W ostatnich dniach utrzymuje się wysoka jak na kwiecień temperatura powietrza związana z południowo-zachodnią cyrkulacją powietrza. Duże nasłonecznienie i jednocześnie niewielkie opady atmosferyczne sprzyjają przesuszaniu ściółki. W rezultacie w wielu obszarach kraju występuje wysokie zagrożenie pożarowe.
Jak wskazują wyniki modeli zagrożenia pożarowego IMGW-PIB, we wtorek i środę zagrożenie będzie wysokie – szczególnie we wschodniej części Polski. Duże ryzyko inicjacji pożarów potwierdzają również dane Instytutu Badawczego Leśnictwa. Na Podlasiu najgłębsze warstwy ściółki i duże materiały palne są bardzo wysuszone, co może powodować trudności w dogaszaniu pożarów. W rezultacie notuje się zwiększoną liczbę incydentów, w tym także zdarzeń wielkoobszarowych, jak np. pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym, który wymagał użycia statków powietrznych i objął ponad 450 ha.

Wyniki modelowania Wskaźnika Zagrożenia Pożarowego (FWI) – dostępne w serwisie modele.imgw.pl.
W najbliższych dniach front atmosferyczny z opadami atmosferycznymi powinien wpłynąć na poprawę parametrów wilgotności ściółki, co prawdopodobnie krótkookresowo nieco złagodzi sytuację. Należy jednak zwrócić uwagę, że w konsekwencji obserwowanej zmiany klimatu zagrożenie pożarowe będzie niestety wzrastać ze względu na występowanie sytuacji sprzyjających inicjacji pożarów (wysoka insolacja i przedłużające się okresy bezopadowe). W Laboratorium Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB, w Pracowni Fizyki i Modelowania Klimatu, trwają prace nad rozwojem szczegółowego modelu prognostycznego, którego wyniki będą mogły wspierać zarządzanie ryzykiem pożarowym i skuteczniejsze planowanie akcji gaśniczych.

Opracował: Tomasz Strzyżewski, IMGW-PIB/Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, Laboratorium Modelowania Meteorologicznego.