IMGW-PIB prezentuje kolejną edycję raportu, który w syntetyczny sposób opisuje klimat Polski. Sporządzone przez ekspertów z Centrum Badań i Rozwoju IMGW-PIB opracowanie, to kompendium wiedzy na temat zmienności temperatury powietrza, opadów atmosferycznych, klimatycznego bilansu wodnego czy ekstremalnych zdarzeń pogodowych w 2024 roku.

Oddajemy w Państwa ręce raport „Klimat Polski 2024” – kolejne opracowanie z serii corocznych syntez warunków klimatycznych Polski na tle wieloletnim (1991-2020) i w kontekście globalnych trendów zmiany klimatu. Mamy nadzieję, że zawarte tu dane i analizy przyczynią się do lepszego zrozumienia współczesnych wyzwań klimatycznych oraz pomogą w kształtowaniu działań na rzecz adaptacji i łagodzenia skutków zmiany klimatu w Polsce.
„Klimat jest jednym z kluczowych czynników kształtujących warunki rozwoju społecznego, gospodarczego oraz poziom bezpieczeństwa ludzi”. – komentuje dr hab. Bogdan Rosa, Z-ca Dyrektora IMGW-PIB ds. Nauki. – „Zmiany klimatyczne – już dziś obserwowane i mierzalne – wpływają na wiele wymiarów naszego życia: od zdrowia publicznego, przez bezpieczeństwo żywnościowe i gospodarkę wodną, po infrastrukturę i ochronę środowiska naturalnego. W kontekście globalnym rok 2024 zapisał się jako najcieplejszy w historii pomiarów instrumentalnych, a średnia temperatura globalna po raz pierwszy w ujęciu rocznym przekroczyła o ponad 1,5°C poziom z epoki przedprzemysłowej. Choć próg 1,5°C z Porozumienia Paryskiego dotyczy średniej wieloletniej, roczne przekroczenie tej wartości stanowi istotny sygnał alarmowy”.
Obserwacje potwierdzają, że najszybciej ocieplającym się kontynentem świata jest Europa – rok 2024 charakteryzował się rekordową średnią temperaturą dla tego regionu oraz wyjątkowo dużą liczbą dni z silnym stresem cieplnym i tzw. nocami tropikalnymi. Poprzedni rok to również wyraźne kontrasty pogodowe – cieplejszy i suchszy wschód Europy wyraźnie odróżniał się od chłodniejszego i bardziej wilgotnego zachodu. Za nami jedna z najrozleglejszych powodzi od 2013 roku – we wrześniu, w wyniku wielodniowych opadów związanych z głębokim i rozległym niżem genueńskim Boris, przepływy w wielu rzekach w Europie Środkowej i Wschodniej osiągnęły co najmniej dwukrotność średnich maksimów rocznych.
Wieloletnie obserwacje prowadzone przez IMGW-PIB pokazują, że również w Polsce klimat stale się ociepla – od 1951 roku średnia roczna temperatura w naszym kraju wzrosła o ponad 2 st. Celsjusza. Skutkami tych zmian są coraz częstsze i bardziej intensywne zjawiska, takie jak fale upałów, susze i nawalne opady powodujące powodzie błyskawiczne i podtopienia. „Odpowiedzią na te wyzwania są ciągły monitoring i badania klimatu, prognozowanie jego przyszłych zmian, a przede wszystkim opracowywanie i wdrażanie strategii dostosowawczych”. – dodaje Dyrektor Rosa. – „Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej od ponad 100 lat prowadzi systematyczne pomiary i obserwacje klimatyczne, informując społeczeństwo i administrację publiczną o stanie systemu klimatycznego i związanych z nim zagrożeniach”.
Opracowanie Klimat Polski IMGW-PIB to publikacja cykliczna. Corocznie jest aktualizowana na podstawie dostępnych danych IMGW-PIB. Zapraszamy również do śledzenia comiesięcznych wydań Biuletynu Monitoringu Klimatu Polski dostępnych na klimat.imgw.pl.
IMGW-PIB: Klimat, co czeka nas w przyszłości?