Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (16-22.05.2025 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

Najbliższe dni zapowiadają się pochmurne, chłodne i deszczowe. Wpływ na taką aurę będzie miał układ niskiego ciśnienia z wilgotną i chłodną masą powietrza, która napłynie z północy Europy. Od piątku do poniedziałku niemal codziennie będą występowały opady deszczu i lokalnie burze, a temperatury w dzień utrzymają się w granicach 10-15°C. Nocami mogą pojawiać się przygruntowe przymrozki, a w górach opady śniegu. We wtorek i środę ocieplenie – w dzień temperatury maksymalne sięgną około 20°C, pod koniec tygodnia ponownie może zrobić się chłodniej, ale będzie więcej chwil ze słońcem.

Chmury deszczowe przed burzą, 14.05.2025. Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB

W piątek pochmurno, miejscami przelotne opady deszczu. Lokalnie możliwe burze z opadami krupy śnieżnej. Wysoko w Karpatach i Sudetach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Prognozowane opady na przeważającym obszarze od 10 mm do 15 mm. Wysoko w Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o około 12 cm. Temperatura maksymalna od 8°C nad morzem i miejscami na południu, około 11°C w centrum, do 14°C na zachodzie; chłodniej w rejonach podgórskich Karpat, od 4°C do 7°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, północno-zachodni i północny; na południowym zachodzie w czasie burz w porywach do 75 km/h, nad morzem porywy do 65 km/h,.

W nocy z piątku na sobotę w kotlinach karpackich spadek temperatury przy gruncie do około –3°C. Wiatr nad morzem w porywach do 70 km/h.

W sobotę nadal pochmurno i deszczowo. Możliwe są również lokalne burze z opadami krupy śnieżnej. Wysoko w Karpatach i Sudetach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 8°C na krańcach północno-wschodnich, około 11°C w centrum, do 16°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty – na zachodzie w porywach do 60 km/h, nad morzem do 70 km/h – na północy z kierunków północnych, na pozostałym obszarze kraju z kierunków zachodnich.

Niedziela chłodna, pochmurna i deszczowa w całym kraju. Lokalnie możliwe także burze. W nocy z soboty na niedzielę na Podlasiu możliwe przygruntowe przymrozki do –2°C. Temperatura maksymalna od 10°C do 13°C, miejscami na obszarach podgórskich i na Wybrzeżu około 9°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północny i północno-wschodni. W czasie burz porywy do 60 km/h.

W poniedziałek również pochmurno i deszczowo, jednak nieco cieplej.Temperatura w dzień od 10°C nad morzem do 13°C w centrum i 17°C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty północno-zachodni i zachodni.

We wtorek na zachodzie i północy więcej przejaśnień i temperatura nawet około 20°C, na południu i wschodzie kraju nadal przelotny deszcz i temperatura około 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Środa pogodna i ciepła, choć lokalnie mogą pojawić się słabe opady deszczu, a nawet burze. Temperatura od 18°C do 22°C, jedynie nad morzem chłodniej, około 13°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, zachodni i północno-zachodni.

W czwartek ponownie nieco chłodniej, zwłaszcza na północy kraju, na południu i krańcach północnych przelotny deszcz. Temperatura w dzień od 9°C na Wybrzeżu, około 13°C w centrum, do 19°C na południu. Wiatr umiarkowany i porywisty, północny i północno-wschodni.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Najbliższy tydzień przyniesie ochłodzenie, ale również wyczekiwane opady deszczu, szczególnie we wschodniej połowie kraju. Wszystko za sprawą ośrodka niżowego o imieniu „Klaus”, który zatrzyma się i będzie operował nad Polską przez kolejne dni. W hydrologii spodziewamy się poprawy sytuacji pod kątem suszy – szczególnie w zlewni Narwi i Bugu. Nad morzem okresami silny północny wiatr i wzrosty.

Rzeka Wisła w Warszawie, widok z mostu Łazienkowskiego, maj 2025. Fot: Emilia Szewczak | IMGW-PIB

Dorzecze Wisły

W ciągu najbliższych dni na górnej Wiśle przewiduje się stabilizację i wahania stanów wody – przeważnie w strefie wody niskiej. Na środkowej Wiśle do ujścia Narwi prognozuje się stabilizację stanu wody w strefie wody niskiej, a poniżej ujścia Narwi wahania związane z pracą zbiornika. W ujściowym odcinku Wisły przewidywane są wahania i wzrosty poziomów wody w strefie średniej i wysokiej.

