45 lat temu zakończono budowę jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Polsce
Dla jednych są niczym narośl szpecąca górski krajobraz, inni dostrzegają w nich unikatowe piękno. Na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku w Sudetach wyrosło kilka budowli, których wygląd przywołuje na myśl śmiałe wizje futurystów. 13 listopada 1974 roku zakończono budowę jednego z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Polsce, czyli Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce.
Ponoć najpierw była fascynacja UFO. W latach 50. i 60. w mediach na całym świecie raz po raz pojawiały się doniesienia o niezidentyfikowanych obiektach latających. Obcy przebojem wdarli się do popkultury, zawładnęli masową wyobraźnią. Także wyobraźnią architektów, i to po obydwu stronach Żelaznej Kurtyny. Efekt: trzy dyski wkomponowane albo jak wolą inni: odcinające się od górskiego krajobrazu.
A może było zupełnie inaczej? Może zadecydowała nie fascynacja kosmosem i jego zagadkami, lecz respekt wobec historii? Jeden z architektów był zapalonym szybownikiem. Kiedyś przelatywał ponad szczytem. Dostrzegł stojącą tam kaplicę św. Wawrzyńca i uświadomił sobie, że z góry przypomina ona nieco spodek. Kilka lat później obok wyrosła budowla, która do tego kształtu nawiązywała.
"Pewne przedsięwzięcia często obrastają legendą. Czasem jest ona dziełem ludzi, czasem po trosze buduje ją sam autor - uśmiecha się prof. Waldemar Wawrzyniak, architekt, jeden z twórców projektu Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce. Nam przede wszystkim chodziło o to, by do maksimum wykorzystać niewielką przestrzeń, jaką mieliśmy do dyspozycji, no i w jak najmniejszym stopniu naruszyć grunt"
Jakkolwiek by było, jedno można stwierdzić ponad wszelką wątpliwość - Witold Lipiński i Waldemar Wawrzyniak stworzyli dzieło niebanalne. Obserwatorium na Śnieżce szybko stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Polsce.
Więcej na #onet:
https://podroze.onet.pl/ciekawe/wysokogorskie-obserwatorium-meteorologi…
Autor @onet @Łukasz Zalesiński
Foto: @onet @Archiwum IMGW-PIB