Czwartek przyniesie bardzo silne i niebezpieczne burze – punktowo na południu kraju sumy opadów w ciągu 12 h mogą wynieść 50-70 mm, a miejscami ponad 70 mm. Najwięcej deszczu spadnie w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Istnieje realne ryzyko lokalnych podtopień na obszarach zurbanizowanych. W piątek nadal będą występowały burze i opady – ponownie głównie na południu kraju. Weekend i pierwsza połowa przyszłego tygodnia już pod znakiem chłodniejszej, ale bardziej stabilnej aury i bez znaczących opadów.

Ryc. 1 Unsplash
W czwartek szczególnie niebezpieczna pogoda prognozowana jest na południu Polski. Obszar ten znajdzie się pod wpływem zatoki niżowej związanej z płytkim ośrodkiem w rejonie Karpat, w strefie zbieżności wiatru. Będzie to sprzyjać rozwojowi opadów przelotnych i burz. Z uwagi na możliwy niemal stacjonarny charakter burz, głównym zagrożeniem będą ulewne, a miejscami wręcz nawalne opady deszczu, które mogą prowadzić do licznych zalań i podtopień. Całkowite sumy opadu mogą miejscami wynieść około 50 mm, a punktowo nawet około 70 mm. Burzom może także towarzyszyć opad gradu i niewykluczone są lokalne porywy wiatru do około 70-80 km/h.

Ryc. 2 Prognozowana sytuacja synoptyczna – DWD
Z uwagi na dynamiczną sytuację zaleca się śledzenie na bieżąco ostrzeżeń i komunikatów meteorologicznych: https://meteo.imgw.pl/dyn/index.html#osmet=true&oshyd=false&pronieb=false&roadwarn=false&pnzh=false&model=alaro4k0&loc=52.24,21.034,7

Ryc. 3 Prognoza burz na czwartek
Aktualnie, w zlewniach dopływów górnej Wisły obserwowany jest wyrównany przebieg stanów wody, a także niewielka tendencja spadkowa – w strefie wody niskiej i średniej. Sytuacja hydrologiczna ulegnie zmianie podczas burz i opadów w czwartek. Prognozowane sumy opadów mogą sięgać 50-70 mm w ciągu 12 godz., a lokalnie mogą być jeszcze większe. Sytuacja hydrologiczna będzie trudna, z uwagi na stacjonarny charakter burz (bardzo wolne przemieszczanie się strefy burz i opadów), a także z powodu wydłużonego czasu ich trwania (dzienna konwekcja może mieć jeszcze swoją kontynuację w nocy z czwartku na piątek). Istnieje realne ryzyko lokalnych podtopień na obszarach zurbanizowanych. W zlewniach kontrolowanych mogą pojawić się lokalne wezbrania i przekroczenia stanów umownych (okresowo ostrzegawczych, a punktowo i krótkotrwale – także alarmowych).

Ryc. 4 Prognoza opadu modele.imgw.pl
W piątek możliwe będą dalsze wzrosty na rzekach, związane z opadami burzowymi – w Małopolsce i na Podkarpaciu nadal punktowo możliwe opady o sumach 40-50 mm.
Sytuacja hydrologiczna na dopływach górnej Wisły zacznie stabilizować się w sobotę. W trakcie weekendu i pierwszej połowy przyszłego tygodnia, wskutek ochłodzenie i braku znaczących opadów atmosferycznych, stany wody na rzekach zaczną ulegać spadkom i stabilizacji.