Przejdź do treści

01.03.2024

150 lat obserwacji meteorologicznych w Gorzowie

Mija półtora wieku od kiedy nauczyciel gimnazjum dr Georg Kewitsch założył stację meteorologiczną w Landsbergu. Niewiele jest w mieście instytucji, które miałyby tak długie i niemal nieprzerwane tradycje. Były one podtrzymywane kolejno przez Królewski Pruski Instytut Meteorologiczny, Służbę Meteorologiczną Rzeszy, Hydrometeorologiczną Służbę Armii Czerwonej, Państwowy Instytut Hydrologiczno-Meteorologiczny, aż po działający obecnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Przez te 150 lat w prowadzenie profesjonalnych obserwacji meteorologicznych było zaangażowanych blisko sto osób. Mimo wielu organizacyjnych i lokalizacyjnych zmian, funkcjonowanie stacji meteorologicznej miało niezmienny cel – pozyskanie rzetelnych informacji o warunkach pogodowych służących poznaniu klimatu regionu, osłonie meteorologicznej i prognozowaniu pogody.

Zapraszamy do spotkania z historią tego niesamowitego miejsca w najnowszym artykule 150 lat obserwacji meteorologicznych w Gorzowie, a już niedługo pod szyldem wydawniczym IMGW-PIB ukaże się publikacja „Klimat Gorzowa” autorstwa Jakuba Soroki. Książka to pokłosie blisko 30-letnich spostrzeżeń meteorologicznych prowadzonych przez autora w mieście i najbliższych okolicach. Były to zarówno pomiary wykonywane w ramach obowiązków służbowych, jak i prace prowadzone w czasie wolnym. Te drugie obejmują m.in. regularne obserwacje w różnych punktach miasta, serie patrolowych pomiarów w okolicy, dokumentację opisową i fotograficzną zjawisk meteorologicznych oraz kwerendę w zakresie historii obserwacji meteorologicznych w Gorzowie. Wyjątkowa książka.