Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (04-10.04.2025 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Do piątku będzie słonecznie i ciepło. Temperatura w ciągu dnia wyniesie od 8-10°C na Wybrzeżu do 18-19°C na przeważającym obszarze kraju; lokalnie może być nawet 20°C. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, północny. W nocy możliwe silne zamglenia oraz mgły, temperatura od 0-2°C do około 5°C, niewykluczone przygruntowe przymrozki. W weekend od północy stopniowo będzie nasuwać się zatoka niżowa wraz z chłodnym frontem atmosferycznym. Zacznie napływać powietrze pochodzenia arktycznego, które spowoduje drastyczny spadek temperatury. W wielu miejscach wartości nie przekroczą 2-4°C, a w nocy spadki nawet do –6°C. Pojawią się opady śnieg, chwilami o natężeniu umiarkowanym, wiatr będzie dość silny, w porywach do 85 km/h. Początek tygodnie nie przyniesie poprawy aury.

Wisła w Warszawie, kwiecień 2025 r. Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB
Wisła w Warszawie, kwiecień 2025 r. Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, wieczorem na północy kraju wzrastające do dużego. Początkowo na południu zanikające mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od 15°C na północnym wschodzie do 20°C na zachodzie i południu; chłodniej na północy i w rejonach podgórskich, od 13°C do 15°C, i nad samym morzem – tam od 8°C do 12°C. W nocy lokalnie spadki temperatury przy gruncie do –4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, północno-zachodni i północny.

W sobotę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu oraz krupy śnieżnej. Opady śniegu okresami mogą ograniczać widzialność do 500 m. W Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm. Lokalnie, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju, możliwe burze. Temperatura maksymalna od 4°C na północy kraju, około 7°C w centrum, do 12°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północny. Porywy wiatru na ogół do 70 km/h, a nad morzem do 85 km/h, w górach do 90 km/h. W rejonach opadów śniegu wiatr może powodować zawieje śnieżne.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna od –6°C do –1°C, tylko nad morzem cieplej, od 0°C do 2°C. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C, chłodniej w rejonach podgórskich, od –1°C do 1°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, północny. Porywy wiatru na ogół do 60-70 km/h, nad morzem do 80 km/h, północny. W rejonach opadów śniegu wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna od –4°C na południu i wschodzie do 2°C nad samym morzem; w rejonach podgórskich od –7°C do –5°C. Temperatura maksymalna od 3°C na południu do 9°C na zachodzie; chłodniej w rejonach podgórskich od 0°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, północno-zachodni, lokalnie powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Nad morzem porywy wiatru do 60 km/h.

We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Temperatura minimalna od –3°C na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, około 1°C w centrum i na zachodzie, do 4°C nad morzem. Temperatura maksymalna od 1°C w rejonach podgórskich Karpat, około 7°C w centrum, do 10°C na północnym zachodzie. Wiatr słaby, okresami umiarkowany i porywisty, z kierunków północnych.

W środę zachmurzenie umiarkowane i duże, gdzieniegdzie możliwe słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od –3°C na wschodzie, około 0°C na zachodzie, do 3°C nad morzem. Temperatura maksymalna od 4°C w rejonach podgórskich Karpat, około 8°C na wschodzie, do 14°C na zachodzie. Wiatr na wschodzie słaby, na pozostałym obszarze kraju umiarkowany i porywisty, północno-zachodni i zachodni.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże, na zachodzie, południu i w centrum przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 0°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, około 3°C w centrum, do 6°C na południowym zachodzie. Temperatura maksymalna od 6-7°C w rejonach podgórskich Karpat i nad samym morzem, około 9°C na wschodzie, do 15°C na północnym zachodzie. Wiatr słaby, okresami umiarkowany i porywisty, północno-zachodni i północny, tylko nad morzem zachodni.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Do soboty (05.04) sucha, słoneczna i stabilna aura sprawi, że na rzekach utrzyma się stabilizacja i niewielkie spadki stanów wody. Od soboty prognozujemy diametralną zmianę pogody – temperatury będą niższe, pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Na rzekach stany wody mogą lokalnie wzrastać lub wahać się w wyniku spływu wody opadowej. Punktowo, w dorzeczu Odry utrzymają się przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na rzekach górskich mogą rozwijać się zjawiska lodowe.

