PROGNOZA METEOROLOGICZNA
Najbliższe dni będą stosunkowo ciepłe, ale jednocześnie deszczowe oraz burzowe. Najcieplej będzie najprawdopodobniej w niedzielę i środę, gdy temperatura maksymalna może wzrosnąć na południowym zachodzie i w centrum kraju do 26°C, 28°C. W tych dniach także burze mogą być najbardziej gwałtowne, z intensywnymi opadami deszczu, z gradem oraz silnymi porywami wiatru do 70-80 km/h.

Tatry, fot. P.Holt, 28.05.2025 r.
W piątek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, jedynie we wschodniej połowie kraju do południa jeszcze słonecznie. Miejscami, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju, wystąpią przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 18°C miejscami na południu, w centrum do 25°C na krańcach zachodnich. Chłodniej będzie w obszarach podgórskich i nad morzem, miejscami od 15°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, nad morzem w porywach do 60 km/h, zachodni i południowo-zachodni.
W sobotę w całym kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami przelotne opady deszczu. Na południu burze z opadami deszczu do 15-20 mm, gradem i porywami wiatru do około 65 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie od 21°C do 25°C, tylko na północy będzie chłodniej, od 16°C do 20°C, a nad morzem około 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, nad morzem okresami dość silny i w porywach do 55 km/h, północno-zachodni i zachodni.
W niedzielę w północno-wschodniej części kraju słonecznie i bez opadów, a na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami. Na południu burze z opadami deszczu do 15-20 mm, gradem i porywami wiatru do około 65 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie od 22°C do 27°C. Wiatr na wschodzie słaby, zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

