Przejdź do treści

14.02.2023

Bardzo silne porywy wiatru 17-18.02.2023 r.

Obecnie Polska pozostaje w zasięgu wyżu, którego centrum najbliższej nocy (14/15.02) przemieści się przez nasz kraj na południowy wschód. W nocy ciśnienie Warszawie sięgnie 1023 hPa, a potem zacznie spadać. Obserwujemy pogodę typową dla wyżu w chłodnej porze roku – dużo chmur z miejscowymi rozpogodzeniami, opady mżawki (czasem marznącej), długo utrzymujące się mgły i słaby, zmienny wiatr.

Sytuacja zmieni się w piątek, gdy dostaniemy się pod wpływ rozległego układu niżowego i pojawią się opady deszczu związane z chłodnym frontem atmosferycznym. Dodatkowo, w nocy z piątku na sobotę (17/18.02) i w sobotę nad południową Skandynawią i Bałtykiem przemieści się głęboki ośrodek niżowy z układem frontów. Przyniesie on jeszcze więcej deszczu, miejscami około 15 mm na 12 godzin, możliwość burz, ale przede wszystkim bardzo silny i niebezpieczny wiatr. Na Wybrzeżu porywy mogą sięgać 120 km/h, w głębi lądu około 80-90 km/h. Na Bałtyku spodziewamy się silnego sztormu. W sobotę wiatr będzie wiał z północnego zachodu, co będzie stanowiło dodatkowe zagrożenie dla rejonów nadmorskich. Wiatr zacznie słabnąć stopniowo w nocy z soboty na niedzielę.

Ze względu na tak niebezpieczną pogodę w Prognozie Niebezpiecznych Zjawisk Meteorologicznych https://meteo.imgw.pl/dyn/#osmet=false&oshyd=false&pronieb=true zawarto informację o możliwości wystawienia w piątek i w sobotę ostrzeżeń na silny wiatr ze stopniem drugim, a dla rejonów nadmorskich nawet ze stopniem trzecim.