Jezioro Orzysz, kwiecień 2025 r. Fot. Przemysław Krassowski | IMGW-PIB
Jezioro Orzysz, kwiecień 2025 r. Fot. Przemysław Krassowski | IMGW-PIB

Dorzecze Wisły

Na górnej Wiśle początkowo utrzyma się wyrównany przebieg stanów wody, w strefie wody średniej i niskiej. Od soboty możliwe będą lokalne wahania związane z prognozowanymi opadami – w obecnych strefach stanu. Na środkowej Wiśle stany wody będą początkowo opadać w strefie wody niskiej. Następnie dominować będzie stabilizacja i lokalne niewielkie wzrosty związane ze spływem wód opadowych z dolnych części zlewni. Lokalnie, dla przebiegu stanów wody może mieć wpływ działanie urządzeń hydrotechnicznych. Na dolnej Wiśle wystąpią niewielkie spadki, w strefie wody średniej i niskiej, następnie prognozowana jest stabilizacja. Na stacjach hydrologicznych położonych za zbiornikiem Włocławek obserwowane będą także wahania stanów wody o amplitudach zależnych od pracy zbiornika.

W zlewniach dopływów górnej Wisły do soboty prognozowany jest głównie trend utrzymania się aktualnych stanów wody, a także niewielka tendencja spadkowa. W kolejnych dniach, w wyniku prognozowanych opadów, miejscami na rzekach w tym obszarze stany wody będą rosły lub wahały się przede wszystkim w strefie stanów średnich, lokalnie niskich. Nie jest wykluczony chwilowy wzrost do strefy stanów wysokich. Na rzekach pozostających pod wpływem pracujących urządzeń hydrotechnicznych możliwe są większe zmiany w stanach wody. W wyniku niskich temperatur w nocy, w zlewniach karpackich dopływów Wisły, niewykluczony jest punktowy rozwój zjawisk lodowych.

W zlewni Narwi i Bugu przez większość okresu prognozy dominować będzie stabilizacja i opadanie stanów wody, punktowo zaburzone nieznacznymi wzrostami i wahaniami w wyniku spływu wody z opadów deszczu. Lokalnie na przebieg stanów wody będzie wpływać praca urządzeń wodnych (możliwe wahania). Rzeki pozostaną głównie w strefie stanów niskich i średnich. W zlewni Pisy, zlewni górnego Ełku i górnej Legi utrzyma się stan suszy hydrologicznej.

W zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły stany wody utrzymają się w aktualnych strefach, czyli w strefie wody średniej i niskiej, odcinkami wysokiej. Prognozowany jest ustabilizowany przebieg stanów wody oraz powolne spadki. Lokalnie mogą zaznaczyć się okresowe, nieznaczne wzrosty po opadach deszczu, a także wahania związane z działaniem urządzeń hydrotechnicznych.

