„Polityki klimatyczne strategicznym filarem suwerenności i obronności Polski” – relacja z posiedzenia Zespołu Parlamentarnego ds. edukacji klimatycznej

Na wtorkowym posiedzeniu Zespołu debatowano na temat korzyści łączenia rozwiązań proklimatycznych i adaptacyjnych z działalnością strategiczną w obszarze narodowego bezpieczeństwa militarnego. W spotkaniu wzięli udział pan Michał Ceran z CHOK oraz Joanna Wieczorek z LMM CMOK.

W trakcie rozmów poruszono tematy dotyczące możliwości wykorzystania środowiska naturalnego w zabezpieczeniu granicy Polski jako uzupełnienie projektu Tarcza Wschód. Zwrócono uwagę na kluczowy wpływ sytuacji hydrologicznej – zarówno w kwestii regulowania dostępności zasobów wodnych na różne cele strategiczne, jak również jako elementu budowania klimatycznej odporności środowiska i adaptacji mieszkańców. Ochrona i właściwe gospodarowanie zasobami wodnymi – zwłaszcza w perspektywie ich dużej zmienności i deficytów – dostrzegane są również przez specjalistów z obszaru bezpieczeństwa żywności oraz bezpieczeństwa energetycznego.

W agendzie wystąpień pojawiła się prelekcja dotycząca dezinformacji klimatycznej i jej istotnego znaczenia – również w działaniach sabotujących w obszarze obronności. Jak podano w Raporcie European Digital Media Observatory z 2023 roku, dezinformacja związana z klimatem stanowi już 12 proc. wszystkich treści dezinformacyjnych. Silny trend wzrostowy obserwuje się szczególnie w państwach Unii Europejskiej.

Przedstawiciele IMGW-PIB wsparli merytorycznie dyskusję, wskazując na wielopłaszczyznowe strategiczne znaczenie ochrony zasobów wodnych. Podkreślali istotną rolę niebieskiej infrastruktury i utrzymania zasobów biologicznie dostępnych w środowisku – mogą one nie tylko ochronić obszary cenne środowiskowo, rolniczą produkcję, ale również sprzyjać niwelowaniu obciążenia gorącem w okresie fal upałów. Badania naukowe potwierdzają bowiem, że na obszarach dotkniętych wcześniej suszą natężenie, długość trwania oraz struktura czasowa fali upałów stanowią większe zdrowotne wyzwanie (https://journals.ametsoc.org/view/journals/apme/64/5/JAMC-D-24-0072.1.pdf).

W czasie spotkania przedstawiono również ogólnodostępne serwisy IMGW-PIB, które mogą zasilić danymi analizy i działania profesjonalistów, instytucji i resortów, a jako źródło transparentnych danych wspomagać factchecking i walkę z dezinformacją:

Transmisję z posiedzenia można obejrzeć pod adresem https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/transmisje.xsp?unid=E06996D39DD3ADE2C1258C590052B3F5#.