Przejdź do treści

12.01.2021

Symulacja eksperymentalna prognozy klimatycznej długoterminowej wysokiej rozdzielczości

Symulacja eksperymentalna prognozy klimatycznej długoterminowej wysokiej rozdzielczości przygotowana z wykorzystaniem rozwijanego w NCAR modelu WRF 4.2.1. Model został sparametryzowany i przygotowany w wersji klimatycznej dla dwóch siatek obliczeniowych (30 km i 10 km) przez prof. Mariusza Figurskiego, wykorzystuje dane początkowe z systemu prognoz klimatycznych CFS v.2.

W wielu opracowaniach, które publikują media wykorzystywane są prognozy globalne dostępne dla wielu zmiennych atmosferycznych za pośrednictwem archiwów operacyjnych. Kluczowym mankamentem pozostaje jednak zgrubna rozdzielczość przestrzenna modeli globalnych. Dlatego też w prognozowaniu pogody i prognozach klimatycznych często przenosi się informacje z modelu globalnego w dużej skali do obszaru ograniczonego geograficznie przy użyciu statystycznego lub dynamicznego zmniejszania skali.

W przypadku badań prowadzonych w IMGW-PIB, których wyniki są prezentowane, wykorzystane zostało dynamicznie zmniejszanie skali z wykorzystaniem mechanizmu zagnieżdżania siatek w modelu WRF, symulując przepływ atmosfery dla Europy środkowej.

Wstępne symulacje można znaleźć na naszym kanale YouTube:
https://youtu.be/VobO8ExoSGo
https://youtu.be/xbW-P7NJaCQ
https://youtu.be/yzDYnOKlMuM

Po testach wyniki modelu będą udostępnione w naszym serwisie pogodowym: meteo.imgw.pl