Dorzecze Odry

Na górnej Odrze stany wody będą wyrównane w strefie stanów średnich. Lokalnie mogą wystąpić nieznaczne wahania po opadach deszczu. Na Odrze skanalizowanej wpływ na przebieg stanów wody będzie miała praca urządzeń hydrotechnicznych – możliwe są wahania w strefie wody średniej, okresowo niskiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej oraz na granicznym odcinku rzeki stany wody będą wykazywały ustabilizowanych przebieg z niewielkim trendem spadkowym. Na tym odcinku Odry dominować będzie strefa wody średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przeważać będzie stabilizacja i opadanie stanów wody, lokalnie wystąpić mogą niewielkie wzrosty i wahania związane z pojawiającymi się opadami oraz pracą urządzeń wodnych, szczególnie poniżej zbiorników na Bobrze, Kwisie i Bystrzycy. Woda w rzekach utrzyma się w strefach stanów średnich, miejscami niskich oraz wysokich. Na Nysie Kłodzkiej w Kłodzku stan wody może ulegać okresowym wahaniom w strefie wody wysokiej i w pobliżu stanu ostrzegawczego ze względu na prace budowlane prowadzone w korycie rzeki lub jego sąsiedztwie. Przekroczenie stanu ostrzegawczego w Branicach może się utrzymywać ze względu na prowadzoną tam gospodarkę wodną.

Na Warcie i jej dopływach prognozowana jest stabilizacja i tendencja spadkowa stanów wody, lokalnie, szczególnie poniżej zbiorników i urządzeń hydrotechnicznych, stany wody będą się wahać i niekiedy rosnąć. Prognozowane opady nie zmienią diametralnie sytuacji hydrologicznej, dlatego stany wody pozostaną w strefie stanów średnich i niskich, punktowo wysokich. Na Warcie dominować będzie strefa wody niskiej, lokalnie strefa wody średniej na pograniczu ze strefą wody niskiej. W zlewni górnej Noteci utrzyma się stan suszy hydrologicznej. Na stacji hydrologicznej Dębe na rzece Swędrnia notowany od tygodni stan ostrzegawczy utrzyma się także w nadchodzących dniach.

Wybrzeże i rzeki Przymorza

Początkowo, wzdłuż Wybrzeża, w ujściowym odcinku Odry i Wisły, na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim oraz na Żuławach utrzyma się dość ustabilizowany poziom wody w strefie wody średniej. W sobotę i niedzielę, w związku z pojawieniem się silnego wiatru z sektora północnego, wystąpią większe wzrosty i wahania do strefy wody wysokiej. Po weekendzie wiatr osłabnie, jednak jego kierunek się utrzyma – amplituda wahań będzie mniejsza, pojawią się również spadki.

Na rzekach Przymorza oraz rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego wystąpią spadki i utrzymanie stanów wody. Od soboty, w wyniku opadów deszczu, mogą pojawić się nieduże, punktowe wzrosty stanów wody. Miejscami poniżej pracujących urządzeń hydrotechnicznych dodatkowo będą obserwowane wahania. Stany wody układać się będą głównie w strefie wody średniej i niskiej.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Dziś (03.04) przepływ wody poniżej progu SNQ utrzymuje się na 24 stacjach. Oznacza to wzrost liczby stacji hydrologicznych z niżówką hydrologiczną w porównaniu do poprzedniego tygodnia, kiedy takich stacji było 12 (27.03).

Aktualnie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne przed suszą hydrologiczną:

  • dla zlewni górnej Noteci (woj. kujawsko-pomorskie, wielkopolskie);
  • dla zlewni Pisy, zlewnia górnego Ełku i górnej Legi (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie).

W nadchodzącym tygodniu przewidujemy spadek liczby stacji z przepływem poniżej SNQ. Szansą na uzupełnienie retencji są kwietniowe opady deszczu, których miesięczna suma może być wyższa niż norma opadowa dla tego miesiąca. Należy pamiętać, że w przypadku braku opadów rozpoczynający się okres wegetacyjny spowoduje szybki ubytek wody z gleby i rzek.

Suma skumulowanego opadu od początku kwietnia 2025.
Suma skumulowanego opadu od początku kwietnia 2025.
Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.
Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.
Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.
Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.
Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 03.04.2025 r.
Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 03.04.2025 r.
Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 03.04.2025 r.
Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 03.04.2025 r.
Stan wody na rzekach w Polsce 03.04.2025 r. godz. 8:00.
Stan wody na rzekach w Polsce 03.04.2025 r. godz. 8:00.