, Nidzie, Wieprzu, Bystrzycy, Radomce, Narwi, Biebrzy, Pisie, Orzycu, Omulwi i Bugu oraz lokalnie na Wiśle, Brynicy, Sanie, Wisłoku, Kamiennej, Pilicy, Liwcu, Wkrze i Bzurze. Stan wysoki wystąpił na Supraśli oraz lokalnie na Wiśle, Rabie, Dunajcu, Kamiennej i Bzurze.
Dorzecze Odry
Stany wody w dorzeczu Odry układają się w strefie wody niskiej, lokalnie średniej, punktowo wysokiej. Strefę stanów średnich stwierdzono na Kłodnicy, Osobłodze, Strzegomce, Widawie, Nerze i Gwdzie oraz lokalnie na Odrze, Nysie Kłodzkiej, Ślęzie, Bystrzycy, Baryczy, Bobrze, Kwisie, Warcie, Prośnie i Noteci. Stan wysoki obserwowano lokalnie w ujściowym odcinku Odry i na Bobrze.
Dorzecza rzek Przymorza, Pregoły i Niemna
Stany wody w dorzeczach rzek Przymorza, Pregoły i Niemna układają się w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Stan niski zanotowano na Parsęcie, Słupi, Gubrze i Węgorapie oraz lokalnie na Łynie. Stan wysoki występował na Nogacie oraz lokalnie na Łynie.
Morze Bałtyckie, Zalew Szczeciński i Zalew Wiślany
Poziom wody na stacjach morskich układa się w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej.
Uwaga!
Na stacjach hydrologicznych w Polsce nie zanotowano przekroczenia stanu alarmowego.
Stan ostrzegawczy został przekroczony na 4 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Wisły.
Liczba stacji hydrologicznych z przepływami mniejszymi od średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ): 197.
Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych:
- strefa wody niskiej 43%;
- strefa wody średniej 47%;
- strefa wody wysokiej 10%.
Aktualne ostrzeżenia hydrologiczne

W ciągu najbliższej doby na rzekach w obszarach prognozowanych opadów deszczu, szczególnie na wschodzie i północnym wschodzie kraju, pojawić się mogą wzrosty stanu wody. Miejscowo mogą być one gwałtowne, do strefy wody średniej i wysokiej, punktowo z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na pozostałym obszarze prognozowane są głównie spadki poziomu wody, w strefie wody wysokiej bądź średniej oraz wahania i wzrosty związane ze spływem wód opadowych.
W nocy (10.07/11.07) opady deszczu będą charakteryzowały się mniejszym natężeniem. Wzrosty poziomu wody są nadal możliwe w miejscach prognozowanych opadów oraz na obszarach, gdzie opady występowały w poprzednich dobach (południe, południowy wschód i lokalnie w centrum kraju). Na północnym wschodzie sumy opadów osiągać mogą 25 mm, lokalnie prognozowane są opady konwekcyjne (do 15 mm). Na rzekach na tym obszarze prognozowane są wzrosty stanu wody, lokalnie gwałtowne, punktowo mogą wystąpić przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Na Wiśle od ujścia Wisłoki po stację hydrologiczną Dęblin obserwowane będą wzrosty w strefie wody średniej, miejscami niskiej.
W zlewni Wisły po stację hydrologiczną Dęblin miejscami spodziewane są dalsze wzrosty bądź wahania poziomu wody w zlewniach: Białki, Łososiny, na Dunajcu poniże zb. Sromowce Wyżne (przy przekroczonym stanie ostrzegawczym na stacji hydrologicznej Sromowce Wyżne), na rzekach: Wisłoce w profilu Mielec, Brzeźnicy, Łęgu, na Wisłoku poniżej Tryńczy, na Sanie poniżej Dynowa, Mleczce, na prawobrzeżnych dopływach Sanu i lokalnie w zlewni Wieprza. Na Mleczce w Gorliczynie możliwe jest osiągnięcie stanu ostrzegawczego. Na pozostałym obszarze przeważać będą spadki poziomu wody, w strefie wody wysokiej bądź średniej, a liczba stacji z przekroczonymi stanami umownymi zmniejszy się.
W zlewni Bugu możliwe są wzrosty w strefie stanów niskich lub średnich. W Gozdowie na Huczwie możliwy jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich, z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego. W zlewni Narwi, Pregoły i Niemna wzrosty lokalnie mogą być gwałtowne, do strefy wody średniej i wysokiej, a w zlewni Narwi punktowo z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Sytuacja hydrologiczna w dorzeczu Odry będzie na ogół stabilna. W południowo-zachodniej części dorzecza prognozowane są burze i na rzekach górskich punktowo mogą wystąpić wzrosty w obecnych strefach stanów wody.
Na stacjach morskich, w związku z prognozowanym wiatrem z sektora północnego, na Wybrzeżu, Zalewie Szczecińskim oraz Zalewie Wiślanym i Żuławach spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
W piątek (11.07.2025) najwyższe sumy opadów (do 40 mm) prognozowane są na Pomorzu, w Wielkopolsce i lokalnie w centrum kraju. Na południu i wschodzie Polski opady będą mniejsze i nie powinny przekraczać 15-20 mm. W tym okresie głównym zagrożeniem będą wzrosty stanu wody. Będą one związane ze spływem wód opadowych, jak i z prognozowanymi opadami deszczu. Na zachodzie i północy, w związku z dużymi możliwościami retencyjnymi i trwającą tam suszą hydrologiczną, wzrosty zawierać się będą głównie w obecnych strefach stanu wody, lokalnie możliwe są wzrosty do strefy wody wysokiej.
