PROGNOZA METEOROLOGICZNA
Najbliższy tydzień, jak przystało na wiosnę, ze zmienną aurą. W piątek i sobotę będzie słonecznie i ciepło. Słaby deszcz możliwy tylko na południu kraju. Temperatura powietrza wzrośnie do 17°C, ale nocą mogą występować przygruntowe przymrozki. Niedziela i poniedziałek pochmurne z opadami deszczu i chłodniejsze, około 10°C. Od wtorku stopniowy zanik opadów oraz ponowny wzrost temperatury do 18°C.

W piątek i sobotę pogodnie na przeważającym obszarze kraju, tylko w sobotę na krańcach południowych więcej chmur i tam słaby deszcz, a w Tatrach deszcz ze śniegiem lub śnieg. Temperatura nocą od 2°C do 7°C, w dzień od 10°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie porywisty, wschodni i południowy.
W niedzielę i poniedziałek zachmurzenie duże z opadami deszczu, na Pomorzu i w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Będzie chłodniej, na wschodzie możliwe przygruntowe przymrozki i w poniedziałek w ciągu dnia od 7°C do 11°C, w rejonach podgórskich i na Wybrzeżu około 5°C. Wzrośnie także prędkość i porywistość zachodniego i północno-zachodniego wiatru. Na Wybrzeżu wiatr w porywach osiągać może do 60 km/h.
We wtorek i środę miejscami jeszcze sporo chmur i gdzieniegdzie przelotne opady deszczu, ale również postępujące przejaśnienia i rozpogodzenia. Stopniowy wzrost temperatury do 16-17°C. Wiatr północny i północno-zachodni słaby i umiarkowany, okresami porywisty.
W czwartek słonecznie, tylko na Wybrzeżu więcej chmur i tam możliwy przelotny deszcz. Prognozowany jest dalszy wzrost temperatury powietrza do około 18°C, tylko nad samym morzem będzie około 9°C. W nocy ze środy na czwartek na północnym wschodzie przygruntowe przymrozki. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni, nad morzem porywisty.
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
Jeszcze w piątek i sobotę (28-29.03) sucha, słoneczna i stabilna aura sprawi, że na rzekach kontynuowany będzie trend niewielkich spadków bądź utrzymywania się stanów wody. Od niedzieli (30.03) prognozowany jest powrót opadów deszczu, a w górach śniegu. Na rzekach stany wody mogą lokalnie wzrastać lub wahać się w wyniku spływu wody opadowej. Zmiany będą raczej niewielkie i na ogół w aktualnych strefach stanów. Punktowo, w dorzeczu Odry utrzymają się przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Dorzecze Wisły
Na górnej Wiśle do niedzieli stany wody będą ustabilizowane w strefie stanów średnich i na pograniczu strefy stanów średnich i niskich. Od stacji hydrologicznej Puławy–Azoty notowany będzie wzrost stanów wody związany ze spływem wody opadowej z górnej części dorzecza z dni wcześniejszych. Od niedzieli, w wyniku przewidywanych opadów, mogą pojawić się okresowe wzrosty stanów wody w aktualnych strefach stanów. Spływ wody opadowej i wspomniane wzrosty wraz z biegiem tygodnia widoczne będą na kolejnych stacjach hydrologicznych na górnej Wiśle. Przez cały okres stany wody mogą być zaburzane w wyniku działania urządzeń hydrotechnicznych, szczególnie na skanalizowanym odcinku rzeki. Na Wiśle środkowej do końca weekendu, a w końcowym odcinku także w poniedziałek 31.03, rejestrowane będą wzrosty stanów wody w strefie stanów niskich (o ok. 10 cm) wskutek przemieszczania się wód opadowych w dół rzeki. Po zakończeniu trendu rosnącego, od poniedziałku-wtorku (31.03-01.04) nastąpi opadanie stanów wody i przebieg się wyrówna. Na dolnej Wiśle najpierw wystąpią niewielkie spadki, lokalnie do strefy wody niskiej, następnie prognozowana jest stabilizacja, aż wreszcie, bliżej końca okresu prognozy pojawią się nieznaczne wzrosty w strefie stanów niskich i średnich. Na stacjach hydrologicznych położonych tuż za zbiornikiem Włocławek obserwowane będą także wahania stanów wody o amplitudach zależnych od pracy zbiornika.
W zlewniach dopływów górnej Wisły do niedzieli (30.03) prognozujemy utrzymanie się aktualnych stanów wody, a także powolny trend opadania. Od niedzieli, w wyniku prognozowanych opadów deszczu, miejscami na rzekach w tym obszarze stany wody będą rosły lub wahały się, przede wszystkim w strefie stanów średnich, lokalnie niskich. Nie jest wykluczony chwilowy wzrost do strefy stanów wysokich. Na rzekach pozostających pod wpływem pracujących urządzeń hydrotechnicznych możliwe są większe zmiany w stanach wody.
W zlewni Narwi i Bugu opady deszczu będą niewystarczające, aby doprowadzić do zmiany w sytuacji hydrologicznej, dlatego przez cały okres prognozy dominować będzie stabilizacja i opadanie stanów wody, które punktowo mogą być zaburzone nieznacznymi wzrostami i wahaniami w wyniku spływu wody z opadów deszczu. Lokalnie na przebieg stanów wody będzie wpływać praca urządzeń wodnych (możliwe wahania). Rzeki pozostaną głównie w strefie stanów niskich i średnich. W zlewni Pisy, zlewni górnego Ełku i górnej Legi utrzyma się stan suszy hydrologicznej.
