Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (24-30.01.2025 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W weekend Polska pozostanie na skraju głębokiego niżu znad Atlantyku, a z zachodu na wschód kraju przemieszczać się będą kolejne fronty atmosferyczne. Będzie pochmurno i deszczowo, tylko początkowo na wschodzie kraju wystąpią opady śniegu i deszczu ze śniegiem przechodzące w deszcz. Ciepło, temperatura maksymalna w sobotę wzrośnie do 12°C na południowym zachodzie. Na początku nadchodzącego tygodnia nadal pochmurno, z opadami deszczu oraz z mgłami, ale w dalszym ciągu ciepło.

Zimowe mgły, styczeń 2025 r. Fot. K. Kula

Zimowe mgły, styczeń 2025 r. Fot. K. Kula

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz z opadami deszczu i śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C do 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny, miejscami porywisty, południowo-zachodni.

W sobotę kontynuacja pogody pochmurnej z opadami deszczu. W nocy, szczególnie na południu kraju, mgły ograniczające widzialność do około 100 metrów. Temperatura minimalna od –3°C do 6°C, zaś temperatura maksymalna od 3°C do 12°C. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami porywisty, w rejonach podgórskich Karpat w porywach lokalnie do 70 km/h, południowy.

Od niedzieli do środy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opadami deszczu; w poniedziałek lokalnie na północy także deszczu ze śniegiem. Na południu kraju okresami mgła ograniczająca widzialność do około 100 metrów. Temperatura minimalna od –1°C do 6°C. Temperatura maksymalna od 3°C do 13°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków południowych.

W czwartek na północy oraz w centrum kraju pogodnie i tylko w strefie nadmorskiej możliwy słaby deszcz; na pozostałym obszarze zachmurzenie całkowite i duże z opadami deszczu. Temperatura minimalna od –3°C do 2°C, zaś temperatura maksymalna od 1°C do 9°C. Wiatr słaby, zmienny.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

W prognozowanym okresie od piątku nastąpi zdecydowane ocieplenie. Na południowym zachodzie kraju temperatura powietrza w ciągu dnia może osiągnąć nawet ponad 10°C. Wzrost temperatury wpłynie na możliwość lokalnych roztopów w rejonach górskich, które będą wiązały się ze wzrostem stanów wody, głównie w aktualnych strefach stanu, miejscami do strefy wysokiej. W pozostałej części kraju sytuacja hydrologiczna będzie dość stabilna – prognozowane są słabe opady deszczu, a wzdłuż Wybrzeża silniejszy wiatr z kierunku południowego.

Stacja hydrologiczna Fasty, rzeka Supraśl, styczeń 2025 r. Fot. Przemysław Krassowski |IMGW-PIB

Stacja hydrologiczna Fasty, rzeka Supraśl, styczeń 2025 r. Fot. Przemysław Krassowski | IMGW-PIB

Dorzecze Wisły

Na górnym odcinku Wisły przeważać będzie stabilizacja stanu wody, ale lokalnie mogą zaznaczyć się też wahania związane będą z pracą urządzeń hydrotechnicznych oraz spływem wody roztopowej. Stan wody na górnej Wiśle będzie się układać głównie w strefie wody średniej i niskiej. Na Wiśle środkowej do ujścia Narwi przeważać będzie stabilizacja i opadanie stanu wody, a poniżej ujścia Narwi spodziewane są wahania zależne od pracy stopnia wodnego Włocławek (w czwartek i piątek planowane jest wstrzymanie przepływu). Stan wody na Wiśle środkowej będzie układał się w strefie wody niskiej, lokalnie średniej.

Na dopływach górnej Wisły, a także w zlewni Czarnej Orawy i Strwiąża, prognozuje się stabilizację stanów wody, a następnie w trakcie weekendu wzrosty i wahania z uwagi na spływ wody roztopowej. Początkowo, stan wody może być także zaburzany przez występowanie zjawisk lodowych (głównie śryż i lód brzegowy). Stan wody na górnych dopływach Wisły układać się będzie w strefie wody średniej i niskiej, a następnie wraz z roztopami będzie się zwiększał udział strefy wody wysokiej.

W zlewni Narwi i Bugu prognozuje się stabilizację lub spadki stanów wody, przeważnie w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. Stan wody może być też miejscowo zaburzany przez pracę urządzeń hydrotechnicznych.

Na pozostałych dopływach Wisły środkowej i dolnej przewiduje się głównie stabilizację i spadki stanów wody w strefie wody średniej i niskiej. Lokalnie stan wody będzie zaburzany pracą urządzeń hydrotechnicznych.

Dorzecze Odry

Na górnym odcinku Odry prognozowany jest głównie wyrównany przebieg stanów wody w strefie wody średniej, z tendencją spadkową. W trakcie weekendu możliwe będą wahania i wzrosty, związane ze spływem wody roztopowej, w aktualnych strefach stanu. Na Odrze skanalizowanej prognozowane są wahania na granicy strefy średniej i wysokiej – zależne od pracy urządzeń hydrotechnicznych. Na Odrze swobodnie płynącej stan wody będzie układać się na granicy strefy wody średniej i wysokiej. Prognozuje się przebieg wyrównany oraz spadki.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry początkowo prognozuje się stabilizację, spadki oraz wahania w strefie wody średniej. W trakcie weekendu, w związku z prognozowaną wyższą temperaturą powietrza, szczególnie w trakcie dnia, ale również w nocy, zaznaczą się wahania i wzrosty stanów wody do strefy wysokiej spowodowane roztopami, które miejscami mogą być gwałtowne. Przekroczenia stanów ostrzegawczych na Widawie, a także na bocznym korycie Opawy, będą się w najbliższych dniach utrzymywały.

Na Warcie będą miały miejsce przeważnie spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie wzrosty, związane głównie z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza

Na Wybrzeżu początkowo prognozuje się dalsze wahania poziomu morza w strefie wody wysokiej. W kolejnych dniach sytuacja hydrologiczna na Wybrzeżu będzie się stopniowo stabilizować wraz ze spadkami do strefy średniej. Wiatr nie będzie miał większego wpływu na poziom morza (będzie słaby i umiarkowany).

Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego prognozowane są wahania i spadki stanów wody w strefie wody wysokiej i średniej, lokalnie niskiej.

W ujściowym odcinku Odry i Wisły, na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym, wzdłuż Wybrzeża i na Żuławach prognozowane są wahania i spadki w strefie wody średniej. W związku z dużym napełnieniem Bałtyku i falowaniem akwenu, możliwe są okresowe wzrosty do strefy wysokiej.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Dziś przepływ wody poniżej progu SNQ utrzymuje się na 15 stacjach. Oznacza to wzrost liczby stacji o 6 w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Aktualnie obowiązują ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną dla zlewni Pisy, górnego Ełku i górnej Legi (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie). W nadchodzącym tygodniu sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy oraz liczba stacji poniżej SNQ będą się utrzymywać na podobnym poziomie.

Suma skumulowanego opadu od początku stycznia 2025.

Suma skumulowanego opadu od początku stycznia 2025.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 23.01.2025 r.

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 23.01.2025 r.

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 23.01.2025 r.

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 23.01.2025 r.

Stan wody na rzekach w Polsce 23.01.2025 r. godz. 7:00.

Stan wody na rzekach w Polsce 23.01.2025 r. godz. 7:00.