Gdzieś w lesie, fot. Agnieszka Harasimowicz, 19.05.2025 r.
Poniedziałek będzie pochmurny, deszczowy i burzowy, ale na północy kraju stopniowo będzie się rozpogadzać. Burzom mogą towarzyszyć gwałtowne i intensywne opady deszczu, grad i porywy wiatru do 70 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie od 21°C do 25°C, tylko na północy będzie chłodniej, od 16°C do 20°C, a nad morzem około 14°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy porywisty, północno-zachodni i północny.
We wtorek pogoda uspokoi się i nieco się ochłodzi. Temperatura maksymalna będzie w przedziale od 14°C nad morzem, około 21°C na przeważającym obszarze Polski, do 24°C na południowym zachodzie. Będzie słonecznie, tylko na północnym wschodzie i na południu więcej chmur i możliwe przelotne opady deszczu. Wiatr słaby, z kierunków zmieniających się.
W środę i czwartek ponownie deszczowo i burzowo.W środę burze mogą być bardziej gwałtowne, z gradem i porywami wiatru do 80 km/h. Temperatura maksymalna zwykle od 22°C do 25°C, a w środę nawet do 28°C, chłodniej będzie nad morzem, od 15°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków południowych i zachodnich.
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
Nadchodzący tydzień będzie stał pod znakiem wysokich temperatur i opadów deszczu. Początkowo opady związane będą ze zokludowanym frontem atmosferycznym i obejmą swoim zasięgiem duży obszar kraju. W kolejnych dniach prognozowane są opady przelotne, w tym o charakterze burzowym. Na rzekach notowane będą wzrosty i wahania, lokalnie o gwałtownym charakterze. Rozwój suszy hydrologicznej zostanie chwilowo zahamowany.
Dorzecze Wisły
W ciągu najbliższych dni na górnej Wiśle prognozowane są wzrosty poziomu wody, związane z prognozowanymi opadami, w strefie stanów średnich, punktowo w niskich. Następnie dominować będzie stabilizacja. Na Wiśle środkowej i dolnej przemieszczać się będzie niewielkie wezbranie powodujące chwilowe wzrosty stanu wody do strefy wody średniej, a następnie ich opadanie do strefy wody niskiej. Większe wahania będą również wynikać z pracy urządzeń hydrotechnicznych.
Na rzekach w zlewni górnej Wisły spodziewana jest stabilizacja stanów wody oraz okresowe wzrosty i wahania wywołane prognozowanymi opadami – w strefie stanów średnich lub niskich, lokalnie wysokich. Dziś wzrosty zaznaczą się głównie na południu woj. śląskiego i małopolskiego oraz w woj. podkarpackim. Lokalnie możliwe są gwałtowne wzrosty do strefy wody wysokiej oraz przekroczenia stanów ostrzegawczych. W kolejnych dniach (głównie od niedzieli) w miejscach wystąpienia prognozowanych opadów towarzyszących burzom, możliwe są gwałtowne wzrosty stanu wody w strefie stanów średnich i do strefy wody wysokiej z możliwością punktowego i krótkotrwałego przekroczenia stanów umownych (szczególnie w silnie zurbanizowanych zlewniach i na mniejszych rzekach).
Na Narwi i Bugu w prognozowanym okresie zaznaczy się głównie stabilizacja i nieznaczne wahania poziomu wody głownie w strefie stanów niskich. Jednocześnie, lokalne wzrosty możliwe są podczas prognozowanych opadów o charakterze przelotnym, których natężenie może być duże. Większe wahania wynikać będą również z pracy urządzeń wodnych.
Na dopływach Wisły środkowej oraz dolnej przewiduje się ogólną stabilizację oraz okresowe wahania z przewagą wzrostów, związane z prognozowanymi opadami deszczu oraz miejscami z pracą urządzeń hydrotechnicznych, w strefie wody niskiej i średniej.
Dorzecze Odry
Początkowo (czwartek/piątek) stany wody górnej Odry, na skutek spływu wody po opadach deszczu, będą ulegały wzrostom w strefie wody średniej. W kolejnych dniach prognozowane są spadki i stabilizacja na poziomie zbliżonym do obecnego.
Na skanalizowanym odcinku Odry stany wody będą układał się w strefie wody średniej. Na tym odcinku możliwe są większe wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej i na odcinku granicznym stany wody będą wykazywały wyrównany przebieg na pograniczu strefy wody niskiej i średniej. Większe wahania możliwe poniżej stacji hydrologicznej Bielinek.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry, w czasie prognozowanych opadów deszczu występować będą wahania lub wzrosty stanów wody, zwłaszcza w zlewniach lewostronnych dopływów górnej i środkowej Odry. Lokalnie wzrosty mogą być gwałtowne, punktowo z przekroczeniami stanów umownych. Dodatkowo, większe wahania spodziewane są poniżej pracujących zbiorników i urządzeń hydrotechnicznych. Stany będą układały się − w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Miejscami stany wody będą utrzymywały się − powyżej stanów ostrzegawczych (boczne koryto Opawy, Nysa Kłodzka).
Na Warcie dominować będzie stabilizacja stanów wody, lokalnie zaznaczą się niewielkie wzrosty. Na dopływach Warty prognozowana jest stabilizacja i spadki stanów wody. Występować mogą również wzrosty oraz wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych i prognozowanymi opadami przelotnymi. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą – w strefach wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
W ciągu najbliższych dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym oraz na Żuławach prognozowane są początkowo wahania poziomów wody, z przewagą wzrostów − w strefie wody średniej.
Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego prognozowane są wahania stanów wody w strefie stanów średnich i niskich, miejscowo wysokich. Na dopływach Pregoły i Niemna w granicach Polski przewiduje się stabilizację i opadanie stanu wody oraz lokalne wahania, związane głównie z pracą urządzeń hydrotechnicznych i opadami burzowymi – w strefie wody niskiej, lokalnie w średniej.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Dziś (29.05) na 68 stacjach przepływ wody układa się poniżej progu SNQ. Oznacza to wzrost liczby stacji hydrologicznych z niżówką hydrologiczną w porównaniu do poprzedniego tygodnia o 26, kiedy takich stacji było 42 (22.05).
Aktualnie obowiązuje 12 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną (ryc. 4.) w woj.: podlaskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko – pomorskim, łódzkim, wielkopolskim, śląskim, opolskim i zachodniopomorskim.
W nadchodzącym okresie prognostycznym, w związku z przewidywanymi opadami deszczu na przeważającym obszarze kraju – spodziewana jest stopniowa poprawa sytuacji hydrologicznej w kontekście suszy. Należy jednak zaznaczyć, że prognozowane opady burzowe, ze względu na swój punktowy i krótkotrwały charakter, wpłyną na poprawę warunków hydrologicznych jedynie lokalnie i w ograniczonym zakresie. Wysokie temperatury w kolejnych dniach będą dodatkowo niwelować wpływ pojawiających się opadów.

Suma skumulowanego opadu od początku maja 2025.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 29.05.2025 r.

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 29.05.2025 r.

Stan wody na rzekach w Polsce 29.05.2025 r. godz. 8:00