W zlewniach dopływów środkowej i dolnej Wisły stany wody utrzymają się w aktualnych strefach, czyli w strefie wody średniej i niskiej, odcinkami wysokiej. Prognozowany jest ustabilizowany przebieg stanów wody oraz powolne spadki. Lokalnie mogą zaznaczyć się okresowe, nieznaczne wzrosty po opadach deszczu, a także wahania związane z działaniem urządzeń hydrotechnicznych.
Dorzecze Odry
Na górnej Odrze stany wody będą wyrównane w strefie stanów średnich. Lokalnie mogą wystąpić nieznaczne wahania po opadach deszczu. Na Odrze skanalizowanej największy udział w zmianach stanów wody będą miały pracujące urządzenia wodne, zbiorniki i jazy – możliwe są wahania w strefie wody średniej, okresowo niskiej. Na Odrze środkowej swobodnie płynącej oraz na granicznym odcinku rzeki stany wody będą ustabilizowane, a także możliwy jest niewielki trend spadkowy. Na tym odcinku Odry dominować będzie strefa wody średniej.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry do niedzieli (30.03) oczekiwane jest niewielkie opadanie stanów wody oraz stabilizacja – czyli utrzymanie trendów z dni poprzednich. Od niedzieli (30.03), jeśli spadnie deszcz, stany wody będą nieznacznie rosły lub wahały się na ogół w aktualnych strefach (opady nie będą duże). Na rzekach obecna będzie strefa stanów średnich, miejscami niskich oraz wysokich. Lokalnie, na przebieg stanów wody wpływ będzie miała praca urządzeń hydrotechnicznych, szczególnie poniżej zbiorników na Bobrze, Kwisie i Bystrzycy. Na Nysie Kłodzkiej w Kłodzku stan wody może ulegać okresowym wahaniom w strefie wody wysokiej i w pobliżu stanu ostrzegawczego ze względu na prace budowlane prowadzone w korycie rzeki lub jego sąsiedztwie. Z kolei przekroczenie stanu ostrzegawczego w Branicach zależeć będzie od prowadzonej tam gospodarki wodnej i raczej będzie się utrzymywać.
Na Warcie i jej dopływach prognozowana jest stabilizacja i tendencja spadkowa stanów wody, lokalnie, szczególnie poniżej zbiorników i urządzeń hydrotechnicznych, stany wody będą się wahać i niekiedy rosnąć. Prognozowane opady nie zmienią sytuacji hydrologicznej, dlatego stany wody pozostaną w strefie stanów średnich i niskich, punktowo wysokich. Na Warcie dominować będzie strefa wody niskiej, ewentualnie strefa wody średniej na pograniczu ze strefą wody niskiej. Lokalnie, w zlewni górnej Noteci utrzyma się stan suszy hydrologicznej. Na stacji hydrologicznej Dębe na rzece Swędrnia, utrzymujący się od tygodni stan ostrzegawczy, utrzyma się także w nadchodzących dniach.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
Początkowo wzdłuż Wybrzeża prognozowane są wahania poziomu morza, z tendencją wzrostową w strefie stanów średnich. Na stacji hydrologicznej morskiej Wolin i Trzebież (Zalew Szczeciński) przewidywane są spadki poziomu wody, również w strefie wody średniej. Następnie wahania wciąż będą występować, a ich amplituda będzie zależna od siły, prędkości i kierunku wiatru na Wybrzeżu. W ujściowym odcinku Odry i Wisły, na Zalewie Wiślanym oraz na Żuławach wystąpią wahania i początkowo spadki, a miejscami także wzrosty w strefie wody średniej.
Na rzekach Przymorza oraz na rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i do Zalewu Wiślanego stany wody utrzymają się lub wystąpią spadki. W niedzielę (30.03) w wyniku opadów deszczu mogą pojawić się nieduże, punktowe wzrosty stanów wody. Miejscami poniżej pracujących urządzeń hydrotechnicznych dodatkowo będą obserwowane wahania. Stany wody układać się będą głównie w strefie wody średniej i niskiej.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Obecnie (27.03) przepływ wody poniżej progu SNQ występuje na 12 stacjach. Oznacza to nieznaczny spadek liczby stacji hydrologicznych z niżówką hydrologiczną w porównaniu do poprzedniego tygodnia, kiedy takich stacji było 18 (20.03). W statusie ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną bez zmian.
Aktualnie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne przed suszą hydrologiczną:
- dla zlewni górnej Noteci (woj. kujawsko-pomorskie, wielkopolskie) oraz dla zlewni Pisy, zlewnia górnego Ełku i górnej Legi (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie).
W nadchodzącym tygodniu liczba stacji z przepływem poniżej SNQ powinna pozostać na podobnym poziomie, ewentualnie możliwe są nieznaczne jej wzrosty lub spadki. Rozpoczynający się okres wegetacyjny wpłynie na szybki ubytek wody z gleby i rzek. Szansą na uzupełnienie retencji będą kwietniowe opady deszczu, których miesięczna suma będzie wyższa niż norma opadowa dla tego miesiąca.





