Konferencja
„Zintegrowane działania na rzecz poprawy jakości wód: od zwalczania złotej algi po ograniczanie nadmiernej eutrofizacji w zlewniach”
22 stycznia 2025 r.
Sala Narutowicza ul. Podleśna 61, 01-673 Warszawa / on-line
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) ma zaszczyt zaprosić na konferencję naukową poświęconą nowoczesnym rozwiązaniom i technologiom, których celem jest skuteczna ochrona wód powierzchniowych w Polsce. Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej – stacjonarnie w siedzibie IMGW-PIB w Warszawie oraz online, z możliwością śledzenia transmisji na żywo.
Cel i tematyka konferencji
Konferencja ma na celu przybliżenie rozwiązań, które mogą realnie przyczynić się do zapobiegania oraz minimalizowania skutków katastrof ekologicznych, takich jak masowe zakwity glonów (w tym złotej algi i sinic) czy śnięcia ryb. Eksperci zaprezentują innowacyjne technologie i działania prewencyjne, obejmujące m.in.:
- SinStop – Innowacyjna technologia rekultywacji wód powierzchniowych, wykorzystująca wynalazek Polskich naukowców. Pozwala ona na skuteczną neutralizację zakwitów złotej algi (P. parvum).
- Perhydrol – skuteczna technologia zapobiegania rozprzestrzeniania się zakwitu złotej algi w wodach powierzchniowych, oparta na wykorzystaniu nadtlenku wodoru.
- BIOMFILTER – Nowatorskie rozwiązanie technologiczne, przeznaczone do prewencji zakwitów sinic i złotej algi w zlewniach wód powierzchniowych. Projekt IMGW-PIB składany w ramach inicjatywy strategicznych badań Polski (Hydrostrateg III).
Wydarzenie stanowi odpowiedź na coraz częstsze sytuacje kryzysowe w polskich rzekach i jeziorach, wynikające z nadmiernej eutrofizacji, zanieczyszczeń antropogenicznych czy zmian klimatycznych.
Grono prelegentów
Wśród zaproszonych specjalistów znajdują się przedstawiciele wielu instytucji naukowych i administracji wodnej, w tym:
- Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB,
- Instytutu Ochrony Środowiska,
- Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie,
- Politechniki Warszawskiej,
- Uniwersytetu Gdańskiego,
- Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ),
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
- Uniwersytet Jana Długosza
- Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk,
- oraz inni uznani eksperci w dziedzinie hydrobiologii, hydrotechniki i inżynierii środowiska.
Prezentacje skupią się na podejściu zintegrowanym – od monitoringu, przez wczesne reagowanie i profilaktykę, aż po wdrażanie efektywnych i skalowalnych technologii na poziomie całych zlewni.
Społeczne i gospodarcze znaczenie konferencji
Wysoka jakość wód stanowi priorytet nie tylko w kontekście ochrony środowiska, ale również rozwoju społeczno-gospodarczego. Wdrażane rozwiązania mogą:
- Poprawić lokalną gospodarkę – czyste wody sprzyjają m.in. rybołówstwu, rolnictwu czy turystyce wodnej,
- Aktywizować społeczeństwo lokalne – działania na rzecz środowiska integrują mieszkańców i zwiększają ich świadomość ekologiczną,
- Wzmacniać potencjał turystyczny – czyste rzeki i jeziora przyciągają zarówno inwestorów, jak i turystów zainteresowanych wypoczynkiem w otoczeniu natury,
- Wspierać realizację celów strategicznych Polski i Unii Europejskiej – zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi wpisuje się w założenia polityk ekologicznych i klimatycznych.
Z uwagi na rosnące wyzwania związane z utrzymaniem wysokiej jakości wód powierzchniowych, wspólne dyskusje i wymiana doświadczeń pomiędzy naukowcami, administracją publiczną oraz przedsiębiorcami są kluczowe dla przyszłych działań na rzecz ochrony bioróżnorodności oraz bezpieczeństwa ekologicznego kraju.
Szczegóły organizacyjne
- Data: 22 stycznia 2025 r.
- Miejsce: Siedziba IMGW-PIB w Warszawie (ul. Podleśna 61; Sala Narutowicza) oraz online.
Link:
Kod QR do spotkania na Microsoft Teams:
- Udział: bezpłatny
- Dostęp: Udział stacjonarny (na zaproszenie), możliwość śledzenia konferencji online (dostęp otwarty); późniejszy zapis dostępny będzie na oficjalnym kanale YouTube IMGW-PIB.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do śledzenia informacji na stronie internetowej IMGW-PIB oraz mediach społecznościowych Instytutu.
Załączniki:
Zał.1 Klauzula informacyjna IMGW-PIB monitoring
Zał.2 Wykaz stron, kanałów, serwisów i profili społecznościowych Organizatora
Zał.3 Regulamin prywatności IMGW-PIB i zgody
Kontakt do Komitetu Organizacyjnego: e-mail: hydrostrateg3@imgw.pl; tel.: 664-993-638; 502-064-123