Warszawa 24.07.2025 r
Nadchodzący tydzień – za sprawą kolejnych niżów z frontami atmosferycznymi przemieszczających się przez obszar naszego kraju – przyniesie pogodę pochmurną z deszczem, a początkowo także z burzami. Okresami, szczególnie na wschodzie Polski, opady mogą być intensywne. Najcieplej będzie w weekend, na południowym wschodzie temperatura wzrośnie do 28°C, w kolejnych dniach chłodniej, od 16°C do 22°C. Pod koniec okresu prognostycznego wzrośnie także prędkość i porywistość wiatru.
W piątek i sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu oraz burzami. Prognozowana wysokość opadów od 15 mm do 20 mm, w sobotę miejscami do 35 mm na zachodzie. Temperatura maksymalna od 18°C nad morzem do 28°C miejscami na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W burzach porywy wiatru do 65 km/h.
W niedzielę zachmurzenie duże, przelotne opady deszczu i burze na obszarze całego kraju. Temperatura minimalna od 14°C do 19°C. Temperatura maksymalna od 19°C nad morzem do 27°C miejscami na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie kraju z kierunków wschodnich, na zachodzie z zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.
W poniedziałek i wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, lokalnie burze. W poniedziałek miejscami w centrum i na północy opady intensywne. We wtorek stopniowy zanik opadów i większe przejaśnienia. Temperatura minimalna od 12°C do 19°C. Temperatura maksymalna od 18°C do 23°C. Wiatr umiarkowany, chwilami dość silny i porywisty, zachodni i północny. W burzach porywy wiatru do 70 km/h.
W środę i czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu. Na wschodzie kraju opady mogą być intensywne. Temperatura minimalna od 11°C do 17°C, w rejonach podgórskich około 9°C. Temperatura maksymalna od 16°C w strefie intensywnych opadów do 22°C miejscami na południu i zachodzie. Wiatr umiarkowany, chwilami dość silny i porywisty, zachodni i północno-zachodni.
Szczegółowa prognoza hydrologiczna dla Polski na najbliższy tydzień
Dorzecze Wisły
W najbliższych dniach na górnym odcinku Wisły prognozowane są wahania i spadki w strefie wody niskiej, odcinkami średniej, po niedzieli mogą zaznaczyć się wzrosty stanów wody. W środkowym i dolnym biegu Wisły prognozuje się stabilizację lub niewielkie spadki stanu wody w strefie wody niskiej.
Na dopływach górnej Wisły dziś mogą zaznaczyć się wzrosty stanów wody, a następnie do weekendu prognozowane są wahania i spadki w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. W niedzielę i poniedziałek prognozowane są znaczne opady, także o charakterze ciągłym, co przełoży się na sytuację hydrologiczną – na rzekach dominować będą wahania i wzrosty stanów wody z możliwością lokalnych przekroczeń stanów umownych. Następnie na ogół utrzymywać się będzie wyrównany przebieg stanów wody z lokalnymi wahaniami w przypadku wystąpienia opadów burzowych.
W zlewni Narwi i Bugu spodziewana jest stabilizacja stanu wody oraz lokalnie wzrosty i wahania (największe na początku przyszłego tygodnia) związane prognozowanymi opadami deszczu, dalszym spływem wody opadowej oraz pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stan wody w zlewni Narwi i Bugu będzie się układał w strefie wody niskiej i średniej oraz lokalnie wysokiej. Na stacji Czachy na rzece Wissa stan wody będzie się układał w okolicach progu ostrzegawczego. W Szreńsku na Mławce przekroczenie stanu ostrzegawczego będzie się utrzymywało, z niewielką tendencją wzrostową.
W pozostałych zlewniach rzek dorzecza Wisły przewidywane są wahania stanów wód związane z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu z burzami, dalszym spływem wód opadowych oraz miejscami z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Na stacjach w dorzeczu Wisły przeważać będzie strefa wody niskiej, lokalnie średniej, a punktowo wysokiej.
