Renaturyzacja IMGW. Sprawdź w nowym serwisie czy twoja rzeka spełnia dobrze swoją rolę, łagodząc skutki suszy i powodzi. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) uruchomił pionierski serwis internetowy renaturyzacja.imgw.pl, który stanowi kompendium wiedzy o renaturyzacji rzek i ich roli w ochronie zasobów wodnych, adaptacji do zmiany klimatu, a przez to poprawie bezpieczeństwa mieszkańców przed skutkami suszy i powodzi.

Serwis skierowany jest przede wszystkim do samorządów lokalnych, które odgrywają kluczową rolę w planowaniu przestrzennym oraz wdrażaniu rozwiązań opartych na naturze (Nature-based Solutions). Dzięki serwisowi gminy zyskują dostęp do praktycznych narzędzi i wiedzy niezbędnej do zrównoważonego zarządzania wodą poprzez dobre zarządzanie swoją przestrzenią.

Co oferuje serwis renaturyzacja.imgw.pl?

  • Interaktywną Mapę z rzekami wskazanymi do renaturyzacji do końca 2027 roku i miejscami z podjętymi i planowanymi działaniami tego rodzaju.
  • Funkcjonalność Mapy pozwalającą użytkownikowi na wyświetlenia szeregu tematycznych warstw, które wskazują kluczowe uzasadnienia do podjęcia renaturyzacji rzek pod kątem głównych zagrożeń – powodzi i suszy hydrologicznej.
  • Wiedzę w formie wywiadów z ekspertami, które pomagają zrozumieć praktyczne aspekty renaturyzacji i zachęcić do jej współplanowania, a także kluczowe dokumenty wspierające ekohydrologiczne zarządzanie wodami.

Dlaczego renaturyzacja rzek to aktualne wyzwanie?

„W Polsce przez dekady odwadnialiśmy nieużytki, łąki, lasy kierując z nich wodę do rzek które, aby ją przyjąć w nadmiernej ilości poddawane były regulacji. Uproszczone koryta rzek nie sprawdzają się dziś, kiedy mamy coraz wyraźniejszy problem ze skutkami suszy. Renaturyzacja to proces, który pozwala na odtworzenie naturalnych funkcji retencyjnych rzek i dolin, co ma kluczowe znaczenie w adaptacji do zmiany klimatu, ochrony zasobów wodnych i bioróżnorodności”. – podkreśla dr inż. Ilona Biedroń z IMGW-PIB.

IMGW-PIB zachęca samorządy do aktywnego korzystania z nowego serwisu i wdrażania działań wspierających renaturyzację rzek. To ważne, aby od etapu opracowania strategii, poprzez plany ogólne, kończąc na miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, uwzględniać „przestrzeń dla rzek” – tereny, w których rzeka może swobodnie funkcjonować i pełnić swoją naturalną rolę oraz „obszary zielone” w krajobrazie. W serwisie udostępniony zostanie również Newsletter, który zapewni użytkownikom stały dostęp do wiedzy i będzie rozwijać oraz tłumaczyć informacje zawarte na platformie.

Serwis renaturyzacja.imgw.pl jest elementem działań rozwojowych IMGW-PIB, który naukowo i ekspercko wspiera resort Ministerstwa Infrastruktury w obszarze gospodarki wodnej.

Nowy serwis internetowy renaturyzacja.imgw.pl