Po upalnym i na ogół suchym weekendzie, gdy temperatura powietrza w wielu miejscach ponownie przekroczy 30°C, nowy tydzień przyniesie dużą zmianę w pogodzie – pojawi się więcej chmur, opadów i wyraźnie się ochłodzi. Temperaturę odczuwalną obniżał będzie dodatkowo umiarkowany i chwilami porywisty wiatr.

Nocne niebo, fot. Grzegorz Walijewski.
W piątek zachmurzenie umiarkowane, jedynie na południowym wschodzie i lokalnie na północy okresami duże. Początkowo na południowym wschodzie, po południu również na północy, przelotne opady deszczu. W Tatrach i Bieszczadach możliwe burze. Suma opadów na południowym wschodzie kraju do około 25 mm. Temperatura maksymalna od około 18°C w obszarach podgórskich Karpat i Wybrzeżu do 25°C na przeważającym obszarze kraju. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni.
W sobotę na południu kraju bezchmurnie, w centrum zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na północy okresami duże i tam możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od około 20°C na Wybrzeżu, około 24°C na wschodzie, do 29°C na zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, na krańcach północnych okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni, jedynie na południowym wschodzie zmienny.
W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie miejscami na północy duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura minimalna od 12°C w rejonach podgórskich do 17°C w centrum. Temperatura maksymalna od 26°C na północy do 32°C w centrum i na zachodzie; chłodniej nad morzem, około 22°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, na północy miejscami porywisty, głównie południowo-zachodni.
W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, lokalnie z gradem. Temperatura minimalna od 15°C do 19°C. Temperatura maksymalna od około 20°C nad morzem, około 24°C w centrum, do 32°C na wschodzie. Wiatr umiarkowany, na wschodzie i południu okresami dość silny i w porywach do 60 km/h, na ogół zachodni i południowo-zachodni.
We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 13°C do 17°C. Temperatura maksymalna od około 18°C nad morzem, około 22°C w centrum, do 28°C na krańcach wschodnich. Wiatr słaby, okresami umiarkowany i porywisty, przeważnie zachodni i południowo-zachodni.
W środę pochmurno i deszczowo, dodatkowo w wielu miejscach możliwe będą burze. Temperatura minimalna od 11°C do 15°C. Temperatura maksymalna od około 17°C w obszarach podgórskich i nad morzem, około 22°C w centrum i 24°C na krańcach wschodnich. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, w czasie burz w porywach do 70 km/h, północno-zachodni i zachodni.
Czwartek nadal z przewagą chmur i przelotnymi opadami deszczu. Temperatura minimalna wyniesie od 10°C w obszarach podgórskich do 16°C na wybrzeżu, a temperatura maksymalna od 20°C do 24°C; chłodniej tylko w rejonach podgórskich i nad samym morzem, około 18°C. Wiatr będzie w całym kraju umiarkowany i porywisty, północno-zachodni i północny.
Szczegółowa prognoza hydrologiczna dla Polski
Najbliższe dni to kontynuacja spadków stanów wody na rzekach w Polsce i dalszy rozwój suszy hydrologicznej. Prognozowane na czwartek i piątek (03-04.07) opady nie przyniosą poprawy. Chwilowego spowolnienia i stabilizacji pod względem suszy hydrologicznej możemy się spodziewać od poniedziałku po większych opadach i ochłodzeniu.
Dorzecze Wisły
W ciągu najbliższych dni na górnej Wiśle prognozowana jest głównie stabilizacja i spadki, okresowo możliwe są wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych i spływem wód opadowych w piątek (04.07) i po weekendzie. Na środkowym i dolnym odcinku Wisły przewiduje się początkowo spadki, lokalnie poniżej absolutnych minimów, a następnie stabilizację, w strefie wody niskiej i średniej.
Na rzekach w zlewni górnej Wisły spodziewana jest stabilizacja stanów wody i opadanie w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. Spływ wód opadowych w piątek oraz po nieco wyższych opadach prognozowanych od poniedziałku może prowadzić do okresowych wzrostów stanów wody na ogół w strefie wody niskiej i średniej, punktowo w strefie wody wysokiej. W obszarach zurbanizowanych, w przypadku przejścia kilku komórek konwekcyjnych przez jeden region, możliwe są lokalne podtopienia. Dodatkowo, nie są wykluczone punktowe przekroczenia stanów umownych.
