PROGNOZA METEOROLOGICZNA
Piątek w niektórych regionach kraju przyniesie zimową pogodę, zwłaszcza w górach i na obszarach podgórskich, gdzie w może spaść do 10 cm śniegu. Reszta kraju cieplejsza z przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i lokalnie śniegu. Weekend i początek przyszłego tygodnia przyniesie pochmurną pogodę, w wielu regionach nadal spodziewamy się opadów mieszanych.
W piątek zachmurzenie duże. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem przechodzące od zachodu w opady deszczu, przejściowo na południowym zachodzie opady marznące powodujące gołoledź. W górach opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na Przedgórzu Sudeckim, na obszarach położonych ponad 800 m n.p.m., około 10 cm. Wysoko w górach w Tatrach i Bieszczadach przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm, a w Sudetach o około 15 cm. Początkowo w Małopolsce miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -2°C, 0°C na przeważającym obszarze kraju, do 1°C, 2°C na północnym zachodzie. Najchłodniej na Podhalu i tam spadki do około -8°C. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C, najcieplej lokalnie w dolinach Podkarpackich i nad morzem i tam około 4°C, 5°C . Wiatr umiarkowany miejscami dość silny, przeważnie z kierunków południowych. Na południu kraju w porywach do 75 km/h. W Sudetach porywy do 80 km/h, a w Beskidach do 120 km/h. Na obszarach powyżej 800 m. n.p.m. i wysoko w górach wiatr będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
Sobota w dalszym ciągu zachmurzenie duże, na zachodzie kraju miejscami całkowite. Na północnym wschodzie opady deszczu ze śniegiem bądź opady śniegu, przechodzące od zachodu w opady deszczu. W górach opady śniegu. Temperatura minimalna od -3°C na wschodzie i Podhalu, około 0°C, 1°C na przeważającym obszarze kraju do 2°C, 3°C na Wybrzeżu. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C, najcieplej na zachodzie i nad morzem i tam około 4°C, 5°C . Wiatr umiarkowany miejscami dość silny, przeważnie z kierunków południowych. Na południu kraju okresami porywisty. W Sudetach porywy do 80 km/h, a w Beskidach do 100 km/h. Wysoko w górach wiatr będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
W niedzielę zachmurzenie duże, większe rozpogodzenia w centrum kraju. Na północnym zachodzie i zachodzie opady deszczu, na północnym wschodzie deszcz i deszcz ze śniegiem, na południu deszcz ze śniegiem i śnieg. W górach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C na południowym zachodzie do 4°C na południowym wschodzie, najcieplej nad morzem i tam około 4°C, 5°C . Wiatr słaby i umiarkowany miejscami, porywisty.
W poniedziałek zachmurzenie duże. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na północnym zachodzie opady deszczu. W górach opady śniegu. Na południowym zachodzie i południu opady śniegu o natężeniu umiarkowany. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C, najcieplej lokalnie w dolinach Podkarpackich i nad morzem i tam około 4°C, 6°C . Wiatr umiarkowany miejscami dość silny, północno-wschodni. Na północy kraju w porywach do 65 km/h. Wiatr będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
We wtorek pochmurno ze słabym deszczem, na południu opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W centrum i na północnym wschodzie na ogół pogodnie. Temperatura maksymalna wyniesie od -1°C na północnym wschodzie do 4°C na zachodzie. Najcieplej na Wybrzeżu do 6°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty, z kierunków północnych.
W środę zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Lokalnie możliwy śnieg. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 0°C na południowym wschodzie do 4°C na północnym zachodzie. Na Wybrzeżu najcieplej do 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.
W czwartek na północy na ogół pogodnie, na południu zachmurzenie duże, możliwe opady deszczu, a lokalnie deszczu marznącego. Temperatura maksymalnie wyniesie od -1°C na południowym wschodzie do 5°C, 6°C na zachodzie, na Wybrzeżu najcieplej do 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.
SZCZEGÓŁOWA PROGNOZA HYDROLOGICZNA
Najbliższy tydzień to pogranicze zimy i jesieni z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu oraz z porywistym wiatrem. Po prognozowanych opadach w piątek oraz w ciągu weekendu w dorzeczu Odry pojawią się wzrosty stanów wody na rzekach. Na Wybrzeżu w związku ze sztormem obserwowane będą wahania poziomów morza do strefy wody wysokiej. Punktowo niewykluczone przekroczenie stanu ostrzegawczego na Zalewie Szczecińskim. W dorzeczu Wisły utrzymywać się będzie stabilizacja głównie w strefie wody niskiej.
