PROGNOZA METEOROLOGICZNA
W weekend Polska dostanie się pod wpływ rozbudowującego się od zachodu wyżu. Północ i wschód kraju będą początkowo na skraju niżu znad zachodniej Rosji, w strefie frontu okluzji. Na początku przyszłego tygodnia centrum wyżu nasunie się nad Polskę. Będziemy w chłodnym powietrzu polarnym morskim. Początkowo dość pochmurno, ale od poniedziałku na zachodzie coraz więcej słońca. Występować będą miejscami słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz deszczu. Temperatura w ciągu dnia od 0°C do 4°C, nieco cieplej zrobi się na zachodzie od wtorku – tam do 7°C. W nocy przeważnie temperatury będą spadać poniżej 0°C, na Podhalu do około –8°C. W ciągu nocy i nad ranem może być ślisko!
W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a w górach i na północy także śniegu. Rano na południu możliwa mgła ograniczająca widzialność do 100 m. Temperatura minimalna 0°C do 3°C, nieco chłodniej na Podhalu około –4°C. Temperatura maksymalna od 3°C na zachodzie do 11°C na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny, w porywach do 55 km/h, z kierunków zachodnich.
W sobotę więcej rozpogodzeń. Słabe przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu w wielu miejscach w Polsce. W nocy i nad ranem na chodnikach i drogach ślisko!. Temperatura minimalna od –1°C do 2°C; na Podhalu –6°C; zaś temperatura maksymalna od 0°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni.
W niedzielę i poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. W wielu miejscach popada słaby śnieg lub deszcz ze śniegiem. Temperatura minimalna od –5°C na wschodzie do 0°C na zachodzie. Temperatura maksymalna od 0°C na wschodzie do 5°C na zachodzie. We wschodniej połowie kraju na drogach i chodnikach ślisko! Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.
We wtorek i środę na zachodzie słonecznie, zaś na wschodzie pochmurno. Na południowym wschodzie słabe opady śniegu, a na Warmii i Mazurach także deszczu. W nocy temperatura minimalna przeważnie od –4°C do 0°C, chłodniej na Podhalu około –8°C. Temperatura maksymalna od 0°C na wschodzie do 6°C na zachodzie. Wiatr słaby, zmienny, w środę na wschodzie także umiarkowany, północno-wschodni.
W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Na Pomorzu przelotny deszcz ze śniegiem i deszcz, a w Karpatach opady śniegu. Temperatura minimalna od –7°C na południowym wschodzie i –8°C na Podhalu do 0°C nad morzem. Temperatura maksymalna od –2°C w Karpatach do 4°C miejscami na zachodzie. Wiatr słaby, na wschodzie południowy i południowo-wschodni, zaś na zachodzie z przewagą kierunków północnych.
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
Początkowo, szczególnie na górskich rzekach Sudetów i Tatr, mogą zaznaczać się lokalne wahania i wzrosty stanów wody związane z roztopami. Brak pokrywy śnieżnej i zjawisk lodowych oraz prognozy wskazujące na niewielkie opady w najbliższych dniach przyczynią się do stabilizacji i spadków na rzekach w Polsce. Pod koniec okresu prognostycznego w związku z ochłodzeniem stan wody w zlewni górnej Wisły może być zaburzany przez ponownie pojawiające się zjawiska lodowe.
Dorzecze Wisły
Na górnym odcinku Wisły przeważać będzie stabilizacja stanu wody, początkowo możliwe są też wzrosty w strefie wody średniej i na pograniczu strefy średniej i niskiej. Na Wiśle środkowej do ujścia Narwi przeważać będzie stabilizacja i kilkucentymetrowe wzrosty stanu wody, a poniżej ujścia Narwi spodziewane są wahania, zależne od pracy urządzeń technicznych w strefie wody niskiej, lokalnie średniej.
Na dopływach górnej Wisły, a także w zlewni Czarnej Orawy i Strwiąża, prognozuje się wahania lub spadki stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej, a punktowo wysokiej. Na początku okresu prognostycznego na karpackich dopływach Wisły mogą mieć miejsce lokalne wzrosty stanów wody związane ze spływem wody roztopowej. W kolejnych terminach prognozowane jest ochłodzenie, co przełoży się na stabilizację i spadki stanów wody, jednak tu mogą zacząć pojawiać się ponownie zjawiska lodowe.
W zlewni Narwi i Bugu prognozuje się stabilizację i opadanie stanu wody oraz lokalne wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie niskiej i średniej, miejscowo w wysokiej.
Na pozostałych dopływach Wisły środkowej i dolnej przewiduje się stabilizację i opadanie stanu wody, miejscami wahania (pod wpływem pracy urządzeń hydrotechnicznych), w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej.
Dorzecze Odry
Na górnym odcinku Odry prognozowany jest głównie wyrównany przebieg stanów wody w strefie wody średniej, początkowo z niewielką tendencją wzrostową, a następnie spadkową. Na odcinku Odry skanalizowanej przez cały okres prognozowane są wahania zależne od pracy urządzeń hydrotechnicznych. Stan wody układać się będzie na granicy strefy wody średniej i wysokiej. Na Odrze swobodnie płynącej możliwe są wahania stanu wody w strefie średniej, z możliwością odcinkowych wzrostów do strefy wody wysokiej.
W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry prognozowana jest na ogół stabilizacja i tendencja spadkowa stanów wody w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Początkowo, na górskich dopływach Sudetów mogą zaznaczać się lokalne wzrosty stanów wody do strefy wysokiej związane z roztopami. W kolejnych dniach, w związku z postępującym ochłodzeniem, prognozujemy stabilizację i stopniowe spadki stanów wody. Przez cały okres możliwe są wahania stanu wody związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych, zwłaszcza na lewostronnych dopływach Odry (Nysa Kłodzka, Bóbr i Nysa Łużycka). Lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych (głównie w zlewni Widawy i na bocznym korycie Opawy) będą się początkowo utrzymywały.
Na Warcie będą miały miejsce przeważnie spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie wzrosty, związane głównie z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą w strefie wody średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Przekroczenie stanu ostrzegawczego na stacji Dębe na Swędrni będzie się utrzymywało.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
Wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym, w ujściowym odcinku Odry i Wisły oraz na Żuławach prognozowane są przeważnie wahania z tendencją spadkową w strefie wody średniej. Okresowo, szczególnie w trakcie przechodzenia przez Polskę frontu atmosferycznego (piątek-sobota), możliwe będą wzrosty do strefy wody wysokiej spowodowane silniejszym wiatrem wzdłuż Wybrzeża.
Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego prognozowana jest stabilizacja i spadki stanów wody, przeważnie w strefie średniej, lokalnie niskiej i wysokiej. Miejscowo, na rzekach Przymorza utrzyma się słaba tendencja wzrostowa.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Dziś przepływ wody poniżej progu SNQ notowany jest na 10 stacjach (30.01.2025). Oznacza to spadek liczby stacji o 5 w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Aktualnie obowiązują ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną dla zlewni górnego Ełku i górnej Legi (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie). W nadchodzącym tygodniu sytuacja hydrologiczna pod kątem suszy oraz liczba stacji poniżej SNQ będą się utrzymywać na podobnym poziomie.