Przejdź do treści

23.06.2022

IMGW-PIB: Prognoza meteorologiczna i szczegółowa prognoza hydrologiczna na kolejne 7 dni (24-30 czerwca 2022 r.)

Prognoza meteorologiczna

Najbliższy tydzień przyniesie pogodę ciepłą i słoneczną, ale miejscami także burzową. W weekend upalnie już na zachodzie kraju, tam też mogą pojawić się burze. W poniedziałek nadal gorąco. We wtorek i środę przejściowe ochłodzenie do około 20°C na zachodzie i w centrum kraju oraz opady deszczu i burze, lokalnie z silnym deszczem.

W piątek słonecznie, na zachodzie więcej chmur. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie może słabo popadać. Temperatura maksymalna od 23°C, 24°C na Helu i na wschodzie kraju do 31°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni i wschodni.

W sobotę na zachodzie kraju pogoda będzie już bardziej dynamiczna, pojawią się opady deszczu i burze z opadami deszczu do 30 mm i wiatrem w porywach do 75 km/h. Na pozostałym obszarze jeszcze dużo słońca i gorąco. Temperatura maksymalna od 23°C na morzem, 29°C w centrum do 32°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

W niedzielę i poniedziałek w wielu miejscach nadal upalnie i burzowo. Temperatura wzrośnie do 30°C, 34°C w zachodniej połowie kraju, na wschodzie około 26°C. Burze pojawią się na zachodzie i południu Polski i mogą przynieść silne opady deszczu i porywisty wiatr. W nocy z poniedziałku na wtorek temperatura na północnym zachodzie kraju nie spadnie poniżej 20°C ,21°C, co oznacza noc tropikalną.

We wtorek przejściowe ochłodzenie na zachodzie, a w środę również w centrum kraju, z temperaturą maksymalną od 20°C do 23°C. Spodziewane są burze z silnym deszczem i porywami wiatru do 70 km/h, przemieszczające się z zachodu na wschód kraju. Miejscami również grad. Na wschodzie nadal upalnie do około 32°C.

W czwartek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z opadami deszczu i już słabszymi burzami. Temperatura maksymalna do 27°C, 29°C w całym kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Szczegółowa prognoza hydrologiczna

Na rzekach w Polsce przeważać będą spadki stanów wody w aktualnych strefach stanów. Prognozowane na sobotę burze oraz opady deszczu w weekend nie będą powodowały większych zmian. Mogą przyczynić się jedynie do stabilizacji stanów wody. Większe opady deszczu prognozowane są pod koniec tygodnia. We wtorek i środę prognozowane są intensywne opady deszczu, które powodować mogą lokalne, gwałtowne wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej, z krótkotrwałymi  przekroczeniami stanów umownych.

W nadchodzącym tygodniu na Wiśle prognozowana są spadki i stabilizacja poziomu wody w strefie wody niskiej, lokalnie średniej. Jedynie początkowo zaznaczą się niewielkie wzrosty i wahania w aktualnych strefach będące wynikiem spływu wody opadowej.

Na dopływach Wisły przez większą część tygodnia przeważać będzie stabilizacja i opadanie głównie w strefie wody średniej i niskiej. W niedzielę prognozowane są opady deszczu o charakterze przelotnym, które nie powinny mieć wpływu na hydrologię. Mogą jedynie przyczynić się do lokalnej stabilizacji stanów wody. Burze, i związane z nimi bardzo intensywne opady, możliwe są we wtorek i środę. W ich konsekwencji spodziewać się można gwałtownych wzrostów stanu wody do strefy wysokiej, wraz z krótkotrwałymi przekroczeniami stanów umownych. Szybki przyrost wody w korycie może wystąpić w szczególności w rzekach górskich, na obszarach bezodpływowych oraz zurbanizowanych – tam możliwe również podtopienia. Początkowo prognozuje się pogłębianie niżówki hydrologicznej i wzrost liczby stacji z niskim przepływem (poniżej SNQ). W nadchodzących dniach możliwe jest wydanie ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną, zwłaszcza dla zlewni Bugu.
Na górnej i dolnej Odrze prognozowane są spadki i stabilizacja stanów wody w strefie wody niskiej i średniej. Na Odrze środkowej występować będą przede wszystkim wahania związane z pracą urządzeń hydrotechnicznych. Pod koniec tygodnia większe wahania do strefy wody wysokiej i powyżej możliwe będą w ujściowym odcinku Odry.

Na dopływach Odry sytuacja będzie podobna do tej z dorzecza Wisły. Przeważać będzie stabilizacja i opadanie głównie w strefie wody niskiej i średniej. Lokalnie możliwe są wahania poniżej urządzeń hydrotechnicznych. Lokalne wahania i wzrosty pojawią się w sobotę  w związku z prognozowanymi opadami burzowymi.  Będą one jednak krótkotrwałe i nie będą miały większego wpływu na ogół sytuacji hydrologicznej. W przypadku wystąpienia prognozowanych na wtorek i środę burz z intensywnymi opadami możliwe są gwałtowne wzrosty poziomów wody do strefy wysokiej, wraz z krótkotrwałymi przekroczeniami stanów umownych. Szczególności w rzekach górskich i zlewniach zurbanizowanych. W obszarach silnie zurbanizowanych możliwe również podtopienia. Początkowo prognozuje się wzrost liczby stacji z niskim przepływem (poniżej SNQ). W nadchodzących dniach możliwe jest wydanie ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.
 
Przez najbliższej dni wzdłuż Wybrzeża, na Zalewie Wiślanym i Żuławach, na Zalewie Szczecińskim oraz rzekach Przymorza prognozowana jest stabilizacja poziomu wody z nieznaczną tendencją do opadania głównie w strefie wody średniej. Pod koniec tygodnia wzdłuż Wybrzeża możliwe są wahania i wzrosty poziomów wody w aktualnych strefach a na Zlewie Szczecińskim do strefy wody wysokiej i powyżej. Jeszcze początkowo na dopływach Pregoły w granicach Polski przewiduje się stabilizację oraz miejscami wahania i wzrosty związane ze spływem wód opadowych oraz pracą urządzeń hydrotechnicznych – w strefie wody średniej, lokalnie w niskiej i wysokiej. Przekroczenie stanu ostrzegawczego na Węgorapie będzie się utrzymywało.