Przejdź do treści
AAA
Kontrast

Edukacja

Dzień dobry, tu IMGW-PIB!

Jesteśmy Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowym Instytutem Badawczym, który od ponad 100 lat specjalizuje się w tematach meteorologicznych i zabezpiecza prognozy dla Polski.

Przygotowaliśmy materiały, które każdy z uczniów z przyjemnością pozna. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli przewidzieć pogodę a także uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Prezentujemy trzy lekcje pogodowe: chmury, woda oraz satelity i radary. Każda lekcja składa się z prezentacji dla nauczyciela, którą może referować czytając ją lub prezentując na nośniku wideo. Uczniowie otrzymują fiszki – do wydrukowania lub pobrania na komputer czy telefon. Polecamy też nasz film edukacyjny – Klimat, woda i pogoda. To może być najlepsze wprowadzenie do zajęć lekcyjnych. Komiks to bonus i z pewnością spodoba się wszystkim. Można go przeglądać online (flipbook) lub sciągnąć na własny użytek. Niebawem pojawi się również wersja filmowa. 

Zapraszamy do niekończącej się podróży o pogodzie.

W przypadku dodatkowych pytań lub chęci otrzymania dodatkowych informacji edukacyjnych prosimy o kontakt z Zespołem Komunikacji IMGW-PIB pod adresem email – content@imgw.pl

 

Lekcja 1 - Chmury

Przedstawiamy plan i lekcję na temat chmur. To one fascynują ludzi od wieków. Dzięki obserwacji nieba możemy tworzyć prognozy dla danego terenu i czasu.

Materiały do pobrania dostępne poniżej.

 

Lekcja 2 - Dane radarowe i meteorologia satelitarna

Przedstawiamy plan i lekcję na temat radarów i satelitów, dzięki którym jesteśmy w stanie zobaczyć to, co wydaje się niewidzialne, sprawdzić co dzieje się dziesiątki kilometrów nad nami i dowiedzieć się o wiele więcej niż możemy przypuszczać!

Materiały do pobrania dostępne poniżej.

 

Lekcja 3 - Woda

Przedstawiamy plan i lekcję na temat wody. Wychodząc z domu, planując wycieczkę zastanawiamy się jaka będzie pogoda? Czy będzie padać? Deszcz  i śnieg to elementy, które mają dla nas największe znaczenie w prognozie pogody.

Materiały do pobrania dostępne poniżej.

 

Komiks edukacyjny: Weatherman. Historia człowieka, który wiedział wszystko o pogodzie. 

 

wheatherman-imgw-komiks-edukacyjny.jpg

 

Zobacz komiks online: https://imgw.pl/sites/default/files/weatherman/weatherman-2020/IMGW_WEATHERMAN_2020_1.html

Autorem kreski komiksu jest Tomasz Kleszcz.

 

Film: IMGW-PIB. Klimat, woda i pogoda