Przejdź do treści

31.08.2021

Atlas WMO na temat śmiertelności i strat ekonomicznych wywołanych ekstremalnymi warunkami pogodowymi, klimatycznymi i wodnymi w latach 1970-2019

1 września 2021 roku Światowa Organizacja Meteorologiczna opublikuje Atlas of Mortality and Economic Losses from Weather, Climate and Water Extremes (1970-2019). Raport będzie zaprezentowany na konferencji online z udziałem: Prof. Petteri Taalas, Sekretarz Generalny WMO, Mami Mizutori, Specjalna Przedstawicielka Sekretarza Generalnego ds. Redukcji Ryzyka Klęskowego i Szefa UNDRR oraz Dr Maria Neira, dyrektor, Environment, Climate Change and Health Department WHO. Link: Transmisja na żywo: http://webtv.un.org/

Atlas WMO na temat śmiertelności i strat ekonomicznych wywołanych ekstremalnymi warunkami pogodowymi, klimatycznymi i wodnymi w latach 1970-2019.

Publikacja stanowi najbardziej wyczerpujące zestawienie na temat ofiar śmiertelnych i kosztów ekonomicznych spowodowanych zagrożeniami naturalnymi. Zawiera informację o zarejestrowanych katastrofach i ich skutkach, zarówno na poziomie globalnym, jak i regionalnym. Przedstawione statystyki dotyczą lat 1970-2019, ale również odnoszą się okresów dziesięcioleci, pokazując ewolucję katastrof w naszym zmieniającym się klimacie.

Atlas powstał w wyniku współpracy wielu instytucji i z udziałem międzynarodowych partnerów, w tym Biura Narodów Zjednoczonych ds. ograniczenia ryzyka katastrof (UNDRR) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Statystyki pochodzą z Emergency Events Database (EM-DAT) prowadzonej przez Centre for Research on the Epidemiology of Disasters (CRED). Zapowiedź atlasu opublikowano 23 lipca po niszczycielskich powodziach w Europie i Chinach.