Scientists promotions

2023 

prof. dr hab. inż. Bogdan OZGA-ZIELIŃSKI

Tytuł profesora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka otrzymał 13 grudnia 2023 roku. 

Szczegóły

Absolwent Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Warszawskiej. Z IMGW-PIB związany od 2003 roku. Pracuje na stanowisku profesora w Zakładzie Hydrologii i Inżynierii Zasobów Wodnych. Członek Rady Naukowej IMGW-PIB IX, X i XI kadencji. W latach 1998-2003 pracował jako konsultant (Civil Servant) w Programie Hydrologii i Zasobów Wodnych (Hydrology and Water Resources Programme) oraz w Programie Edukacji i Szkolenia (Education and Training Programme) w Sekretariacie Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w Genewie w Szwajcarii. W 1983 roku podjął pracę w Zakładzie Gospodarki Wodnej i Hydrologii PW, gdzie był zatrudniony do 2015 roku kolejno jako pracownik naukowo-badawczy, asystent i adiunkt. Na Politechnice Warszawskiej prowadził zajęcia i prace badawcze z zakresu hydrologii. W IMGW-PIB zajmuje się badaniami naukowymi z zakresu hydrologii stosowanej i gospodarki zasobami wodnymi oraz współpracuje z wieloma instytucjami międzynarodowymi, w tym ze Światową Organizacją Meteorologiczną (WMO). Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na: ocenie wpływu działalności człowieka na środowisko wodne, analizie statystycznej danych hydrologicznych, rozwijaniu metod opisu zdarzeń ekstremalnych dla potrzeb projektowania obiektów hydrotechnicznych oraz osłony społeczeństwa i gospodarki, oceny zagrożenia i ryzyka powodziowego, ochronie przed ekstremalnymi zjawiskami hydrologicznymi, ocenie bezpieczeństwa i niezawodności systemów hydrologicznych, modelowaniu procesów hydrologicznych, a także prognozowaniu hydrologicznym, a ostatnio na probabilistycznym modelowaniu opadów maksymalnych dla potrzeb projektowania systemów odwadniających oraz ocenie ryzyka spadku jakości wody w ujęciach powierzchniowych przy wykorzystaniu modelu rozmytego. Jest autorem lub współautorem ponad 100 publikacji naukowych, recenzentem wielu artykułów i opracowań naukowych oraz liderem i wykonawcą wielu międzynarodowych i krajowych programów i projektów badawczych. Członek Stowarzyszenia Hydrologów Polskich (SHP), Polskiego Komitetu Globalnego Partnerstwa dla Wody (GWP) i International Association of Hydrological Sciences (IAHS). 



dr hab. Patrycja SIUDEK, prof. IMGW-PIB 

Stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, w dyscyplinie nauki o Ziemi i środowisku, uzyskała 11 sierpnia 2023 roku (IMGW-PIB). Tytuł rozprawy habilitacyjnej: „Uwarunkowania sezonowej zmienności profilu zanieczyszczeń w atmosferze nad obszarami poddanymi presji antropogenicznej”. 

Szczegóły

Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Z IMGW-PIB związana od 2020 roku. Zajmuje się interdyscyplinarnymi badaniami składu, przemian i procesów aerozoli w atmosferze, ze szczególnym uwzględnieniem związków organicznych i nieorganicznych, ich wpływu na środowisko i zdrowie człowieka. Kierownik i wykonawca projektów NCN. Jest członkiem grupy European Facility for Airborne Research. 


dr hab. inż. Paweł WILK, prof. IMGW-PIB 

Stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, uzyskał 15 marca 2023 roku (Politechnika Wrocławska). Tytuł pracy habilitacyjnej: „Opracowanie kompleksowej metody śledzenia zawiesiny w zlewniach rzek wykorzystującej możliwości łączenia kolejnych modeli, metod i baz danych na cyfrowej platformie Makromodel DNS/SWAT”. 