Na Narwi i Bugu zaznaczy się głównie niewielkie opadanie stanów wody i stabilizacja w strefie stanów niskich. Na dopływach Narwi i Bugu sytuacja hydrologiczna będzie podobna, mogą występować również wahania stanów wody związane z działaniem urządzeń wodnych. W zlewni Narwi i Bugu spodziewana jest przewaga strefy stanów niskich, lokalnie średnich.
Na dopływach Wisły środkowej oraz dolnej przewiduje się ogólną tendencję spadkową i stabilizację oraz okresowe wahania i miejscowe wzrosty związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych, w strefie wody niskiej i średniej.
Dorzecze Odry
Na górnej Odrze przeważać będzie stabilizacja i nieznaczne spadki w strefie wody niskiej i średniej, z możliwością krótkotrwałych wzrostów po opadach. Na Odrze skanalizowanej przeważać będą wahania w strefie wody średniej i niskiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozowane są wahania głównie z tendencją spadkową w strefie wody niskiej. Na dolnym odcinku stabilizacja i spadki głównie w strefie wody niskiej. W ujściowym odcinku przeważać będą wahania w strefie wody średniej, a początkowo nawet wysokiej. W piątek (04.07) istnieje możliwość osiągnięcia stanu ostrzegawczego na stacji hydrologicznej Gryfino.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowane są stabilizacja i spadki stanu wody. Większe wahania i wzrosty możliwe będą jedynie podczas epizodów opadowo-burzowych w piątek i od poniedziałku. Stan wody na dopływach Odry będzie układać się w strefie niskiej, lokalnie średniej, a punktowo wysokiej. Okresowo, na lewostronnych dopływach Odry mogą mieć miejsce wahania i wzrosty związane z pracą zbiorników.
Na Warcie i jej dopływach dominować będzie stabilizacja stanów wody z tendencją spadkową. Występować mogą również wzrosty oraz wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach będą układać się w strefach wody niskiej i średniej.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
W ciągu najbliższych dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym oraz na Żuławach prognozowane są wahania poziomów wody w strefie wody średniej i wysokiej. Jedynie początkowo i pod koniec okresu prognostycznego na wodach Zalewu Szczecińskiego i wzdłuż Wybrzeża mogą mieć miejsce lokalne wzrosty poziomu morza powyżej stanów wysokich, z lokalnymi przekroczeniami lub krótkotrwałymi osiągnięciami stanów ostrzegawczych w związku z silniejszym wiatrem z sektora północnego i zachodniego.
Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego prognozowane są stabilizacja i wahania stanów wody w strefie stanów niskich i średnich, miejscowo wysokich.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Dziś (03.07) przepływy wody poniżej progu SNQ występują na 269 stacjach. Oznacza to gwałtowny wzrost liczby stacji hydrologicznych z niżówką hydrologiczną (o 72) w porównaniu do poprzedniego tygodnia, kiedy takich stacji było 197 (26.06). Wilgotność gleby we wierzchniej warstwie (0-7 cm w głąb) na coraz większym obszarze kraju spada do wartości nawet poniżej 20%, co świadczy o możliwym deficycie wody dla korzeni roślin. Najbardziej suchymi regionami są Ziemia Lubuska, Wielkopolska, północna część Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Śląska, woj. łódzkie, zachodnie regiony woj. świętokrzyskiego, północne Mazowsze, północna Lubelszczyzna i Podkarpacie, zachodnie Pomorze. Analogiczna sytuacja panuje w warstwie gleby na głębokości 7-28 cm.
Upalna i słoneczna pogoda w najbliższych dniach przyczyni się do dalszego rozwoju suszy hydrologicznej. Liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie szybko wzrastać do poniedziałku. Wydane zostaną nowe ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Chwilowego spowolnienia i stabilizacji pod względem suszy hydrologicznej możemy się spodziewać od wtorku po nieco większych opadach i ochłodzeniu. Aktualnie obowiązuje 66 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Suma skumulowanego opadu od początku lipca 2025.

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 03.07.2025.

Wilgotność gleby w warstwie 0-7 cm w głąb.

Wilgotność gleby w warstwie 7-28 cm w głąb.

Stan wody na rzekach w Polsce 03.07.2025 r. godz. 6:00.