PROGNOZA METEOROLOGICZNA
W ciągu najbliższego tygodnia nad Polską pogodę będzie kształtował silny wyż znad północnej i wschodniej Europy. W weekend jeszcze miejscami zaznaczy się wpływ płytkiego niżu, który przyniesie słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. W piątek nad ranem ślisko na drogach, zwłaszcza we wschodniej i południowej Polsce. Napływać zacznie dość suche powietrze kontynentalne ze wschodu, w weekend początkowo tylko będzie nieco bardziej wilgotne. Od niedzieli coraz więcej słońca, w drugiej połowie tygodnia stopniowe ochłodzenie i ponownie opady mieszane.
Widok z Kasprowego Wierchu, luty 2025 r. Fot. Michał Trzebunia | IMGW-PIB
W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. W zachodniej połowie kraju słabe opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W Sudetach słaby śnieg oraz zawieje i zamiecie śnieżne. Rano na południu i wschodzie na drogach i chodnikach ślisko! Temperatura minimalna od -5°C na wschodzie i południu, ok. -1°C w centrum do 2°C nad samym morzem, nieco chłodniej w kotlinach górskich ok. -7°C. Temperatura maksymalna od ok. -1°C na północnym wschodzie i przedgórzu do 4°C na zachodzie i Wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, w wielu miejscach porywisty, w górach porywy do 70 km/h, z kierunków wschodnich.
W sobotę więcej rozpogodzeń na zachodzie kraju, na wschodzie jeszcze pochmurno, ale już nie powinno padać. Temperatura minimalna od -6°C na wschodzie do -1°C na zachodzie i nad morzem. Temperatura maksymalna odpowiednio od 0°C do 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, wschodni i południowo-zachodni. W Sudetach porywy do 100 km/h.
W niedzielę i poniedziałek słonecznie, tylko na Pomorzu okresami więcej chmur i tam możliwe słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od -9°C na wschodzie do ok. 0°C na zachodzie i Wybrzeżu. Temperatura maksymalna od 1°C na wschodzie do 3°C, 6°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na Pomorzu porywisty, wschodni i północno-wschodni.
We wtorek i środę kontynuacja suchej i słonecznej aury w całej Polsce oraz stopniowe ochłodzenie. Nocami temperatura minimalna spadnie do -10°C we wschodniej i południowej części kraju, ale także lokalnie w centrum. Na zachodzie ok. -4°C. Temperatura maksymalna od -2°C na wschodzie do 3°C na zachodzie. Wiatr słaby, zmienny, w środę na zachodzie także umiarkowany i porywisty, północno-wschodni i wschodni.
W czwartek wzrost zachmurzenia, na wschodzie i północy kraju pojawią się opady deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie też śniegu. Na drogach może być ślisko. Temperatura minimalna od -10°C na południowym wschodzie, do -5°C na zachodzie i ok. 0°C nad morzem; na terenach podgórskich Karpat możliwe spadki do -15°C. Temperatura maksymalna od -1°C na wschodzie do 4°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany i porywisty, północno-zachodni.
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
W najbliższych dniach na rzekach w całym kraju obserwować będziemy stabilizację oraz niewielkie spadki w aktualnych strefach wody niskiej i średniej. Początkowo na rzekach zlewni górnej Wisły, a następnie w całym dorzeczu Wisły zaczną rozwijać się zjawiska lodowe w postaci lodu brzegowego oraz śryżu.
Dorzecze Wisły
W ciągu najbliższych dni na Wiśle prognozuje się spadki głównie w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. W kolejnych dniach utrzymywać się będzie stabilizacja oraz nieznaczne wahania na dolnej Wiśle związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Niewielkie sumy opadów przyczynią się do utrzymywania się stanów wody głównie w strefie wody niskiej lub na pograniczu wody niskiej i średniej na całej długości rzeki.
Na rzekach w zlewni górnej Wisły oraz w zlewniach rzek uchodzących do Dunaju i Dniestru w granicach państwa prognozowane są głównie spadki bądź stabilizacja, a lokalnie możliwe wahania bądź niewielkie wzrosty poziomu wody – w strefie stanów średnich lub niskich. Punktowo w górnych częściach zlewni karpackich dopływów Wisły możliwe są zaburzenia związane z tworzącymi się zjawiskami lodowymi. W najbliższych dniach ze względu na niskie temperatury występujące nocami rozwój zjawisk lodowych przyspieszy.
W zlewni Narwi i Bugu prognozowana jest stabilizacja bądź spadki poziomu wody – w strefie stanów średnich lub niskich. Na dopływach Wisły środkowej przewiduje się stabilizację i opadanie stanów wody oraz lokalne wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody średniej i niskiej, a tylko lokalnie w wysokiej. Po weekendzie w związku z niższymi temperaturami w zlewni Narwi i Bugu tworzyć się będą zjawiska lodowe w postaci lodu brzegowego oraz śryżu, które mogą zaburzać przepływ i poziom wody w rzekach.
Dorzecze Odry
W dorzeczu Odry podobnie jak Wisły, ze względu na niewielkie sumy opadów oraz brak pokrywy śnieżnej dominować będą spadki i stabilizacja. Na górnej Odrze prognozowane są spadki stanów wody w strefie wody średniej. Na Odrze skanalizowanej prognozowane są niewielkie wahania stanów wody w strefie wody średniej, związane z gospodarką wodną. Większe zmiany mogą wystąpić na odcinku Malczyce – Ścinawa. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozowane są niewielkie spadki i wahania stanów wody w strefie wody średniej.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowane są niewielkie spadki oraz stabilizacja stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Lokalnie na Opawie utrzymują się stany wody powyżej stanu ostrzegawczego. W Zbytowej na Widawie może zostać ponownie przekroczony stan ostrzegawczy. Większe zmiany stanów wody mogą wystąpić na odcinkach rzek poniżej urządzeń hydrotechnicznych. Na granicznym odcinku Odry, poniżej profilu hydrologicznego Słubice do profilu hydrologicznego Gryfino dominować będą niewielkie spadki stanów wody. Stany wody układać się będą w strefie stanów średnich.
Na Warcie dominować będzie stabilizacja stanów wody. Na dopływach Warty prognozowana jest stabilizacja i spadki. Występować mogą także wzrosty oraz wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach, układać się będą w strefach wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Na stacji hydrologicznej Dębe na Swędrni utrzymywać się będzie przekroczenie stanu ostrzegawczego. Na Noteci i dopływach prognozowana jest stabilizacja i spadki stanów wody. Występować mogą również wzrosty oraz wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą w strefach wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
W ciągu najbliższych dni wzdłuż Wybrzeża, w ujściowym odcinku Odry i Wisły, na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym oraz na Żuławach przewidywane są wahania i okresowe wzrosty poziomów wody w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej.
Na rzekach Przymorza, na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego przewidywane są wahania i spadki stanów wody w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej.
Morze Bałtyckie, Ustka 03.02.2025 r. Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska | IMGW-PIB
SUSZA HYDROLOGICZNA
Dziś na 14 stacjach (06.02.2025) przepływ wody układa się poniżej progu SNQ. Oznacza to wzrost liczby stacji o 4 w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Aktualnie obowiązują ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną dla zlewni górnego Ełku i górnej Legi (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie). W nadchodzącym tygodniu sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy oraz liczba stacji poniżej SNQ będą się utrzymywać na podobnym poziomie.