Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (11.07 – 17.07.2025)

W weekend przemieszczać się będzie niż ze wschodu na zachód kraju, a co za tym idzie cały czas występować będą opady deszczu. Natomiast z biegiem tygodnia zmieni się charakterystyka opadów. Jednostajne opady związane z niżem genueńskim zostaną zastąpione przez opady przelotne i burze. Od niedzieli nastąpi zauważalne ocieplenie i termometry w wielu miejscach w Polsce wskażą wartości znacznie powyżej 20°C.

Ryc.1 Wisła w Warszawie

W piątek zachmurzenie będzie duże, z przejaśnieniami na południu. W wielu miejscach wystąpią opady deszczu, na północy o umiarkowanym natężeniu, a miejscami również burze. Suma opadów do 25 mm. Temperatura maksymalna od 15°C–17°C w centrum do 21°C na zachodzie i południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni, od wschodu skręcający na kierunki południowe. Nad morzem wiatr dość silny i silny od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 85 km/h, z kierunków północnych.

W sobotę prognozowane są przelotne opady deszczu i burze, zwłaszcza na północnym zachodzie i południowym wschodzie. Opady burzowe mogą mieć charakter ulewny, z sumą opadów lokalnie na zachodzie do 25 mm. Temperatura maksymalna od 16°C na południu i nad morzem do 22°C na krańcach wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, przeważnie z kierunków południowych, jedynie na Pomorzu z kierunków wschodnich i tam możliwe porywy do 60 km/h. W trakcie ewentualnych burz porywy wiatru 55 km/h.

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu oraz burze w całym kraju. Temperatura maksymalna od 18-20°C nad morzem do 25°C w centrum i na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków południowych. W trakcie burz możliwe porywy do 60 km/h.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu w całym kraju, a burze zwłaszcza na północy i wschodzie. Temperatura maksymalna od 21°C na północy, do 26°C na południu. Nad samym morzem chłodniej około 19-20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych, od zachodu stopniowo skręcający na zachodni. W trakcie burz wiatr porywisty, a na Podkarpaciu porywy do 60 km/h.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu. Na wschodzie możliwe burze. Temperatura maksymalna od około 20°C na północy do 26°C na południowym zachodzie. Nad samym morzem od 19°C do 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W trakcie burz wiatr porywisty, a w Karpatach w porywach do 55 km/h.

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a na zachodzie i południu także z rozpogodzeniami. W całym kraju przelotne opady deszczu, a na północy także burze. Temperatura maksymalna przeważnie od 20°C do 23°C, na północy chłodniej; od 18°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. W dalszym ciągu w całej Polsce przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie również burze. Temperatura maksymalna od 18°C do 22°C, w rejonach podgórskich około 15°C. Wiatr słaby, na zachodzie również umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, jedynie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie południowo-zachodni. W trakcie burz wiatr porywisty.

Szczegółowa prognoza hydrologiczna dla Polski

Prognoza wykonana 10.07.2025 r. Może ona się zmienić w przypadku zmiany warunków meteorologicznych. Hydrolodzy aktualizują prognozę codziennie. Aktualna prognoza hydrologiczna zawsze dostępna w serwisie hydrologicznym https://hydro.imgw.pl/.

W najbliższych dniach na rzekach początkowo przeważać będą wahania, lokalne wzrosty związane z prognozowanymi opadami i spływem wód opadowych, miejscami również stabilizacja. Pod koniec omawianego okresu przeważać będzie stabilizacja i lokalne spadki. Stany wody układać się będą głównie w strefie wody średniej i niskiej lokalnie wysokiej. Notowane w minionych dniach opady chwilowo poprawiły sytuację pod względem suszy hydrologicznej. 

Dorzecze Wisły

W ciągu najbliższych dni na górnej przeważać będzie stabilizacja i spadki w strefie wody średniej i wysokiej. Przebieg stanów wody będzie w dużej mierze zależny od pracy zbiornika Goczałkowice. Na środkowym odcinku Wisły początkowo obserwować będziemy stabilizację z nieznaczną tendencją wzrostową, a od weekendu w związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej, notowane będą większe wzrosty, do strefy wody średniej. Na dolnym odcinku Wisły początkowo prognozowana jest stabilizacja z nieznaczną tendencją wzrostową, a po weekendzie zaznaczą się większe wzrosty do strefie wody średniej. W ujściowym odcinku Wisły spodziewane są wahania na pograniczu strefy wody średniej i wysokiej.

Na rzekach w zlewni górnej Wisły do piątku możliwe są jeszcze miejscowe wzrosty stanów wody, a od weekendu przeważać będą spadki. Lokalnie nadal notowane będą wahania i wzrosty związane ze spływem wód opadowych i w wyniku prognozowanych opadów. W niedzielę, w czasie prognozowanych opadów związanych z burzami, wzrosty lokalnie mogą być gwałtowne, z punktowymi przekroczeniami stanów umownych. Dotyczy to szczególnie zlewni górskich i obszarów zurbanizowanych. Stany wody układać się będą w strefy wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej, początkowo z punktowymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych.