Dorzecze Odry
Na górnej Odrze prognozowane są spadki w strefie wody niskiej, w przypadku wystąpienia burz możliwe niewielkie wahania. Na Odrze środkowej prognozuje się głównie wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych, w strefie wody niskiej i średniej. Na Odrze granicznej stan wody będzie ulegał niewielkim wahaniom, odcinkowo z tendencją wzrostową, w strefie średniej, lokalnie niskiej.
W zlewniach dopływów Odry górnej i środkowej prognozowana jest stabilizacja, a okresami wzrosty i wahania, związane ze spływem wody opadowej lub pracą urządzeń hydrotechnicznych. Lokalnie, w miejscu występowania prognozowanych opadów burzowych, może dochodzić do gwałtownych wzrostów stanów wody. W przypadku kumulacji opadu możliwe jest też krótkotrwałe pojawienie się przekroczeń stanów ostrzegawczych.
W zlewni Warty prognozowany jest przebieg wyrównany i spadki stanów wody, lokalnie wahania. Stan wody na Warcie i jej dopływach układać się będzie w strefie wody niskiej i średniej. W wyniku opadów burzowych może dojść do krótkotrwałych wzrostów stanów wody, zwłaszcza na stacjach Ptusza i Piła na Gwdzie, z uwagi na wypełnioną retencję zlewni.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
W ciągu najbliższych dni wzdłuż Wybrzeża, w ujściowym Wisły, na Zalewie Szczecińskim i w ujściu Odry, na Zalewie Wiślanym oraz na Żuławach dominować będą wahania poziomu wody w strefie wody średniej. Po weekendzie możliwe będą silniejsze porywy wiatru wzdłuż Wybrzeża, co może przyczynić się do lokalnych wzrostów poziomu morza. Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej, na rzekach uchodzących do Zalewu Wiślanego oraz prognozowane są wahania i lokalne wzrosty stanu wody w strefie średniej i wysokiej, a lokalnie niskiej.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Dziś (24.07) przepływ wody poniżej progu SNQ występuje na 167 stacjach. Oznacza to wzrost liczby stacji hydrologicznych z niżówką hydrologiczną w porównaniu do poprzedniego tygodnia, kiedy ich liczba wyniosła 142. Aktualnie obowiązuje 47 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną w całym kraju. W ostatnim tygodniu, dzięki opadom deszczu odwołanych zostało 19 ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną.
Wilgotność gleby we wierzchniej warstwie (0-7 cm) poprawiła się, szczególnie na krańcach zachodnich kraju oraz na pograniczu woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, gdzie wartości wskaźnika przekraczają 90%. Duża wilgotność gleby jest także na południu, w górach. Jedynym obszarem, na którym wartość wskaźnika wilgotności gleby jest niska (tj. poniżej 40%) pozostaje zlewnia górnej i środkowej Warty. W głębszych warstwach gleby brak jest jednak stabilnego zapasu wody. W warstwie 7-28 cm niższa wilgotność jest notowana nie tylko w zlewni Warty, ale również w dorzeczu środkowej Wisły (woj. mazowieckie, świętokrzyskie). W warstwie 28-100 cm wysokie wartości wskaźnika są notowane tylko na południu Polski i w woj. warmińsko-mazurskim. Wartości poniżej 30% występują w dorzeczu Odry, ale również w zlewni Narwi i Bugu.
Notowane w ostatnim tygodniu opady deszczu przyczyniły się do stabilizacji sytuacji suszowej. Rejestrowane były głównie opady burzowe, które nie przyczyniły się do poprawy warunków wilgotnościowych w głębszych warstwach gleby. W nadchodzącym tygodniu, wobec prognozy opadów o charakterze przelotnym oraz burzowym, które będą rozproszone, można liczyć na początkową stabilizację sytuacji hydrologicznej pod kątem suszy. Istnieje możliwość poprawy warunków wilgotnościowych w glebie po niedzieli, kiedy to prognozowane są wyższe wartości opadów, zwłaszcza na wschodzie kraju.








