Termin opracowania: 11.07.2025 godz. 20:30
W poniedziałek, nad północną częścią Półwyspu Apenińskiego (w pobliżu zatoki Genueńskiej) doszło do rozwoju układu niskiego ciśnienia, który następnie przemieszczał się w kierunku północno-wschodnim, trajektorią zbliżoną do szlaku początkowo Vc, a następnie do Vb wg. klasyfikacji Van Bebbera. Szlak Vb przebiega od Zatoki Genueńskiej, przez Nizinę Padańską, Nizinę Węgierską w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej, a niże przemieszczające się wzdłuż niego mają tendencję do przynoszenia intensywnych opadów, w szczególności w miesiącach półrocza ciepłego. Wynika to między innymi z zaciągania przez przemieszczający się niż w stronę Europy Środkowej ciepłej i wilgotnej masy powietrza tworzącej się w rejonie basenu Morza Śródziemnego.
Na południu Polski sytuacja hydrologiczna ulega powolnej stabilizacji, stany wody powoli opadają w strefie wody średniej, a w zlewni Dunajca – wysokiej. Na Wiśle w okolicach Sandomierza przemieszcza się niezbyt wysoka fala wezbraniowa będąca skutkiem spływu wód opadowych związanych z niżem genueńskim, która będzie powodować wzrosty stanu wody w strefie wody średniej. W godzinach nocnych prognozuje się przejście fali wezbraniowej przez przekrój wodowskazowy Zawichost, również w strefie wody średniej. Sytuacja na Wybrzeżu jest dynamiczna, prognozowane są wzrosty poziomu morza, związane z silnym wiatrem z sektora północnego. Na Bałtyku występuje sztorm. Przekroczenia stanów ostrzegawczych na Wybrzeżu oraz na Zalewie Szczecińskim i w ujściowym odcinku Odry będą utrzymywać się do soboty (do godzin wieczornych). W Trzebieży prognozuje się osiągnięcie stanu alarmowego.
Na rzekach w Polsce w 46% stacji hydrologicznych stany wody układy się w strefie wody średniej. Odnotowany został spadek liczby stacji hydrologicznych w strefie wody wysokiej (do 9%) i niskiej (do 45%). Aktualnie notowane są 4 przekroczenia stanów umownych na stacjach morskich i na rzekach Przymorza – związane głównie z silnym wiatrem z sektora północnego: 3 ostrzegawczych (Gryfino – Odra, Szczecin – Most Długi – Odra, Świnoujście – Morze Bałtyckie) i jednego alarmowego (Trzebież – Zalew Szczeciński). Największe wzrosty stanów wody w ciągu ostatnich 12 godzin notowane były na Słupi (Gałąźnia Mała +79 cm) oraz na górnej Wiśle (stacja hydrologiczna Sandomierz +33 cm, Zawichost +29 cm). W Polsce wschodniej po opadach deszczu z ostatniej doby oraz na Pomorzu obserwowane będą wahania związane ze spływem wód opadowych w strefie wody średniej, miejscami wysokiej. W strefie opadów atmosferycznych na zachodzie kraju prognozuje się niewielkie wzrosty w aktualnych strefach.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy na bieżąco analizuje wyniki modeli numerycznych, monitorując oraz reagując na wszelkie zmiany w wynikach modelowania, aby zapewnić właściwą osłonę hydrologiczno-meteorologiczną kraju.
Prognoza synoptyczna
11/12 lipca 2025 (piątek/sobota)
W nocy w zachodniej części kraju wystąpią okresowe opady deszczu o umiarkowanym natężeniu, z prognozowaną sumą opadów od 10 do 25 mm. Na północy możliwe są burze, a nad ranem również mgły. Temperatura minimalna 12–16°C, lokalnie w dolinach karpackich spadki nawet do 5°C. W Sudetach i na wybrzeżu wiatr może osiągać w porywach do 60–70 km/h.
