Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (25.04-01.05.2025 r.)

PROGNOZA METEOROLOGICZNA

W piątek płytki niż, przemieszczający się na południu kraju, przyniesie pogodę pochmurną z opadami deszczu i burzami, ale od północy postępować już będą rozpogodzenia. W weekend znajdziemy się w zasięgu wyżu, będzie słonecznie, ale chłodno. Na północy i wschodzie kraju spodziewane przymrozki (do –2°C); w dzień temperatura wzrośnie do 19°C. Od wtorku ponownie wzrost zachmurzenia i przelotne opady deszczu.

Burza w okolicy Pyrzowic na Śląsku, 19.05.2024 r. Fot. Wiktoria Dyszy | IMGW-PIB

W piątek pochmurno z rozpogodzeniami na północnym zachodzie. Przelotne opady deszczu, a w Małopolsce i na Podkarpaciu także burze. Prognozowana wysokość opadów w burzach od 35 mm do 55 mm. Temperatura maksymalna wyniesie od 7°C na wybrzeżu do 21°C na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w burzach porywy do 55 km/h, północny i północno-wschodni.

W nocy z piątku na sobotę większe zachmurzenie i początkowo opady deszczu na krańcach południowych; na pozostałym obszarze zachmurzenie małe lub bezchmurnie. Na północy kraju lokalnie spadek temperatury do –2°C, najcieplej na południowym wschodzie około 8°C. Wiatr słaby, z kierunków północnych.

W sobotę, niedzielę i poniedziałek słonecznie, ale chłodno. Noce z przymrozkami na północy i wschodzie kraju, do –2°C; najcieplej w strefie nadmorskiej, tam około 5°C. W dzień temperatura kształtować się będzie w przedziale od 7°C w strefie nadmorskiej do 19°C w poniedziałek na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo północny i wschodni, potem południowy.

Od wtorku do czwartku zachmurzenie zmienne, okresami przelotne opady deszczu. Temperatura w nocy od 4°C do 10°C, zaś w dzień od 10°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni i północny.

SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA

Czwartek przyniesie bardzo silne i niebezpieczne burze – punktowo sumy opadów w ciągu 12 h mogą przekroczyć nawet 50-70 mm. W piątek nadal burze i opady – głównie na południu kraju. Weekend i pierwsza połowa przyszłego tygodnia upłynie już pod znakiem chłodniejszej, ale bardziej stabilnej sytuacji pogodowej – od soboty nie są już prognozowane znaczące opady.

Jezioro Sajmino, 20.04.2025 r. Fot. Grzegorz Walijewski | IMGW-PIB

Dorzecze Wisły

Na górnej Wiśle przeważać będzie stabilizacja i spadki stanów wody. Okresowo, w czwartek i piątek mogą zaznaczyć się wzrosty stanów wody z uwagi na prognozowane opady. Stan wody na górnej Wiśle będzie układał się w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. Na środkowej Wiśle prognozuje się opadanie w strefie wody niskiej i wahania na wysokości zbiornika we Włocławku.

W zlewniach dopływów górnej Wisły prognozowany jest głównie wyrównany przebieg stanów wody, a także niewielka tendencja spadkowa w strefie wody niskiej i średniej. Najtrudniejsza sytuacja hydrologiczna będzie podczas burz i opadów w czwartek. Prognozowane sumy mogą sięgać 50-70 mm w ciągu 12 h, a lokalnie sumy opadów mogą być jeszcze większe. Dodatkowo, dzienna konwekcja może mieć jeszcze swoją kontynuację w nocy z czwartku na piątek. Największe zagrożenie będzie związane z punktowym opadem w trakcie stacjonarnych burz. Istnieje realne ryzyko lokalnych podtopień na obszarach zurbanizowanych, lokalnie w zlewniach kontrolowanych mogą pojawić się przekroczenia stanów umownych. W piątek możliwe dalsze wzrosty na rzekach związane z opadami burzowymi. Sytuacja hydrologiczna na dopływach górnej Wisły zacznie stabilizować się od soboty. Wskutek ochłodzenia i braku znaczących opadów atmosferycznych stany wody na rzekach zaczną się stabilizować i ulegać spadkom.

W zlewni Narwi i Bugu przez większość okresu prognozy dominować będzie stabilizacja i opadanie stanów wody. Lokalne wahania wynikać będą z prowadzonej gospodarki wodnej i opadów deszczu o charakterze burzowym – głównie w czwartek i piątek. Stany wody układać się będą w strefie wody niskiej, lokalnie średniej, a tylko punktowo w wysokiej.

W zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły stany wody utrzymają się w aktualnych strefach, czyli w strefie wody średniej i niskiej, odcinkami wysokiej. Prognozowany jest ustabilizowany przebieg stanów wody oraz powolne spadki. Lokalnie mogą zaznaczyć się okresowe, nieznaczne wzrosty po opadach deszczu, a także wahania związane z działaniem urządzeń hydrotechnicznych.

Dorzecze Odry

Na górnej Odrze stany wody przez większą część okresu będą miały wyrównany przebieg lub tendencję spadkową, w strefie stanów średnich i niskich. Większe wzrosty w strefie wody średniej w górnym odcinku Odry prognozowane są w czwartek i piątek. Na odcinku skanalizowanym będą miały miejsce wahania związane prowadzoną gospodarką wodną – w strefie wody średniej i niskiej. Poniżej Zbiornika Racibórz Dolny jutro przed południem wystąpią wahania stanu wody związane z okresowym ruchem zasuw. Na odcinku Odry swobodnie płynącej stan wody będzie układać się w strefie wody niskiej, ulegając okresowym spadkom i stabilizacji. Na granicznym odcinku Odry dominować będzie stabilizacja i lokalne wahania w strefie wody niskiej i średniej.

W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przeważać będzie stabilizacja i spadki stanów wody w strefie niskiej i średniej, punktowo wysokiej. Początkowo, szczególnie podczas burz i opadów w czwartek, możliwe są gwałtowne wzrosty stanów wody i krótkotrwałe przekroczenia stanów umownych. Istnieje ryzyko podtopień, zwłaszcza na obszarach miejskich i na mniejszych ciekach kontrolowanych. Najwyższe sumy opadów w trakcie burz mogą mieć miejsce na terenie woj. śląskiego i opolskiego, ale w woj. dolnośląskim prognozuje się także silny deszcz z burzami. W kolejnych terminach będą miały miejsce stopniowe spadki stanów wody.

Na górnej Warcie w związku z prognozowanymi opadami burzowymi możliwe są wzrosty w strefie wody średniej. Na dopływach Warty prognozowana jest dalsza stabilizacja i tendencja spadkowa stanów wody. Przeważać będzie strefa wody niskiej, lokalnie występować będzie strefa średnia, a tylko punktowo strefa wody wysokiej.

Przekroczenie stanu ostrzegawczego w Branicach na bocznym korycie Opawy będzie się utrzymywało.

Wybrzeże i rzeki Przymorza

Wzdłuż Wybrzeża, w ujściowym odcinku Odry i Wisły, na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim oraz na Żuławach nie są prognozowane znaczące zmiany poziomu morza – zaznaczą się jedynie wahania w strefie wody średniej. Na rzekach Przymorza prognozowana jest stabilizacja oraz spadki stanów wody – głównie w strefie wody średniej i niskiej.

SUSZA HYDROLOGICZNA

Dziś (24.04) przepływ wody poniżej progu SNQ występuje na 34 stacjach. Oznacza to wzrost liczby stacji hydrologicznych z niżówką hydrologiczną w porównaniu do poprzedniego tygodnia, kiedy takich stacji było 31 (17.04).

Aktualnie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne przed suszą hydrologiczną:

  • dla zlewni górnego Ełku i górnej Legi (woj. warmińsko-mazurskie);
  • dla zlewni górnej Noteci (woj. kujawsko-pomorskie, wielkopolskie);
  • dla Warty środkowej o Zbiornika Jeziorsko do Wełny (woj. wielkopolskie);
  • dla zlewni Pisy (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie);
  • dla zlewni Przemszy i przyrzecza Wisły (woj. śląskie, małopolskie). 

W okresie prognozy, wraz z kontynuacją ciepłej i słonecznej aury, poziom zagrożenia niżówką hydrologiczną zacznie ponownie się zwiększać. Szybki wzrost liczby stacji będzie jednak lokalnie hamowany przez pojawiające się przelotne opady deszczu.

Suma skumulowanego opadu od początku kwietnia 2025.

Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.

Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.

Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 24.04.2025 r.

Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 24.04.2025 r.

Stan wody na rzekach w Polsce 24.04.2025 r. godz. 8:00.

Prognoza na kolejne dni 25-30.04.2025 r. | https://meteo.imgw.pl/