Dorzecze Wisły
W ciągu najbliższych dni na górnej Wiśle prognozuje się wahania poziomu wody − w strefie stanów niskich, a miejscami powyżej ujścia Dunajca – w średnich. Na Wiśle od profilu Dęblin do ujścia Narwi w pierwszej części okresu wystąpią nieznaczne wzrosty stanu wody, następnie stabilizacja i opadanie. Poniżej ujścia Narwi stany wody będą się głównie wahać, co będzie związane z pracą zbiorników wodnych − w strefie wody niskiej. W dniach 5 i 6 grudnia planowane jest wstrzymanie przepływu wody przez Stopień Wodny we Włocławku, stąd wahania będą mieć większe amplitudy. Na dolnej Wiśle prognozowane są wahania stanów wody w strefie wody niskiej.
Na rzekach w zlewni górnej Wisły oraz w zlewniach rzek uchodzących do Dunaju i Dniestru w granicach Polski prognozowane są spadki bądź stabilizacja poziomu wody, a miejscami wahania − w strefie stanów niskich, lokalnie średnich, a punktowo w wysokich. Miejscami, w górnych częściach zlewni karpackich dopływów Wisły, poziom wody może zostać zaburzony przez rozwijające się zjawiska lodowe. Na górnym Bugu spodziewany jest niewielki wzrost poziomu wody, a na pozostałym odcinku Bugu oraz na jego dopływach, spodziewana jest stabilizacja bądź spadek poziomu wody − w strefie wody niskiej, jedynie na Krznie − w strefie wody średniej.
Na dopływach Wisły środkowej przewiduje się stabilizację i lokalne wahania stanu wody, miejscami z tendencją wzrostową, związane z prognozowanymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem oraz z pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie w wysokiej.
Dorzecze Odry
Stan wody górnej Odry będzie na ogół opadał − w strefie wody średniej. Na Odrze skanalizowanej przewiduje się wahania stanu wody na skutek pracy urządzeń wodnych, przeważnie w strefie wody średniej, a w Brzegu Dolnym okresami w strefie wody wysokiej. Stan wody środkowej Odry swobodnie płynącej będzie ulegał wahaniom − w strefie wody średniej, poniżej Cigacic z przewagą wzrostów. Na granicznym odcinku Odry, poniżej stacji hydrologicznej Słubice do stacji Bielinek prognozowane są wzrosty, lokalnie stabilizacja stanów wody. Na odcinku rzeki między profilami Widuchowa−Gryfino zaznaczą się początkowo wzrosty, a w kolejnych dniach spadki stanów wody. Stany wody układać się będą w strefie stanów średnich.
W zlewniach dopływów górnej Odry w piątek oraz sobotę (6-7 grudnia) stany wody będą miały tendencję wzrostową a w kolejnych dniach spadkową i przebieg wyrównany, miejscami będą ulegały wahaniom wywołanym pracą urządzeń wodnych − na ogół w strefie wody średniej, lokalnie w strefie wody niskiej. W związku z prognozowanymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem od piątku mogą pojawić się lokalnie wzrosty do strefy wody wysokiej przy przekroczonych stanach ostrzegawczych (zlewnia Ślęzy, Widawy, Baryczy). W zlewniach lewostronnych dopływów środkowej Odry miejscami po początkowych wzrostach i wahaniach stanów wody prognozowana jest tendencja spadkowa, lokalnie przebieg wyrównany. Większe zmiany spowodowane będą pracą urządzeń wodnych, zwłaszcza zbiorników energetycznych na Bobrze, Kwisie i Bystrzycy. W zlewniach prawostronnych dopływów środkowej Odry stany wody będą przeważnie miały tendencję wzrostową lub przebieg wyrównany, lokalnie mogą wolno opadać. W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry stany wody będą układały się na ogół w strefie wody średniej, lokalnie w strefach wody wysokiej lub niskiej.