W ciągu dnia w zachodniej połowie kraju opady deszczu, miejscami o umiarkowanym natężeniu (i sumie opadów do 10–25 mm). We wschodniej połowie kraju opady będą przelotne, lokalnie do 20 mm, z możliwością wystąpienia burz. Temperatura maksymalna od 16°C do 24°C, najcieplej na wschodzie. W czasie burz porywy wiatru mogą dochodzić do 60 km/h.
12/13 lipca 2025 (sobota/niedziela)
W nocy w zachodniej połowie kraju możliwe przelotne opady deszczu (do 15 mm) a początkowo lokalne burze. Temperatura minimalna wyniesie od 12°C do 16°C. Na wybrzeżu wiatr może być porywisty, do 65 km/h.
W dzień przewiduje się przelotne opady deszczu i miejscami burze. Najwyższe sumy opadu, do 25 mm, wystąpią w czasie burz. Temperatura maksymalna od 20°C na zachodzie do 26°C na wschodzie. Wiatr w czasie burz może osiągać prędkość do 70 km/h.
13/14 lipca 2025 (niedziela/poniedziałek)
W nocy na znacznym obszarze przelotne opady deszczu i burze. Wysokość opadu lokalnie do około 20 mm. Temperatura minimalna od 12°C do 17°C. Podczas burz możliwe porywy wiatru do 70 km/h.
W ciągu dnia kontynuacja przelotnych opadów i burz. Opady lokalnie do 25 mm, punktowo ulewy. Najwyższa temperatura w centrum i na południu kraju (do 28°C), najchłodniej nad morzem – około 19°C. W czasie burz porywy wiatru mogą osiągać do 70 km/h.
Obowiązujące ostrzeżenia meteorologiczne

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne publikowane są tutaj.
Aktualna sytuacja hydrologiczna (11.07.2025 godz. 16 UTC, 18 CEST)

Dorzecze Wisły
Stany wody w dorzeczu Wisły układają się w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. Stan niski zanotowano na Przemszy, Brynicy, Nidzie, Wieprzu, Bystrzycy, Radomce, Narwi, Biebrzy, Pisie, Omulwi i Bugu oraz lokalnie na Wiśle, Sanie, Wisłoku, Kamiennej, Pilicy, Liwcu, Wkrze. Stan wysoki zanotowano na Supraśli oraz lokalnie na Dunajcu i Bzurze.
Dorzecze Odry
Stany wody w dorzeczu Odry układają się w strefie wody niskiej, lokalnie średniej, punktowo wysokiej. Stan średni zanotowano na Strzegomce, Widawie, Nerze i Gwdzie oraz lokalnie na Odrze, Nysie Kłodzkiej, Ślęzie, Bystrzycy, Baryczy, Bobrze, Kwisie, Warcie, Prośnie i Noteci. Stan wysoki obserwowano lokalnie w ujściowym odcinku Odry i na Bobrze.
Dorzecza rzek Przymorza, Pregoły i Niemna
Stany wody w dorzeczach rzek Przymorza, Pregoły i Niemna układają się w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Stan niski zanotowano na Parsęcie, Gubrze i Węgorapie oraz lokalnie na Łynie. Stan wysoki zanotowano na Nogacie oraz lokalnie na Łynie.
Morze Bałtyckie, Zalew Szczeciński i Zalew Wiślany
Poziom wody na stacjach morskich układa się w strefie wody wysokiej.
Uwaga!
Na stacjach hydrologicznych w Polsce zanotowano przekroczenia stanu alarmowego na 1 stacji hydrologicznej w Trzebieży na Zalewie Szczecińskim (o 1 cm).
Stan ostrzegawczy został przekroczony na 3 stacjach hydrologicznych.
Liczba stacji hydrologicznych z przepływami mniejszymi od średniego niskiego przepływu z wielolecia (SNQ): 186.
Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych:
– strefa wody niskiej 45%;
– strefa wody średniej 46%;
– strefa wody wysokiej 9%.
