Włączenie śniegu z terenów zurbanizowanych do całkowitej ilości śniegu w modelu pogody ALARO

Z końcem marca tego roku Gabriel Stachura, pracujący w Zakładzie Prognoz Numerycznych ACCORD w Laboratorium Modelowania Meteorologicznego CMOK/IMGW, zakończył udział w stażu zagranicznym w Pradze. Wynikiem jego prac badawczych jest uwzględnienie w polu całkowitej ilości śniegu także śniegu z terenów zurbanizowanych, który gromadzi się na dachach, drogach oraz zieleni miejskiej. Może to być istotne z punktu widzenia asymilacji danych, gdzie zasadniczą składową jest pole modelu (ang. background field), a także przy uruchamianiu kolejnych modeli numerycznych na podstawie warunków brzegowych z modelu ALARO.

Od kilku lat w konsorcjum RC LACE, które skupia zespoły modelowania pogody państw Europy Środkowo-Wschodniej, trwają prace nad sprzężeniem atmosferycznego modelu pogody ALARO z modelem procesów fizycznych zachodzących na powierzchni SURFEX. Wraz ze zwiększaniem rozdzielczości modeli pogodowych, prawidłowe odwzorowanie procesów wymiany ciepła oraz masy pomiędzy powierzchnią a atmosferą staje jeszcze bardziej istotne. Obecnie, skala horyzontalnego zróżnicowania powierzchni nadal znacznie przewyższa rozdzielczość poziomą większości modeli atmosferycznych działających operacyjnie w krajach europejskich. Z tego względu każdy grid modelu SURFEX dzieli się na cztery główne rodzaje powierzchni: jeziora, morza, naturę oraz tereny zurbanizowane. Niektóre z nich można podzielić dalej, np. w miastach można wyróżnić dachy, powierzchnie nieprzepuszczalne (drogi) i zieleń miejską. Dla każdego wyodrębnionego w ten sposób rodzaju pokrycia terenu obliczane się oddzielne strumienie ciepła oraz masy. Następnie są one uśredniane w obrębie grida i przekazywane do modelu atmosferycznego.

Wymiana masy w ramach obiegu wody ma duże znaczenie w kształtowaniu pogody w danym miejscu. W porze zimowej istotną rolę odgrywa tu pokrywa śnieżna. W modelu SURFEX może ona pojawiać się na każdym z czterech typów powierzchni. W trakcie integracji modelu w każdym kroku czasowym obliczane się strumienie energii i masy dla każdej z tych powierzchni oddzielnie. Jednakowoż, przy zapisie do pliku wynikowego, pole z całkowitą ilością śniegu obejmuje jedynie śnieg z terenów naturalnych (lasy, pola, łąki).

„Zaproponowane zmiany wpłyną na większą dokładność modelowego tła w procesie asymilacji danych, a co za tym idzie, mniejszy błąd początkowy estymacji pokrywy śnieżnej w modelu na początku prognozy”. – zauważa Gabriel Stachura.