Szczegóły

Absolwent Politechniki Śląskiej oraz Politechniki Krakowskiej. Z IMGW-PIB związany od 2010 roku, od kiedy bierze udział w pracach związanych z modelowaniem zlewniowym i rozwojem narzędzia jakim jest Makromodel DNS wraz z jego modułami. Współtwórca interdyscyplinarnej grupy badawczej „Transport zanieczyszczeń w zlewni” skupiającej naukowców z IMGW-PIB, AGH oraz Politechniki Krakowskiej. Efektem prac są badania naukowe prowadzone na kilku polskich zlewniach (Raba, Nurzec, Wełna, Wieprz) oraz liczne międzynarodowe publikacje dotyczące jakości wód powierzchniowych. 


dr hab. inż. Paulina ORLIŃSKA-WOŹNIAK, prof. IMGW-PIB 

Stopień doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie naukowej inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, uzyskała 7 czerwca w 2023 roku (Politechnika Wrocławska). Tytuł pracy habilitacyjnej: „Opracowanie narzędzia pozwalającego na badania potencjału nadmiernej produkcji biomasy w powierzchniowych wodach płynących wraz z jego zmiennością czasoprzestrzenną”. 

Szczegóły

Absolwentka Politechniki Warszawskiej na Wydziale Inżynierii Środowiska. W IMGW-PIB zatrudniona od 2010 roku. Prowadzi prace związane z modelowaniem zlewni rzecznych i symulacją jakości wód w analizie scenariuszowej, w tym w kontekście zmiany klimatu. Współtwórca interdyscyplinarnej grupy badawczej „Transport zanieczyszczeń w zlewni” skupiającej naukowców z IMGW-PIB, AGH oraz Politechniki Krakowskiej. Obecnie prowadzi badania naukowe prowadzone na kilku polskich zlewniach, których efekty publikuje w czasopismach międzynarodowych.  


dr Dawid BIERNACIK 

Stopień doktora nauk inżynieryjno-technicznych uzyskał 11 września 2023 roku (IMGW-PIB). Tytuł pracy doktorskiej: „Be-7 jako wskaźnik warunków meteorologicznych i zanieczyszczenia powietrza w Polsce”. 

Szczegóły

Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. W IMGW-PIB od 2007 roku. Współautor niemal 40 recenzowanych publikacji oraz wykonawca kilkunastu ekspertyz, opracowań naukowych oraz krajowych i międzynarodowych projektów badawczych z zakresu klimatologii, adaptacji i monitoringu klimatu, a także inżynierii środowiska oraz kontroli jakości danych. Delegat na kilku warsztatach EIONET i EUMETNET oraz konsultant dokumentów EEA odnośnie procesu adaptacji do zmiany klimatu w Europie. Popularyzator nauki udzielający autoryzowanych wywiadów w mediach. Główny autor publikowanych każdego miesiąca Biuletynów Monitoringu Klimatu Polski oraz Południowego Bałtyku. 


dr Radosław DROŹDZIOŁ 

Stopień doktora nauk ścisłych i przyrodniczych, w dyscyplinie nauk o Ziemi i środowisku, uzyskał 27 listopada 2023 roku (Uniwersytet Śląski). Tytuł pracy doktorskiej: „Ocena jakości danych z amatorskich stacji meteorologicznych oraz możliwości ich włączenia do systemu pomiarowo-obserwacyjnego Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej (PSHM)”. 

Szczegóły

Absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego (specjalizacja – kształtowanie i ochrona środowiska) oraz Instytutu Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach (specjalizacja – gleboznawstwo, klasyfikacja i kartografia gleb). W latach 2005-2010 geodeta w kilku przedsiębiorstwach geodezyjno-informatycznych. W latach 2010-2021 starszy specjalista hydrolog w Dziale Służby Pomiarowo-Obserwacyjnej w Katowicach, w IMGW-PIB. W latach 2020-2021 kierownik zadań badawczych związanych z analizą przydatności prywatnych stacji meteorologicznych do zagęszczenia sieci telemetrycznej PSHM (CITIZEN SCIENCE). Od roku 2021 starszy specjalista w Zakładzie Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. Zajmuje się głównie analizą danych pochodzących z amatorskich stacji meteorologicznych. Administrator konta Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB na X i Facebook. Odpowiedzialny za zadanie data crowdsourcing w ramach strategii IMGW-PIB w latach 2021-2025.  



dr Izabela GUZIK

Stopień doktora nauk ścisłych i przyrodniczych, w dyscyplinie nauki o Ziemi i środowisku, uzyskała 21 listopada 2023 roku (Uniwersytet Jagielloński). Tytuł rozprawy doktorskiej: „Zmienność temperatury powietrza z dnia na dzień w obszarach górskich na przykładzie Tatr i Karkonoszy oraz ich północnego podnóża”. 