Aktualne ostrzeżenia hydrologiczne

W ciągu najbliższej doby na rzekach Pomorza i w zlewniach: Narwi i Bugu nadal występować będzie spływ wód opadowych i związane z nim lokalne wzrosty poziomu wody. Wahania stanu wody na rzekach nizinnych będą miały miejsce w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej. Na zachodzie kraju, na obszarze objętym opadami deszczu spodziewane są niewielkie wzrosty poziomu wody, głównie w strefie wody niskiej i średniej.
W nocy z piątku na sobotę (11.07/12.07) opady atmosferyczne będą charakteryzowały się mniejszym natężeniem. W nocy pojawić się mogą słabe burze na Pomorzu, zwłaszcza w strefie wybrzeża i związane będą z przemieszczającym się przez ten rejon ośrodkiem niżowym. Opady w burzach nie powinny przekraczać 10-15 mm. W strefie prognozowanych opadów na zachodzie i północy kraju, ze względu na niżówkę hydrologiczną, obserwowane będą niewielkie wzrosty poziomu wody, głównie w strefie wody niskiej i średniej.
Na Wiśle od ujścia Dunajca po Dęblin prognozowane są dalsze wzrosty w strefie wody średniej. W godzinach nocnych wezbranie w strefie wody średniej przemieszczać się będzie przez stację hydrologiczną Zawichost. Na dopływach górnej i środkowej Wisły wystąpią wahania z ogólną tendencją spadkową. Lokalne wzrosty do w strefie wody średniej i wysokiej możliwe są na Wieprzu, w zlewni Narwi i Bugu.
Sytuacja hydrologiczna w dorzeczu Odry ulegać będzie stabilizacji.
Na Wybrzeżu oraz na Zalewie Szczecińskim i w ujściowym odcinku Odry prognozuje się wahania w strefie wody wysokiej przy przekroczonych punktowo stanach ostrzegawczych, a w Trzebieży (Zalew Szczeciński) przy osiągniętym stanie alarmowym.
W sobotę (12.07.2025) opady deszczu nie powinny przekraczać 15-25 mm. Opady atmosferyczne spodziewane są głównie w Polsce zachodniej, przy granicy z Niemcami (do 30 mm) oraz na południu kraju (do 20 mm), mogą pojawić się również opady burzowe. Na rzekach w zachodniej Polsce oraz w zlewni górnej Wisły prognozuje się wahania i wzrosty w strefie wody średniej i wysokiej. Na Wybrzeżu i Zalewie Szczecińskim stany wody będą układać się w strefie wody wysokiej przy przekroczonych lokalnie stanach ostrzegawczych. W Trzebieży na Zalewie Szczecińskim do godzin wieczornych utrzymywać się będzie niewielkie przekroczenie stanu alarmowego.
Na Wiśle od Kamiennej po Dęblin zaznaczy się wzrost poziomu wody do strefy stanów średnich. Wezbranie na Wiśle przemieszczać się będzie w okolicach Annopola w godzinach rannych w strefie wody średniej. Na odcinku powyżej ujścia Kamiennej przeważać będą spadki stanów wody w strefie stanów średnich. Na dopływach Wisły po Dęblin, a także w zlewniach Czarnej Orawy i Strwiąża, w związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym, możliwe są lokalne wzrosty poziomu wody. Punktowo na rzekach województw: śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego wzrosty mogą być gwałtowne.
W dorzeczu Odry prognozowane są wzrosty poziomu wody związane z opadami deszczu, głównie w strefie wody średniej i niskiej, punktowo wysokiej.
Wzdłuż Wybrzeża na stacjach morskich w dalszym ciągu występować będą wahania poziomu wody w strefie wody wysokiej, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Utrzymywanie się przekroczeń stanów umownych jest prognozowane zwłaszcza na wodach Zalewu Szczecińskiego do godzin wieczornych. Na stacjach morskich i na Zalewie Szczecińskim, w związku z przemieszczaniem się ośrodka niżowego na zachód, kierunek wiatru zmieni się na wschodni i południowo-wschodni, co przyczyni się do spadków poziomu wody poniżej stanów umownych.
