PROGNOZA METEOROLOGICZNA
W weekend, za sprawą wyżu w rejonie Węgier, spodziewamy się na ogół małego i umiarkowanego zachmurzenia. Napłynie dość ciepłe powietrze polarne morskie – temperatura w dzień będzie miejscami dochodzić do 8°C. W drugiej połowie tygodnia ochłodzenie.
Zima na Kasprowym Wierchu, styczeń 2025 r. Fot. Łukasz Chmura | IMGW-PIB
W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na zachodzie i rozpogodzeniami na południu. We wschodniej połowie kraju miejscami opady słabego deszczu lub mżawki. Rano oraz wieczorem lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 200 m. Spadki temperatur nad ranem do –3°C, a w rejonach podgórskich do –6°C. Temperatura maksymalna od 0°C miejscami na południowym wschodzie, około 3°C w centrum, do 5°C na Wybrzeżu i w lokalnie w rejonach podgórskich. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni.
W sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na północy i wschodzie okresami duże. Rano oraz wieczorem lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 200 m. Spadki temperatur nad ranem do –6°C. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C, w rejonach podgórskich lokalnie około 7°C. Wiatr słaby, na Wybrzeżu okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich.
Niedziela pogodna. W nocy i rano miejscami mgły, lokalnie marznące, ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od –4°C na południu, około 1°C w centrum, do 4°C nad morzem. Temperatura maksymalna od 4°C do 8°C. Wiatr słaby, z kierunków zmieniających się.
W poniedziałek pogodnie. W nocy i rano miejscami mgły, lokalnie marznące, ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od –4°C w rejonach podgórskich Karpat, około 1°C w centrum, do 4°C nad morzem. Temperatura maksymalna od 2°C do 7°C. Wiatr słaby, nad morzem okresami umiarkowany, z kierunków południowych.
We wtorek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Na Wybrzeżu możliwe słabe opady deszczu. W nocy i rano miejscami mgły, lokalnie marznące, ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od –4°C w rejonach podgórskich Karpat, około 0°C w centrum, do 2°C nad morzem. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C. Wiatr słaby, nad morzem okresami umiarkowany i porywisty, zachodni i południowo-zachodni.
W środę na południu zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze kraju duże z większymi przejaśnieniami. W północnej połowie kraju miejscami opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a lokalnie także śniegu. Temperatura minimalna od –3°C na południu, około –1°C w centrum, do 4°C na Wybrzeżu. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C. Wiatr słaby, na północy i wschodzie okresami umiarkowany, zachodni.
Od czwartku ochłodzenie. Zachmurzenie duże i całkowite. Okresami opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od –4°C w rejonach podgórskich Karpat, około 0°C w centrum, do 2°C na północnym zachodzie. Temperatura maksymalna od –3°C na północnym wschodzie do 3°C na południowym zachodzie i południu. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami także dość silny, zachodni, w ciągu dnia skręcający na północno-wschodni.
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
Najbliższy tydzień będzie cieplejszy. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza zaznaczą się lokalne roztopy – głównie w dorzeczu rzek Przymorza, a także w rejonach górskich i miejscami na nizinach. Początkowo, na stacjach morskich możliwe będą większe wahania poziomu morza związane z porywistym wiatrem i dużym napełnieniem Bałtyku.
Zima w Puszczy Knyszyńskiej, Fot. Maciej Maciejewski | IMGW-PIB
Dorzecze Wisły
Na górnym odcinku Wisły przeważać będą wahania i spadki w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. Pod koniec weekendu może zaznaczyć się tendencja wzrostowa wynikająca ze spływu wody roztopowej. Na Wiśle środkowej do ujścia Narwi przeważać będzie stabilizacja stanu wody, a poniżej ujścia Narwi będą miały miejsce wahania związane z pracą zbiornika we Włocławku – w strefie wody niskiej, lokalnie średniej.