W zlewni Narwi i Bugu w okresie prognozy zaznaczą się lokalne wzrosty i wahania związane z prognozowanymi opadami. Początkowo mogą mieć one gwałtowny charakter. Stany wody w zlewni Narwi i Bugu układać się będą w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. W kolejnych dniach zwiększał się będzie udział stacji w strefie wody średniej.

Na dopływach Wisły środkowej oraz dolnej przewiduje się głównie stabilizację oraz okresowe wahania i miejscowe wzrosty związane ze spływem wód opadowych i prognozowanymi opadami oraz z pracą urządzeń hydrotechnicznych – strefie wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej.

Dorzecze Odry

Na górnej Odrze przeważać będzie stabilizacja i spadki na pograniczu strefy wody średniej i niskiej. Na Odrze skanalizowanej przeważać będą wahania w strefie wody średniej i niskiej, początkowo z tendencją wzrostową. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej prognozowane są początkowo wzrosty a następnie stabilizacja i kolejno tendencja spadkowa w strefie wody niskiej,  lokalnie na pograniczu wody niskiej i średniej. Na dolnym odcinku Odry spodziewana jest początkowo stabilizacja a w weekend kilkucentymetrowe wzrosty i w kolejnych dniach stabilizacja – w strefie wody niskiej. W ujściowym odcinku przeważać będą wahania w strefie wody średniej. Od piątku pojawią się wzrosty do strefy wody wysokiej z możliwością krótkotrwałego osiągnięcia stanu ostrzegawczego.

W zlewniach dopływów górnej Odry prognozowane są głównie stabilizacja i spadki stanu wody. Większe wahania i wzrosty możliwe będą podczas epizodów opadowych, szczególnie w weekend. W zlewniach dopływów środkowej Odry, szczególnie jej prawostronnych nizinnych dopływów, w związku z prognozowanymi w weekend opadami, pojawią się wzrosty stanów wody, lokalnie do strefy wody wysokiej. Stan wody na dopływach Odry będzie układać się w strefie niskiej, lokalnie średniej, a punktowo wysokiej. Okresowo, na lewostronnych dopływach Odry mogą mieć miejsce wahania i wzrosty, związane z pracą zbiorników.

Na Warcie i jej dopływach prognozowane są wzrosty i wahania związane z prognozowanymi opadami, szczególnie w czasie weekendu. Pojawiać się będą również lokalne spadki i stabilizacja. Okresami występować mogą również wzrosty oraz wahania spowodowane pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach będą układać się w strefach wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej.

Wybrzeże i rzeki Przymorza

Początkowo wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym oraz na Żuławach prognozowane są wahania i wzrosty poziomu wody, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych, w związku z silniejszym wiatrem z sektora północnego. Podwyższone poziomy wody mogą utrzymywać się do końca okresu prognostycznego.

Na rzekach Przymorza prognozowane są na ogół stabilizacja i wahania w aktualnych strefach stanu. Na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego początkowo  prognozowane są wahania i wzrosty stanów wody do strefy wysokiej, związane ze zjawiskiem cofki. Wzrosty i wahania będą również wynikać z prognozowanych opadów. Możliwe są krótkotrwałe przekroczenia stanów ostrzegawczych.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Dziś (10.07) na 197 stacjach przepływ wody układa się poniżej progu SNQ. Oznacza to duży spadek liczby stacji hydrologicznych z niżówką hydrologiczną w porównaniu do poprzednich dni, kiedy ich liczba przekraczała nawet 300 stacji.

Aktualnie obowiązuje 77 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną w całym kraju. W ostatnim tygodniu przybyło 11 nowych ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną.

Wilgotność gleby we wierzchniej warstwie (0-7 cm) znacząco poprawiła się na południu, wschodzie i w centrum kraju. Na przeważającym obszarze przekracza 70%. Na zachodzie i lokalnie na Pomorzu nadal jest sucho – wilgotność w przypowierzchniowej warstwie wynosi miejscowo mniej niż 30%. W warstwie 7-28 cm sytuacja również uległa lokalnej poprawie, choć na zachodzie, północy i w centrum kraju nadal na przeważającym obszarze nie przekracza 50%. W głębszych warstwach sytuacja wilgotnościowa nie uległa większym zmianom.

Notowane w minionych dniach opady deszczu przyczyniły się do poprawy sytuacji hydrologicznej pod względem suszy, szczególnie w południowo – wschodniej Polsce.  W najbliższych dniach nie są już prognozowane tak wysokie sumy opadów, ale opady będą rozproszone po całym kraju co pozwoli na krótkotrwałą stabilizację sytuacji pod względem suszy. Liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie utrzymywać się na poziomie zbliżonym do obecnego.

Ryc. 2. Suma skumulowanego opadu od początku lipca 2025.
Ryc. 3. Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.
Ryc. 4. Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba
stacji z przepływem poniżej SNQ.
Ryc. 5. Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 10.07.2025 r.
Ryc. 6. Liczba stacji, na których notowano przekroczenia stanów alarmowych lub ostrzegawczych o godzinie 8:00
(na 605 stacji IMGW-PIB).
Ryc. 7. Wilgotność gleby w warstwie 0-7 cm, 10.07.2025 r.
Ryc. 8. Wilgotność gleby w warstwie 7-28 cm, 10.07.2025 r.
Ryc. 9. Stan wody na rzekach w Polsce 10.07.2025 r. godz. 8:00.