Przejdź do treści

Klimat Gorzowa

Klimat Gorzowa

Przypadająca na ten rok, 150. rocznica regularnych spostrzeżeń meteorologicznych w Gorzowie jest stosowną okazją do przyjrzenia się warunkom klimatycznym miasta, tym bardziej, że przez półtora wieku gród nad Wartą, którego historia sięga ponad 760 lat, nie doczekał się szerszej analizy klimatu. Stacja meteorologiczna w Gorzowie rozpoczęła działalność w roku 1874 i funkcjonuje niemal nieprzerwanie do dziś. W Polsce nie ma zbyt wielu miast mogących poszczycić się tak długą serią pomiarową, zwłaszcza, że obserwacje były prowadzone przez różne instytucje należące do trzech państw.

Prezentowana publikacja to pokłosie blisko 30-letnich spostrzeżeń meteorologicznych prowadzonych przez autora w mieście i najbliższych okolicach. Były to zarówno pomiary wykonywane w ramach obowiązków służbowych, jak i prace prowadzone w czasie wolnym. Te drugie obejmują m.in. regularne obserwacje w różnych punktach miasta, serie patrolowych pomiarów w okolicy, dokumentację opisową i fotograficzną zjawisk meteorologicznych oraz kwerendę w zakresie historii obserwacji meteorologicznych w Gorzowie.

Klimat Gorzowa powstał z myślą o szerokiej grupie odbiorców zainteresowanych środowiskiem przyrodniczym miasta i okolic – nauczycielach, uczniach, studentach, urbanistach, przyrodnikach, rolnikach, ogrodnikach, regionalistach. Praca może służyć również klimatologom jako źródło do badań porównawczych oraz wskazówek metodycznych.

Autor: Jakub Soroka
Wydawca: IMGW-PIB
ISBN: 978-83-64979-52-1
Rok: 2024
Licencja: CC-BY 4.0