Przejdź do treści

05.05.2021

Burza-Alert 1.0 – nowy serwis prognoz i monitoringu burz na terenie Polski od IMGW-PIB

IMGW-PIB uruchamia na platformie https://meteo.imgw.pl/ specjalny serwis burzowy, w którym do końca września publikowane będą, opracowywane przez synoptyków meteorologów, prognozy wyładowań atmosferycznych i zjawisk burzowych.

Prognozy, prezentowane dla obszaru całego kraju, przedstawiają przewidywany rozwój sytuacji burzowej na 3 dni. Ich uzupełnieniem jest monitoring zjawisk konwekcyjnych z informacjami, gdzie aktualnie występują burze, w jakim kierunku się przemieszczają i które z niebezpiecznych zjawisk, takich jak ulewny deszcz, opady gradu, silny wiatr czy trąba powietrzna, im towarzyszą.

Monitoring prowadzony jest z wykorzystaniem obrazów satelitarnych, rozbudowanej sieci radarów meteorologicznych POLRAD i detektorów wyładowań LTS. Dzięki tym danym możliwe jest obserwowanie powstawania i rozwoju burz, a także tempo i kierunek ich przemieszczania.

Prognozowanie zjawisk konwekcyjnych to bardzo skomplikowany proces, który wymaga szerokiej, specjalistycznej wiedzy, doświadczenia oraz dostępu do wielu danych. Prognozy powstają na podstawie analizy sondaży aerologicznych, pomiarów i obserwacji ze stacji synoptycznych i telemetrycznych. Nieodzownym elementem są także wyliczenia szeregu parametrów konwekcyjnych z meteorologicznych modeli numerycznych. Efektem tej analizy jest prognoza w formie graficznej, prezentująca obszar oraz stopień zagrożenia burzami. Uzupełnieniem prognozy graficznej jest szczegółowy opis warunków sprzyjających rozwojowi burz w danym dniu oraz charakterystyka prognozowanych zjawisk towarzyszących”. – komentuje Agnieszka Harasimowicz, Dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB.

Uzupełnieniem serwisu jest serwis informacyjny „Burza-Alert IMGW” na Facebooku (@burzaalertimgw).

https://www.facebook.com/burzaalertimgw/