Przejdź do treści

15.03.2024

Briefing prasowy: prezentacja nowej odsłony platformy hydrologicznej IMGW-PIB

14 marca mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli mediów na spotkaniu dotyczącym serwisu Hydro IMGW, który po 5 latach od stworzenia pierwszej wersji przeszedł gruntowną przebudowę. W trakcie briefingu omówiono funkcjonalności i produkty dostępne na platformie oraz zaprezentowano możliwości użytkowe platformy.

Lepsze prognozy i skuteczne zarządzanie zagrożeniami związanymi z wodą mają kluczowe znaczenie dla poprawnego funkcjonowania systemów wczesnego ostrzegania oraz prowadzenia odpowiedzialnej gospodarki zasobami wodnymi. Ta myśl przyświecała twórcom najnowszej odsłony serwisu hydrologicznego IMGW-PIB.

Po wielu latach intensywnych prac udało się stworzyć platformę, która stanowi nową jakość nie tylko w Polsce, ale być może również na świecie. Użytkownicy znajdą tam komplet informacji na temat aktualnych i prognozowanych warunków hydrologicznych i meteorologicznych. Natomiast główną zaletą serwisu jest sposób wizualizacji danych i produktów”. – wyjaśnia dr Paweł Przygrodzki, Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB.

Aktualne i historyczne dane ze stacji hydro i meteo, ostrzeżenia i prognozy, zjawiska lodowe, bezpośredni dostęp do wysokości opadów ze stacji i RainGRS, biuletyny hydrologiczne – to tylko część produktów, z których korzystać może każdy użytkownik serwisu. Za pomocą platformy udostępniane są również bardziej szczegółowe dane dla administracji krajowej i służb kryzysowych – ta funkcjonalność dostępna jest po zalogowaniu.

Jednak to co wyróżnia Hydro IMGW od innych serwisów, to intuicyjne sterowanie, możliwość personalizowania ustawień, filtrowania przestrzennego oraz swobodnego dobory warstw, które chcemy wyświetlić na mapie. To narzędzie umożliwia szybką i łatwą analizę wielu parametrów jednocześnie, dzięki czemu otrzymujemy bardziej kompleksową informację.

Serwis Hydro IMGW zmienia nasz wizerunek, jako głównej służby zajmującej się hydrologiczną osłoną kraju, ale także wskazuje kierunek rozwoju narzędzi służących do zarządzania zasobami wodnymi oraz zagrożeniami związanymi z wodą”. – powiedział prof. Robert Czerniawski, Dyrektor IMGW-PIB. – „Powstał dzięki fantastycznej pracy zespołu ekspertów hydrologów oraz specjalistów IT i jest w całości oparty na zasobach technologicznych i technicznych Instytutu. Nowa odsłona platformy wpisuje się w potrzeby i światowe trendy projektów dedykowanych zagadnieniom suszy oraz ekstremalnym zjawiskom pogodowym, w tym nawalnym opadom deszczu”.

To jednak nie koniec. Już niebawem uruchomione zostaną kolejne nowości, w tym m.in. hydrologiczne prognozy długoterminowe, prezentowane w horyzoncie kilkutygodniowym. Zapraszamy do śledzenia serwisu Hydro IMGW i korzystania z dostępnych produktów i narzędzi.

Briefing prasowy: prezentacja nowej odsłony platformy hydrologicznej IMGW-PIB