Przejdź do treści

12.01.2021

Prognoza pogody na 13-14 stycznia 2021 r.

W ciągu najbliższej doby będziemy pod wpływem niżu z ośrodkami nad Bałtykiem i południową Skandynawią. Od północnego zachodu w głąb kraju będą wędrowały kolejne fronty atmosferyczne przynosząc opady głównie śniegu, na wybrzeżu i Pomorzu także deszczu ze śniegiem.

W nocy z wtorku na środę najwięcej śniegu spadnie na wschodzie kraju i na Pogórzu Karpackim, około 7 cm, w Karpatach około 10 cm. Na zachodnim wybrzeżu możliwe burze. Miejscami wystąpi gołoledź lub oblodzenie. W całym kraju lekki mróz, chłodniej na terenach podgórskich, do -8°C. Nad morzem i obszarach podgórskich porywy wiatru do 65 km/h, w Tatrach do 70 km/h, a w Sudetach do 100 km/h. Wiatr będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

W środę nadal opady śniegu, nad morzem także deszczu ze śniegiem. Na zachodzie i północy kraju spadnie około 8 cm śniegu, w rejonach podgórskich i w górach około 10 cm. Na wybrzeżu możliwe lokalne burze. Jeszcze bez większego mrozu, od -2 na wschodzie do 2 na zachodzie i nad morzem, na obszarach podgórskich Karpat od -6°C do -3°C. Na zachodzie kraju porywy wiatru do 55 km/h, na wybrzeżu i obszarach podgórskich do 70 km/h, w Tatrach do 75 km/h, a w Sudetach do 110 km/h. Wiatr będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Noc ze środy na czwartek i czwartek przyniosą dalsze opady śniegu. Na nizinach przybędzie około 5 cm, w górach do 15 cm. Temperatura minimalna od -7°C do -2°C, w kotlinach Karpackich miejscami spadek temperatury do -12°C.  Na zachodzie kraju porywisty wiatr, do 65 km/h. W czwartek od -5°C na Suwalszczyźnie do około 0°C na zachodzie kraju, w dolinach górskich od -8° do -4°C. Wiatr okresami porywisty będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

W ostatnich dniach obserwujemy rozwój zjawisk lodowych na rzekach w zlewni górnej Wisły – południowe województwa. Zjawiska lodowe w postaci śryżu oraz lodu brzegowego pojawiły się początkowo na rzekach górskich głównie z zlewni górnej Wisły: Soła, Raba, Dunajec, Poprad, Biała Tarnowska, Wisłoka, San, a także na Narwi. W ostatnich dniach przy niskich temperaturach w godzinach nocnych oraz porannych rozwój zjawisk lodowych nasilił się. Na mniejszych rzekach w zlewni Raby pojawiła się nawet ciągła pokrywa lodowa.

W najbliższych dniach będziemy obserwować dalszy rozwój zjawisk lodowych nie tylko na mniejszych rzekach górskich (rezultatem czego mogą być podpiętrzone stany wody), ale również na rzekach nizinnych, głównie w zlewni Narwi, Biebrzy i Bugu. Zjawiska lodowe pojawią się również na rzekach oraz jeziorach na Mazurach i Suwalszczyźnie. Zimowy krajobraz w postaci pokrywy śnieżnej oraz zjawisk lodowych na rzekach, będzie przypominał iście zimową scenerię jakiej dawno nie widzieliśmy.