Szczegóły

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z IMGW-PIB związana od 2019 roku jako synoptyk prognoz meteorologicznych ogólnych i lotniczych w Biurze Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. Jej zainteresowania naukowe dotyczą meteorologii górskiej i lotniczej oraz zmian klimatu. 


dr Joanna KOPCZYŃSKA 

Stopień doktora nauk społecznych, w dyscyplinie nauki prawne, uzyskała 27 listopada 2023 roku (Uniwersytet Gdański). Tytuł rozprawy doktorskiej: „Prawne instrumenty realizacji dyrektyw UE dotyczących ograniczenia uwalniania się do środowiska wodnego biogenów”. 

Szczegóły

Absolwentka Uniwersytetu im. Loránda Eötvösa w Budapeszcie oraz Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie. Karierę zawodową rozpoczęła w 2004 roku, zajmując się projektami z obszaru ochrony środowiska finansowanymi ze środków Unii Europejskiej, negocjacjami z Komisją Europejską w zakresie środków UE przeznaczonych na ochronę środowiska, programowaniem środków na ochronę środowiska w ramach PO Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, LIFE 2014-2020. W latach 2021-2024 obejmowała stanowisko zastępcy dyrektora ds. Państwowej Służby Bezpieczeństwa Budowli Piętrzących w IMGW-PIB. Wcześniej była m.in. przewodniczącą Polskiej Delegacji do Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM) oraz przewodniczącą Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniami. Pełniła również funkcję zastępcy dyrektora w Departamencie Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej w Ministerstwie Środowiska. Była też zastępcą Prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym. Od kilku lat jest członkiem Rady Naukowej IMGW-PIB. 


dr inż. Adam NOWAK 

Stopień doktora nauk inżynieryjno-technicznych uzyskał 25 października 2023 roku (Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie). Tytuł pracy doktorskiej: „Analiza równowagi hydrodynamicznej koryta roztokowego na przykładzie rzeki Białki”. 

Szczegóły

Absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Z IMGW-PIB związany od 2023 r. Specjalista w Centrum Modelowania Powodziowego i Suszy w Krakowie. Jego zainteresowania naukowe ukierunkowane są na modelowanie numeryczne procesów morfologicznych, analizę intensywności transportu rumowiska wleczonego, ocenę warunków równowagi dna w rzekach i potokach górskich, oraz renaturyzację rzek. 


dr Szymon PORĘBA 

Stopień doktora nauk o Ziemi, specjalizacja geografia, uzyskał 21 listopada 2023 roku (Uniwersytet Jagielloński). Tytuł pracy doktorskiej: „Synoptyczne uwarunkowania burz i układów burzowych w Polsce”. 

Szczegóły

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W IMGW-PIB od 2016 roku. Pracuje jako synoptyk prognoz ogólnych i lotniczych w Biurze Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. Jego główne zainteresowania badawcze to przede wszystkim prognozowanie synoptyczne i numeryczne burz i groźnych zjawisk konwekcyjnych, w tym także ich detekcja w systemach radarowych, satelitarnych oraz z systemów rejestrowania wyładowań atmosferycznych. W pracy zawodowej, oprócz tworzenia prognoz, zajmuje się również opracowywaniem nowych wskaźników meteorologicznych i ich wizualizacji, a także narzędzi dla synoptyków. 


dr inż. Magdalena SKONIECZNA 

Stopień doktora nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, uzyskała 30 października 2023 roku (IMGW-PIB). Tytuł pracy doktorskiej: „Model oceny ryzyka powodziowego w obszarach zurbanizowanych na przykładzie Gdańska i Krakowa”. 

Szczegóły

Absolwentka Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie na kierunku Inżynieria Środowiska o specjalności Inżynieria wodna izarządzanie zasobami wodnymi. Z IMGW-PIB związana od 2008 roku. Pracę rozpoczęła w Zakładzie Gospodarki Wodnej, obecnie w Zakładzie Hydrologii i Inżynierii Zasobów Wodnych. Od samego początku pracy zawodowej związana z zagadnieniami gospodarki wodnej. Realizuje zadania w zakresie prac badawczych, metodycznych i wdrożeniowych dotyczących gospodarki wodnej. Obecnie jej zawodowe zainteresowania skupiają się na prowadzeniu analiz związanych z ryzykiem zagrożeń naturalnych, w szczególności na geomorfologicznych aspektach powodzi opadowych w obszarach zurbanizowanych. Prywatnie zwolenniczka aktywnego spędzania czasu, pasjonatka wędrówek górskich, jazdy na snowboardzie.