Zanieczyszczenie powietrza wokół polskich szkół – badania ESA NASK i CMM IMGW-PIB wskazują na poważny problem

Wyniki pomiarów poziomu pyłowych zanieczyszczeń powietrza z Edukacyjnej Sieci Antysmogowej NASK wskazują, że w otoczeniu niektórych placówek edukacyjnych w Polsce dni ze złą jakością powietrza pojawiają się nawet przez 8 miesięcy w ciągu roku.

Biorąc pod uwagę jedynie średnie dobowe stężenie zanieczyszczenia powietrza pyłami drobnymi, sytuacja może nie wydawać się tak alarmująca i mieścić się w zakresie przyjętych norm. Natomiast warto mieć na uwadze, że na dostateczny dobowy wynik może składać się również sytuacja, gdy jakość powietrza pozostaje zła jedynie w ograniczonym, kilkugodzinnym okresie. Albo sporadycznie w wybranych warunkach pogodowych w ciągu miesiąca. Natomiast średnia, to tylko wartość statystyczna ze zbioru. A oddychać trzeba też w czasie komunikacyjnego szczytu – w drodze do szkoły, kiedy zanieczyszczenie powietrza pyłami drobnymi czy gazami jest duże. W wielu regionach Polski dzieci nadal chodzą do szkoły w takich warunkach. W skali całego kraju przekroczenie progu stężenia pyłów drobnych 75 µg/m3 w wartościach pomiarów godzinowych nie pojawia się właściwie jedynie latem – kiedy placówki edukacyjne pozostają zwykle zamknięte.

Trzeba pamiętać, że pyły drobne łatwo penetrują drogi oddechowe, a dalej przedostają się do pozostałych komórek ciała. Do pogorszenia stanu zdrowia wystarczy nawet krótka ekspozycja na zanieczyszczone powietrze, ponieważ chwilowe podrażnienie może uruchamiać rozwój dalszych procesów. Gorzej, jeśli taka ekspozycja powtarza się często – wtedy może na trwałe zmienić sposób funkcjonowania organizmu i wpłynąć na rozwój różnych schorzeń i chorób. Niektóre są dyskretne lub ujawniają się dopiero w późniejszym wieku.

Szczegóły w materiale opublikowanym w magazynie OBSERWATOR: https://obserwator.imgw.pl/2025/02/18/ze-smogiem-do-szkoly/.