Obserwowanie świata to nasza naturalna, pierwotna potrzeba. Dzięki tej umiejętności od najmłodszych lat rozwijamy zdolności, które wykorzystujemy przez całe życie. Ale wraz z biegiem czasu dziecięce obserwacje stają się wnikliwsze i wreszcie pojawia się pytanie – co widzę?
Zachodzące w przyrodzie zjawiska meteorologiczne i hydrologiczne od zarania dziejów budziły ludzką ciekawość. Na początku tylko się im przyglądaliśmy, dzięki czemu mogliśmy się odpowiednio wcześnie schronić przed zagrożeniami i przygotować na trudne czasy. Później zaczęliśmy te spostrzeżenia zapisywać i poszukiwać przyczyn oraz powiązań. W końcu, dzięki nauce, zrozumieliśmy zasady kierujące pogodą i obiegiem wody w przyrodzie. Z tej wiedzy zrodziło się poczucie bezpieczeństwa, przeświadczenie o ujarzmieniu natury. Dziś wiemy, że to tylko złudzenie.
Poznawanie świata nigdy się nie kończy. Dzięki takim instytucjom jak IMGW-PIB, i ludziom tu pracującym, nasza wiedza o atmosferze i hydrosferze jest coraz większa. Zachodząca współcześnie zmiana klimatu czyni tę wiedzę jeszcze bardziej istotną. Obserwacje i pomiary prowadzone 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, pozwalają lepiej adaptować się do warunków tu i teraz oraz przygotować na to, co niesie przyszłość. Ponieważ ekosystem ziemski nieustannie ewoluuje, obserwowanie i rozumienie świata będzie zawsze ważnym elementem naszego życia.
Zapraszamy do niezwykle interesującej lektury wydania Gazety Obserwatora poświęconego pogodzie i bezpieczeństwu.