Na rzekach w zlewni górnej Wisły do wtorku prognozowane są stopniowe wzrosty stanów wody i wahania w miejscach występowania prognozowanych opadów stacjonarnych (związanych z niżem)  od 5 mm do 15 mm na 12 godz. Opadom lokalnie mogą towarzyszyć słabe burze. Wzrosty występować będą głównie w strefie wody niskiej i średniej, jednak kumulacja tych sum opadu przez kolejne dni może przełożyć się na lokalne wzrosty do strefy wody wysokiej, a punktowo nie wyklucza się przekroczeń stanów ostrzegawczych. Od wtorku przeważać będą stabilizacja i spadki.

W zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły przewiduje się głównie stabilizację stanów wody, lokalnie wahania związane z opadami i pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody niskiej, lokalnie w średniej i wysokiej.

W zlewni Narwi i Bugu w prognozowanym okresie początkowo spodziewane są wzrosty i wahania, a po weekendzie stabilizacja i spadki stanów wody – w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. Punktowo istnieje możliwość wzrostu do strefy wysokiej.


Dorzecze Odry

Na górnej Odrze prognozowany jest wyrównany przebieg stanu wody w strefie średniej i niskiej.  Na Odrze skanalizowanej możliwe są lokalne wahania stanów wody związane z gospodarką wodną, głównie w strefie wody średniej, odcinkami w strefie wody niskiej. Na Odrze swobodnie płynącej i granicznej stany wody układać się będą w strefie wody niskiej, punktowo średniej. W ujściowym odcinku Odry, do wtorku, spodziewane są wzrosty i wahania poziomu wody w strefie wody wysokiej z możliwością krótkotrwałego przekroczenia stanów ostrzegawczych.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozuje się na ogół stabilizację stanów wody, lokalnie wahania wywołane przede wszystkim spływem wód opadowych i gospodarką wodną – w strefach wody niskiej i średniej, miejscami wysokiej.

Na Warcie dominować będzie stabilizacja oraz lokalne spadki, a na dolnym odcinku również punktowe niewielkie wzrosty stanów wody. Na dopływach Warty prognozowane są spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie wzrosty oraz wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefach wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej.

Na stacji hydrologicznej Kłodzko na Nysie Kłodzkiej utrzymywać się będzie przekroczenie stanu ostrzegawczego w związku z pracami prowadzonymi w korycie rzeki. W Branicach na bocznym korycie Opawy stan wody będzie się układał w okolicach progu ostrzegawczego z możliwością krótkotrwałego przekroczenia.

Wybrzeże i rzeki Przymorza

W ciągu najbliższych dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewach Szczecińskim i  Wiślanym oraz na Żuławach przewidywane są wahania i wzrosty poziomów wody w strefie średniej i wysokiej. Szczególnie silny wiatr z sektora północnego jest prognozowany w piątek i sobotę i wtedy możliwe są największe wzrosty z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Po weekendzie sytuacja na stacjach morskich i będących pod wpływem morza zacznie się stabilizować.

Na rzekach Przymorza i na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej przewidywane są wahania stanów wody, lokalnie zaznaczy się słaba tendencja spadkowa – w strefie wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej. Na rzekach uchodzących do Zalewu Wiślanego do końca weekendu prognozowane są głównie wzrosty stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Dziś (15.05) przepływy wody poniżej progu SNQ notowano na 85 stacjach. Oznacza to wzrost liczby stacji hydrologicznych z niżówką hydrologiczną w porównaniu do poprzedniego tygodnia o 16, kiedy takich stacji było 69 (08.05).

Aktualnie obowiązuje 17 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną w woj.:lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, wielkopolskim, śląskim, opolskim, mazowieckim, lubuskim, zachodniopomorskim.

W okresie prognostycznym, w związku z przewidywanymi opadami deszczu, szczególnie we wschodniej Polsce, spodziewamy się poprawy sytuacji hydrologicznej pod względem suszy. Na zachodzie kraju, gdzie będzie bardziej sucho, zagrożenie niżówką będzie utrzymywało się na poziomie zbliżonym do aktualnego.

Suma skumulowanego opadu od początku maja 2025 r.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 15.05.2025 r.

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 15.05.2025 r.

Stan wody na rzekach w Polsce 15.05.2025 r. godz. 8:00