W niedzielę (13.07.2025) na południu kraju prognozowane są kolejne opady deszczu związane z burzami. Prognozowane sumy opadu mogą osiągnąć 25 mm, co przełoży się na lokalne wzrosty i wahania stanów wody – przeważnie w aktualnych strefach stanu.
Na Wiśle powyżej ujścia Radomki prognozowane są spadki głównie w strefie stanów średnich lub niskich. Od ujścia Radomki i w środkowym odcinku Wisły zaznaczą się wzrosty lub wahania w strefie wody średniej.
W zlewni Wisły na ogół spodziewane są spadki stanów wody do strefy średniej i niskiej, a w zlewniach rzek objętych opadami o charakterze burzowym mogą wystąpić wzrosty lub wahania poziomu wody w aktualnych strefach. Na dopływach Wisły po Dęblin oraz w zlewni Bugu po Krzyczew, Czarnej Orawy i Strwiąża, lokalnie możliwe są gwałtowne wzrosty poziomu wody związane z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym. Lokalnie możliwe są krótkotrwałe przekroczenia stanów umownych.
W zlewni górnej Odry prognozowane są na ogół spadki lub wahania stanów wody. W zlewni środkowej Odry – w związku z prognozowanymi opadami deszczu – możliwe są wzrosty stanów wody, lokalnie do strefy wody średniej, miejscami wysokiej.
Na stacjach morskich prognozowane są wahania z tendencją spadkową, w strefie wody średniej i wysokiej. Przekroczenia stanów ostrzegawczych mogą się jeszcze dłużej utrzymywać na wodach Zalewu Szczecińskiego. W Trzebieży prognozuje się opadanie poziomu wody poniżej stanu alarmowego. Wzdłuż Wybrzeża, poziom morza układać się będzie w strefie wody średniej, tylko punktowo wysokiej.
W miarę rozwoju sytuacji hydrologicznej, ostrzeżenia hydrologiczne przed suszą hydrologiczną będą aktualizowane na bieżąco.
Apelujemy o sprawdzanie aktualizowanych prognoz oraz ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych na portalach IMGW-PIB: https://meteo.imgw.pl/ i https://hydro.imgw.pl/
IMGW-PIB ZESPÓŁ KOMUNIKACJI
E. biuroprasowe@imgw.pl | T. +48 503 122 100
Social Media: Facebook (Meteoimgw), X (imgwmeteo), Instagram (imgwmeteopolska), LinkedIn (IMGW), YouTube (IMGWMETEO), TikTok (imgwmeteo), Bluesky (@imgwmeteo.bsky.social), Threads (imgwmeteopolska)
SERWIS POGODOWY DLA POLSKI: https://meteo.imgw.pl/
SERWIS HYDROLOGICZNY DLA POLSKI: https://hydro.imgw.pl/
SERWIS MODELI NUMERYCZNYCH POGODY W IMGW: https://modele.imgw.pl/
APLIKACJA MOBILNA: http://aplikacjameteo.imgw.pl/
SERWIS Z CAŁOROCZNĄ POGODĄ DLA GÓR: http://gory.imgw.pl/
DARMOWY WIDGET POGODOWY: http://widgetmeteo.imgw.pl/
IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.
Opracowali:
mgr inż. Piotr Szuster, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Laboratorium Modelowania Meteorologicznego
dr Natalia Pilguj, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Laboratorium Modelowania Meteorologicznego
mgr Artur Surowiecki, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Laboratorium Modelowania Meteorologicznego
mgr inż. Mateusz Barczyk, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju
mgr Paweł Staniszewski, Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju, Centralne Biuro Hydrologii Operacyjnej
mgr Janusz Zieliński, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Regionalne Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu – Synoptyk Kraju
mgr Jakub Gawron, Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie – Synoptyk Ostrzeżeniowy
Zatwierdzili:
dr Grzegorz Duniec, Dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju
dr Paweł Przygrodzki, Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju
Komunikat nr 11 – opracowany i opublikowany 11 lipca 2025 roku.