Przejdź do treści

MHWM 12(1)2024

MHWM 12(1)2024

W numerze magazynu MHWM:

ACCELERATION OF THE HYDROLOGICAL CYCLE AND ITS IMPACT ON WATER AVAILABILITY OVER LAND: AN ADVERSE EFFECT OF CLIMATE CHANGE
Cykl hydrologiczny jest jednym z najważniejszych cykli geochemicznych na naszej planecie. Właściwe funkcjonowanie jego mechanizmów (parowania/ewapotranspiracji, kondensacji i opadów) jest niezwykle istotne dla środowiska, człowieka i gospodarki. Jednak przyspieszenie cyklu hydrologicznego, głównie z powodu globalnego ocieplenia, zwiększa częstotliwość i intensywność zdarzeń ekstremalnych (powodzi, susz i zmian w zasobach wodnych) w wielu regionach na całym świecie. W artykule przedstawiono analizę opartą na przeglądzie literatury dotyczącej problematyki zmian cyklu hydrologicznego i dostępności wody na lądzie. Przeszukano i zrecenzowano różne prace badawcze z baz danych, takich jak PubMed, Research, Web of Science, JSTOR, ScienceDirect, ResearchGate itp. Dane uzyskano również ze stron US-EPA. Temat zbadano za pomocą różnych badań przeprowadzonych w różnych regionach na całym świecie.

“WHISKEY IS FOR DRINKING, WATER IS FOR FIGHTING”. COLORADO RIVER WATER DISPUTES OVER THE LAKE POWELL PIPELINE
Studium przypadku przedstawiające historię, kontrowersje i implikacje budowy rurociągu Lake Powell Pipeline (LPP), w którym autor ocenia, w jaki sposób stan Utah poradził sobie z rosnącym lokalnym zapotrzebowaniem na wodę w kontekście regionalnych ograniczeń w dostępie do wody. W swoich badaniach wykorzystał dokumenty historyczne, wywiady, przegląd literatury i notatki terenowe, aby powiązać nakładające się czynniki z wykonalnością LPP. Opracowanie jest też refleksją na temat kontrowersji priorytetyzacji budowy lokalnej infrastruktury wodnej, w kontekście holistycznej polityki w dorzeczach.

A PROBABILISTIC MODEL FOR FLOOD FORECASTING BASED ON HYDROLOGICAL DATA IN THE STATE OF MARANHÃO, BRAZIL
Zespół badaczy z Federal University of Pará, na podstawie danych z 8 stacji hydrologicznych położonych w stanie Maranhão, wykazał związek pomiędzy intensywnymi opadami deszczu a powodziami, które wystąpiły w północno-wschodniej Brazylii w 2023 roku. Model oparty na równaniach wykładniczych oszacował przepływ rzek w czasie powodzi. Krzywe czasu trwania przepływu (FDC) wskazują prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń o takiej samej lub większej wielkości w następujący sposób: Açailândia (10%), Arame (15%), Buriticupu (32%) i Santa Luzia (<5%). Co więcej, test Manna-Kendalla ujawnił istotne trendy w niektórych miesięcznych seriach opadów, podkreślając obecność rosnących lub malejących wzorców w określonych miesiącach. Wyniki te podkreślają kluczowe znaczenie monitorowania wzorców opadów dla zarządzania zasobami wodnymi i łagodzenia skutków powodzi na obszarach podatnych na zdarzenia ekstremalne.

FLOOD METEOROLOGY, HYDROLOGY, AND GEOMORPHOLOGY OF THE UPPER GODAVARI RIVER, WESTERN INDIA
A artykule omówiono aspekty meteorologiczne, hydrologiczne i geomorfologiczne powodzi w górnym biegu rzeki Godavari. Badania wykazały m.in., że 90 proc. rocznych opadów na tym obszarze związanych jest z letnim monsunem południowo-zachodni monsun letni. Autorzy dokonali obliczeń wartości przepływu jednostkowego (Qu) i wskaźnika wielkości powodzi błyskawicznych (FFMI) oraz analizowali parametry hydrauliki i hydrodynamiki pod kątem możliwości występowania dużych powodzi.

THE KINEMATIC AND THERMODYNAMIC ENVIRONMENT DURING CLOUD-TO-GROUND LIGHTNING OCCURRENCE IN POLAND
Ocieplający się klimat ma duże znaczenie dla kształtowania warunków termodynamicznych i kinematycznych środowiska, które sprzyjają powstawaniu burz. Czy wzrost liczby wyładowań na obszarze Polski, potwierdzony w dotychczasowych badaniach, należy łączyć z globalnym wzrostem temperatury powietrza? Na to pytanie starali się odpowiedzieć autorzy publikacji, którzy w swojej pracy wykorzystali dane pochodzące z systemu PERUN (IMGW-PIB) oraz reanalizy meteorologiczne ERA5 (ECMWF).

Zdjęcie na okładce: Rainer Krienke | Unsplash.