Na górnej Warcie do Zbiornika Jeziorsko dominować będzie stabilizacja i niewielkie wzrosty stanów wody, lokalnie mogą zaznaczyć się spadki. Na Warcie poniżej Zbiornika Jeziorsko do ujścia rzeki również przeważać będzie stabilizacja i spadki stanów wody, lokalnie zaznaczą się niewielkie wzrosty.
Na dopływach Warty prognozowane są spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie możliwe niewielkie wzrosty. Występować mogą także wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody na Warcie i jej dopływach układać się będą − w strefach wody niskiej i średniej, punktowo wysokiej. Na Noteci i dopływach prognozowana jest głównie stabilizacja i spadki stanów wody. Występować mogą również wzrosty oraz wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Stany wody układać się będą w strefach wody średniej i niskiej. W zlewni Iny prognozowana jest stabilizacja i niewielkie spadki stanów wody, lokalnie możliwe wahania. Stany wody układać się będą w strefie stanów średnich.
Wybrzeże i rzeki Przymorza
W ciągu najbliższych dni w ujściowym odcinku na Zalewie Szczecińskim i Wiślanym, wzdłuż Wybrzeża oraz na Żuławach prognozowane są początkowo wzrosty (lokalnie z możliwością punktowego przekroczenia stanów ostrzegawczych w zachodniej części obszaru osłony), a następnie spadki i wahania poziomów wody w strefie stanów średnich, miejscami wysokich. Na rzekach Przymorza, rzekach uchodzących do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego prognozowane są wahania stanów wody przeważnie w strefie wody średniej i niskiej.
Na dopływach Pregoły i Niemna w granicach Polski przewiduje się stabilizację i lokalne wahania stanu wody, miejscami z tendencją wzrostową, spowodowane prognozowanymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem oraz pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody niskiej, lokalnie w średniej.
SUSZA HYDROLOGICZNA
Dziś (05.12) na 23 stacjach przepływ wody znajduje się poniżej progu SNQ. Oznacza to spadek o 13 stacji w porównaniu do zeszłego tygodnia (28.11). W ostatnim tygodniu sytuacja hydrologiczna związana z suszą hydrologiczną pozostawała bez większych zmian. W minionym tygodniu wydane zostało jedno nowe ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną: dla zlewni Noteci górnej, ale a najbliższym czasie być może odwołane zostanie ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną dla zlewni Węgorapy. Obecnie najtrudniejsza sytuacja panuje na północnym wschodzie i wschodzie kraju. W nadchodzących dniach prognozowane są mieszane opady: deszczu i deszczu ze śniegiem. Ze względu na spływ wody oraz niskie wartości temperatury powietrza liczba stacji z przepływem poniżej SNQ będzie utrzymywać się na zbliżonym poziomie.
Opady deszczu spowodowały, że w powierzchniowej warstwie (0-7 cm) nadal utrzymuje się wysoki wskaźnik wilgotności gleby, który mieści się w zakresie od 45% na wschodzie i południowym wschodzie do nawet 95-100% na południowym zachodzie i północy. W warstwie położonej na poziomie 7-28 cm w głąb wilgotność jest mniejsza w stosunku do warstwy wierzchniej i wynosi od punktowo 40-45% na wschodzie do ponad 95% miejscami na krańcach południowo zachodnich i północnych. W warstwie 28-100 cm w głąb sytuacja wilgotnościowa jest zróżnicowana. Głównie na północy Mazowsza, wzdłuż granicy z Białorusią, lokalnie na Ziemi Łódzkiej i w środkowej Wielkopolsce wskaźnik wilgotności gleby wynosi 20-25%. Na południu w obszarach podgórskich wilgotność gleby wciąż utrzymuje się w przedziale 80-85%.
Dodatkowe informacje 24h/dobę:
IMGW-PIB Biuro Prasowe
Twitter: https://twitter.com/IMGWmeteo
E. biuroprasowe@imgw.pl | T. (+48) 503 122 100
SERWIS POGODOWY DLA POLSKI: https://meteo.imgw.pl/
APLIKACJA MOBILNA: http://aplikacjameteo.imgw.pl/
SERWIS Z CAŁOROCZNĄ POGODĄ DLA GÓR: http://gory.imgw.pl/
DARMOWY WIDGET POGODOWY: http://widgetmeteo.imgw.pl/
IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.