Na odcinku Wisły powyżej ujścia Wisłoki przeważać będą spadki stanów wody w strefie stanów średnich, punktowo wysokich. Na odcinku od ujścia Wisłoki po Dęblin wystąpią wzrosty związane ze spływem wód opadowych, a stany wody układać się będą głównie w strefie stanów średnich.
W zlewni Bugu i Narwi przewiduje się wahania stanów wody z przewagą wzrostów, które związane będą ze spływem wód opadowych i z prognozowanymi opadami atmosferycznymi; w zlewni Narwi do strefy wody średniej, lokalnie wysokiej, punktowo w zlewni z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Na rzekach w pozostałej części zlewni Wisły, szczególnie na południowym wschodzie, miejscami notowane będą wzrosty stanu wody. Na ogół jednak spodziewane są spadki, a stany ostrzegawcze mogą zostać przekroczone jedynie punktowo (m.in. w Gozdowie na Huczwie).
W dorzeczu Odry prognozowane są wzrosty związane z opadami deszczu, zawierające się głównie w obecnych strefach stanu wody, a lokalnie do strefy wody wysokiej, pojawią się w prawostronnych zlewniach dopływów środkowej Odry oraz w zlewni Warty.
Wzrosty stanów wody związane z prognozowanymi opadami atmosferycznymi występować będą również w zlewniach rzek Przymorza – lokalnie mogą osiągnąć strefę wody wysokiej.
Na stacjach morskich w dalszym ciągu występować będą wzrosty poziomu wody, do strefy wody wysokiej, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
W sobotę (12.07.2025) prognozowane są kolejne opady deszczu. Najwyższe sumy (maksymalnie do 30-35 mm) występować będą w zachodniej części kraju – w zlewni środkowej i dolnej Odry oraz w zlewni środkowej i dolnej Warty.
Na Wiśle powyżej ujścia Kamiennej prognozowane są spadki, a od ujścia Kamiennej do Dęblina wystąpią wzrosty poziomu wody związane ze spływem wód opadowych. Stany wody układać się będą głównie w strefie stanów średnich.
Na dopływach Wisły spodziewane są na ogół spadki stanów wody. Jedynie na dolnym odcinku Sanu oraz miejscami w zlewni Wieprza możliwe są wzrosty związane ze spływem wód opadowych.
W zlewni Bugu i Narwi zaznaczą się wzrosty bądź wahania w strefie stanów niskich i średnich, punktowo w strefie stanów wysokich. W Gozdowie na Huczwie możliwe jest przekroczenie stanu ostrzegawczego.
W zlewni górnej Odry prognozowane są na ogół spadki lub wahania stanów wody. W zlewni środkowej Odry – w związku z prognozowanymi opadami deszczu możliwe są wzrosty stanów wody, lokalnie do strefy wody wysokiej.
Na stacjach morskich prognozowane są wahania z tendencją spadkową, w strefie wody średniej i wysokiej. Na Zalewie Szczecińskim spodziewane są wzrosty – na stacji w Trzebieży możliwe jest osiągnięcie stanu alarmowego.
Apelujemy o sprawdzanie aktualizowanych prognoz oraz ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych na portalach IMGW-PIB:
https://meteo.imgw.pl/ i https://hydro.imgw.pl/
IMGW-PIB ZESPÓŁ KOMUNIKACJI
E. biuroprasowe@imgw.pl | T. +48 503 122 100
Social Media: Facebook (Meteoimgw), X (imgwmeteo), Instagram (imgwmeteopolska), LinkedIn (IMGW), YouTube (IMGWMETEO), TikTok (imgwmeteo), Bluesky (@imgwmeteo.bsky.social), Threads (imgwmeteopolska)
SERWIS POGODOWY DLA POLSKI: https://meteo.imgw.pl/
SERWIS HYDROLOGICZNY DLA POLSKI: https://hydro.imgw.pl/
SERWIS MODELI NUMERYCZNYCH POGODY W IMGW: https://modele.imgw.pl/
APLIKACJA MOBILNA: http://aplikacjameteo.imgw.pl/
SERWIS Z CAŁOROCZNĄ POGODĄ DLA GÓR: http://gory.imgw.pl/
DARMOWY WIDGET POGODOWY: http://widgetmeteo.imgw.pl/
IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.
Opracowali:
mgr inż. Piotr Szuster, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Laboratorium Modelowania Meteorologicznego
dr Natalia Pilguj, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Laboratorium Modelowania Meteorologicznego
mgr Artur Surowiecki, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Laboratorium Modelowania Meteorologicznego
mgr inż. Mateusz Barczyk, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju
mgr Izabela Adrian, Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju, Centralne Biuro Hydrologii Operacyjnej
mgr inż. Kamil Walczak, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie – Synoptyk Kraju
mgr Michał Folwarski, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Regionalne Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu – Synoptyk Ostrzeżeniowy
Zatwierdzili:
dr Grzegorz Duniec, Dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju
dr Paweł Przygrodzki, Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju
Komunikat nr 9 – opracowany i opublikowany 10 lipca 2025 roku.