Na dopływach górnej Wisły, a także w zlewni Czarnej Orawy i Strwiąża przeważać będą spadki lub wahania stanu wody w strefie wody średniej i niskiej. Jednocześnie pod koniec weekendu i na początku przyszłego tygodnia możliwe będą lokalne wzrosty stanów wody, związane z wyższą temperaturą powietrza i roztopami. Wzrosty mogą mieć miejsce do strefy wody wysokiej, lokalnie może dojść do przekroczenia stanów ostrzegawczych. Początkowo, stan wody może być także zaburzany przez występowanie zjawisk lodowych (głównie śryż i lód brzegowy).
W zlewni Narwi i Bugu prognozuje się wahania i stabilizację stanów wody. Dominować będzie strefa wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. Możliwe będą też wzrosty stanu wody, wynikające z pracy urządzeń hydrotechnicznych, a także ze spływu wody opadowo-roztopowej.
Na pozostałych dopływach Wisły środkowej i dolnej przewiduje się okresowo stabilizację stanów wody oraz wahania i wzrosty związane z pracą urządzeń i topnieniem pokrywy śnieżnej. Przeważać będzie strefa wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. W zlewni Wkry możliwe jest przekroczenie stanu ostrzegawczego (rzeka Mławka, stacja hydrologiczna Szreńsk).
Dorzecze Odry
Na górnym odcinku Odry prognozowany jest głównie wyrównany przebieg stanów wody w strefie wody średniej, z tendencją spadkową. Na Odrze skanalizowanej możliwe są większe wahania stanów wody zależne od pracy stopni wodnych. Na Odrze swobodnie płynącej przeważać będą spadki stanów wody z możliwością niewielkich wzrostów poniżej ujścia Bobru. Stan wody na Odrze środkowej układać się będzie w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przez większą część okresu prognostycznego przewiduje się przebieg wyrównany stanu wody lub spadki w strefie wody średniej i niskiej, lokalnie wysokiej. Początkowo, w zlewniach prawostronnych dopływów Odry środkowej (rzeka Widawa, Polska Woda, Swędrnia, Czarna Struga), a także lokalnie w zlewniach lewostronnych (rzeka Szprotawa) stany wody będą stopniowo rosnąć z powodu spływu wody opadowo-roztopowej. Lokalnie będzie utrzymywać się przekroczenie stanów ostrzegawczych. W trakcie weekendu, jak i na początku przyszłego tygodnia, mogą zaznaczyć się wzrosty na lewostronnych dopływach, związane z roztopami w Sudetach.
Na Warcie będą miały miejsce przeważnie spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie wzrosty związane głównie z pracą urządzeń hydrotechnicznych i spływem wody opadowej i z topniejącego śniegu. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefie wody średniej i niskiej, punktowo wysokiej.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
Na Wybrzeżu początkowo prognozuje się dalsze wahania poziomu morza w strefie wody wysokiej. W kolejnych dniach sytuacja hydrologiczna na Wybrzeżu będzie się stopniowo stabilizować wraz ze spadkami do strefy średniej. Wiatr nie będzie miał większego wpływu na poziom morza (będzie słaby i umiarkowany).
Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego prognozowane są wahania i wzrosty w strefie wody wysokiej, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Prognozowana wyższa temperatura powietrza sprzyjać będzie roztopom.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Dziś (16.01) na 9 stacjach przepływ wody układa się poniżej progu SNQ. Oznacza to spadek liczby stacji o 5 w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Aktualnie obowiązują ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną dla zlewni Pisy, górnego Ełku i górnej Legi (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie). W nadchodzącym tygodniu sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy oraz liczba stacji poniżej SNQ będą się utrzymywać na podobnym poziomie.
Suma skumulowanego opadu od początku stycznia 2025.
Porównanie liczby stacji z przepływem poniżej SNQ.
Procentowy udział stacji hydrologicznych w poszczególnych strefach stanów charakterystycznych oraz liczba stacji z przepływem poniżej SNQ.
Ostrzeżenia hydrologiczne na dzień 16.01.2025 r.
Ostrzeżenia meteorologiczne na dzień 16.01.2025 r.
Stan wody na rzekach w Polsce, 16.01.2025 r., godz. 7:00.